2015 Dgs Kılavuzu Yayınlandı Hukuk için 900 Kodu Yok

2015 Dgs Kılavuzu Yayınlandı Hukuk için 900 Kodu Yok

2014 DGS kılavuzunda Aöf Adalet öğrencilerine yapılan 900 haksızlıklığı 2015 yılındaki DGS kılavuzunda yok.

Bilindiği üzere 2014 kılavuzunda Dgs Hukuk için 900 kodu çıkarıldı. 900 kodu neyi ifade ediyordu? Bu kod Aöf Adalet öğrencilerine yapılan bir haksızlıktı. Aöf öğrencileri Devlet üniversitelerindeki 40 kontenjandan sadece 20 sini tercih edebiliyordu. Örgün ve uzaktan okuyan Adalet öğrencileri ise 40 kontenjanın hepsini tercih edebiliyordu. Doğal olarak dava açıldı ve kısa bir süre önce Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Bu konuda uzaktan ve örgün adalet okuyan öğrencilerden itiraz gelmiş bu ayrımın doğru olduğu  Örgün okuyanların zor ders koşullarında kıt notlarla bir çok emek vererek diploma aldıklarını ve diploma notlarının Aöf Adalet öğrencilerine göre düşük olduğunun bununda DGS sınavına dezavantajlı olarak girdiklerini savunmuşlardı.

Belki Örgün okuyan arkadaşların penceresinden baktığımızda talepleri haklı bulunabilir. Fakat AÖF Adalet hatta AÖF okuyan öğrenciler bu okula başladığında böyle bir ayrım yoktu ve olacağı’da söylenmemişti. AÖF öğrencileri’de bu ülkede örgün, ikinci öğretim, uzaktan eğitim öğrencilerinin sahip olduğu bütün haklara sahiptir. Eğer farklı bir uygulama yapmak istiyorlarsa Açıköğretim tamamen kapatılmalıdır.

AÖF Adalet öğrencileri’de hakettiği gibi diğer örgün Adalet öğrencileri ile eşit şartlarda DGS sınavına girecektir.

Adaletciler.Net

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Ersin diyor ki:

  Nagehan seni zorlayan mı oldu tüm bunları yap diye. Niye anlatıyorsunki senin yaşadıklarını bilmek zorunda değiliz. Arkadaşında dediği gibi söylerler okula girmeden önce insanlarda ona göre gidip seçimini yaparlar. Sadece sen mi sıkıntı yaşıyorsun neyin kafası bu. Burada rahat geçmek için değilde eşek gibi sabahlara kadar çalışıp annesine, babasına bakmak zorunda kalan insanlarda var oturup onlar senin kadar haykırmıyor ya yaşam kalitemiz düşük o yüzden okuyamıyoruz bunu yapıyoruz diye. Belki insanların senin gittiğin kütüphane, kaldığın yurda ayıracakları paraları yoktur. Cahil cahil konuşmayın, konuşurkende arkasını önünü düşünün. Mesela bende senin gibilerin böyle gidip devlette adalet okuyup özelde hukuk yazmasını istemiyorum bırakın kontenjanları meşgul etmeyi doldurmayıda parasıyla okuyacaklarda okusun.

 2. Samet diyor ki:

  Ben adalet bölümü okuyacağım ve aklımda bazı sorular var sizden bir ricam var 2014-2015 dgs sınavına girenler sınavda yaptığı netlerini öğrenim başarılarını yazıp puan yada başarı sıralarını ve hangi üniversiteye geçiş yaptığınızı atar mısınız

 3. müstesna diyor ki:

  arkadaşlar 2013, 2014 yılı DGS Hukuk devlet üniversitesi kontenjannlarını ve bu yıl ki kontenjan sayısını bilen varmı yazar mısınızz ??

  1. admin diyor ki:

   Bu yıl verilen kontenjanlara aşağıdaki sayfadan bakabilirsiniz.

   http://www.adaletciler.net/2015-dgs-hukuk-kontenjanlari.html

 4. elif diyor ki:

  Sevgili Nagehan,
  Ben açıköğretim okuyorum ve örgünün açıktan defalarca daha zahmetli olduğu konusunda hemfikirim. Lakin şöyle bir durum var, sen ve ben bu okullara başladığımızda 900 kodu yoktu, yani sen ve ben bir farklı olduğumuzu bilerek bu okullara başlamadık. Yani çok basit bir ifadeyle oyun ortasında kural değiştirilmez. Mesele kimin zahmet cekip kimin yata yata okul bitirdiği değil. 900 kodunu okula yeni başlayacak olanlar için -yani 2 seneden sonra- uygulayacağını duyurursun, o zaman herkes tercihini ona göre yapar.
  Lütfen adaletsizlikler lehimize işlediği zaman buna hak olarak görmeyelim.

 5. Nagehan diyor ki:

  Eşit şartlar mı? Hangi eşitlik ? geçen sene birden bire çıkarılan 900 kodu açıktan okuyan bir sürü insanı hayal kırıklığına uğrattı evet açıktan okuyan arkadaşlar bu okula başladığında böyle bir ayrım yoktu ancak geçen seneye mahsus uygulanmış olan 900 kodu geçen senenin ve bu senenin öğrencilerini dahil olmamak kaydıyla uygulanmalıydı daha sonra bu okula başlayan öğrenciler bu kodun varlığını göze alıp girmeliydi. Ben örgün olarak adalet okuyorum açıktan okuyan birçok arkadaşım var ancak eğer ben ailemden 9 saat uzaklıkta yurt köşelerinde kalıyorsam, hergün sabahın köründe kalkıp derse girip kafa patlatıyorsam, vize – final dönemleri kütüphanede sabahlıyorsam çok afedersiniz ama benim açıktan okuyan arkadaşlardan bir ayrıcalığım OLMALI. Şimdi tutupta bana eşitlikten söz etmeyin.

BİR YORUM YAZ
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim