2016-2017 LYS Fizik Kimya Biyoloji Konu ve Soru Dağılımı

0 35

2016 yılı Lisans Yerleştirme Sınavı 2. Oturumu, uygulanan Fen Bilimleri sınavıyla beraber bitti. LYS-2 sınavında üniversite adaylarına Fen Bilimleri Sınavı başlığı altında Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinden olmak üzere 3 ayrı testte sorular yöneltildi. Adaylara Fizik bölümünde 30, Kimya bölümünde 30 ve son olarak Biyoloji bölümünde 30 sorudan oluşan toplamda 90 soruluk 3 testlik bir sınav uygulandı. Uygulanan bu 3 test için adaylara, test başı 45 dakikadan toplamda 135 dakikalık süre tanındı.

Uzmanların yorumlarına göre fizik testi öğrenciler açısından son derece zorlayıcı oldu. Fizik Müfredatı dışından soru sorulmamasına rağmen, bazı soruların sahip olduğu ağdalı dil öğrencilerin bu soruları anlamak için tekrar tekrar birkaç kez okumasına sebep oldu. Uzmanlara yorumlarına göre bu yılki sınav, 2015 senesi LYS fizik sınavı sorularıyla karşılaştırıldığında hem daha zor seviyede hem de daha bilgiye hakimiyet gerektiren sorulara yer verilen bir sınav oldu. Ayrıca Fizik testinin soruların dağılımı açısından müfredatın bütün konularını kapsayan sorulardan oluştuğu değerlendirildi. Fizik sorularının Milli Eğitim Bakanlığı’nın özellikle son yıllarda uyguladığı öğrencilerin fizik konularından elde ettiği kazanımlara ve güncellemelerin içeriğiyle paralel olduğu görüldü. Uzmanlar; fen bölümünün geri kalanıyla beraber değerlendirildiğinde, fizik testinde yöneltilen soruların öğrencileri son derece zorladığı, bu açıdan adayların sıralanmasında ve puanların belirlenmesinde çok daha belirleyici özellikte olacağı yorumlarında bulundu. Fizik testinin belirleyici özellikte ders olmasının, lise son sınıf fizik müfredatı konuları arasında yer alan modern fizik konusundan sorular yöneltilmesinin bir sonucu olduğu değerlendirilmesi yapıldı. Bazı uzmanların yorumlarına göre ise bu yıl ilk defa konular arasında yer alan “Rölativistik Kütle Artışı” konusundan gelen soru eski fizik müfredatı ile çalışan öğrenciler için zorlayıcı özellikte olabilir.

Uzmanlara göre bu yılki kimya testinde yöneltilen sorular kolay ve öğrencilerin tam da beklediği ve hazırlandığı tarzda sorulardan oluştu. Kimya testinin bu açıdan adayların en çok güvendiği test olabileceği belirtildi. Uzmanlara göre geçen yıl uygulanan sınavda olduğu gibi, bu yıl da konulara hâkimiyeti yüksek olan öğrenciler, kimya testinde daha az zorlandı. Yanı sıra kimya testinin müfredatı tarayan sorulardan oluştuğu ve öğrencilere müfredat dışı sorulmadığı belirtildi. Özellikle organik kimya konusundan sorulan 10 adet sorunun geçmiş senelerde uygulanan testler gibi belirleyici ve ayrıştırıcı özellikte olduğu değerlendirmeleri yapıldı. Bazı uzmanlara yorumlarında ise kimya testinde yöneltilen soruların bilgi ağırlıklı olup ve genel itibariyle bir önceki sene yöneltilen sorulardan biraz daha zor olduğu belirtildi.

Eğitim uzmanlarının yorumlarına göre bu yılki biyoloji testinde yöneltilen sorular ortalama zorluk seviyesinde geldi. Bu yılki sınavın bu açıdan geçen yıl uygulanan sınavda eş değer zorluğa sahip olduğu belirtildi. Zaten genel itibariyle bilgiye dayalı bir ders olan Biyoloji’nin, soruları da beklendiği gibi bilgiye dayalı sorulardan oluşturuldu. Bu yıl yöneltilen soruların yaklaşık 3’te 1’i lise son sınıf müfredatından oluşurken; geri kalanları ise 9., 10. ve 11. sınıfın müfredatlarının konularından dengeli bir dağıtımla sorulduğu belirtildi. Uzmanlara göre müfredat dışından yöneltilen bir soru bulunmuyor. Yapılan yorumlarda yaklaşık 5 adet sorunun seçici ve ayırıcı özellikte olduğu belirtiliyor. Özellikle ‘Protein Sentezi’ konusundan gelen soru ve ‘Popülâsyon Genetiği’ konusundan gelen soru bu alanda adayların zorlanacağı sorular arasında olarak kabul ediliyor. Bu sorular haricinde sürpriz sayılabilecek herhangi bir soru olmadığı ve geri kalan soruların öğrencilerin sahip olduğu temel Biyoloji bilgileri ile çözülebilecek bir düzeyde olduğu yorumları yapılıyor.’Ekoloji’ ve ‘Bitki biyolojisi’ konularından gelen sorularının oranının ise daha önceki yıllarda uygulanan sınavlara oranla sayısında az da olsa azalma görüldüğü belirtildi.

ÖSYM, bu yıl sınavın giren öğrencilerin netlerini hesaplaması veya gelecek yıl bu sınava girecek olan adayların çalışmalarında yararlanabilmesi için LYS-2 oturumunun sorularını ve cevaplarını internet sitesinde yayınladı. Ancak ÖSYM’nin açıklamasına göre 2016-LYS kitapçıklarında bulunan sorular kanun kapsamında fikir veya sanat eseri olarak değerlendiriliyor. Bu sebeple bu sorular ve cevapları ÖSYM’nin izni olmadan herhangi bir kişi ya da kurum tarafından basılamıyor, dağıtılamıyor veya yayınlanamıyor. Bu yıl 460 binden fazla adayın girdiği LYS Fen Bilimleri sınavının sonuçları, adayların ÖSYS dâhilinde girdikleri bütün sınavların sonuçlarıyla beraber 18 Temmuz’da açıklanacak.

2016 LYS SORU YÜZDELERİ VE SORU SAYILARI  AŞAĞIDAKİ TABLOLARDA VERİLMİŞTİR.

lys5lys1lys2lys3lys4lys5

2016-2017 LYS Tarih Felsefe Coğrafya2 Din Kültürü Konu ve Soru Dağılımı

2016-2017 LYS Matematik Geometri Konu ve Soru Dağılımı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim