Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2016-2017 KYK kredi ve burs sonuçları ne zaman açıklanacak? | KYK sorgu ekranı

0 60

2016-2017 burs alacak öğrenciler için Kredi ve Yurtlar Kurumu bir duyuruda bulundu. Açıklamada DGS tercih sonuçlarıyla dört yıllık üniversiteye hak kazanan öğrenciler için “burs başvurusu”nu başlattı. Başvurular 24 Ekim’de başlıyor, 28 Ekim 2016 tarihinde bitiyor. Kurum tüm sonuçları bir anda açıklayacağından ötürü sonuçlar 28 Ekim’den önce açıklanmayacaktır. Kurumun sonuçları açıklama takvimine bakıldığında ise en erken bir hafta en geç iki hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

2016-2017 eğitim öğretim hayatı üniversiteliler için başlarken, öğrenciler KYK yurt sonuçlarından sonra yurtlara yerleşti. Bu sene okuyacak olan öğrenciler için en çok merak edilen soru “KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak” oldu. Yüzbinlerce öğrenci bu sorunun cevabını beklerken, bursu ve krediyi verecek olan Kredi ve Yurtlar Genel Müdürü Sinan Aksu açıklamalarda bulundu. Sonuçların bu kadar geç açılmasının sebepleri olarak Dikey Geçiş Sınavları ve 15 Temmuz’dan sonra kapatılan üniversitelerde okuyan öğrencilerin durumu. DGS tercih sonuçları ve kapatılan üniversitedeki öğrencilerin durumları belli olduktan sonra gözler KYK’ya çevrilmiş durumda.

SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

2017’de burs ücretleri ne kadar olacak?

Geçen sene üniversitede okuyan öğrenciler burs olarak 320 Türk Lirası alırken, dönemin Başbakanı Ahmet Davuoğlu 2017 senesinde burs ve kredi ücretlerinin 400 Türk Lirası olacağını açıkladı. Genel olarak her yıl 20 liralık artıştan ziyade 80 liralık bir artıştan ötürü üniversite öğrencileri oldukça memnun. Genel Müdür Sinan Aksu, birinci sınıfta okuyan öğrenciler için müjdeli bir haber verdi. Genel olarak birinci sınıfta okuyan öğrenciler, bursları ocak ayından itibaren almaya başlarken, artık kasım ayında almaya başlayacaklar.

Kimler burstan yararlanabilir?

Kurumun en çok hassas olduğu alanlardan biri olarak kimlere burs veriliyor:

– Herhangi bir üniversitede “ön lisans” öğrencisi olana

– Bir üniversitede “lisans” öğrencisine

– Açık Öğretimde okuyan “önceliğe sahip olan öğrenciler”e. Önceliğe sahip olanlar: Şehit çocuğu veya kardeşi, gazi çocuğuna, anne ve babası ölü olanlara.

– İki yıllık bir üniversiteyi bitirdikten sonra, dört yıllık üniversiteye geçenlere.

– Öğrenci, yüksek lisans yapıyorsa veya doktora öğrencisiyse. (Dikkat edilmesi gereken husus: hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmemektedir.)

– ÖSYM’nin yaptığı sınavda ilk 100’e giren öğrencilere otomatik olarak verilmesi

– Öğrenci şayet “amatör milli sporcu” belgesine sahipse

Bu maddeleri karşılayanlara kurum tarafından burs verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim