2016-2017 LYS Matematik Geometri Konu ve Soru Dağılımı

0 28

2016-2017 LYS Matematik Geometri Konu ve Soru Dağılımı

2016 LYS maratonunda Matematik-Geometri alanlarını içeren oturum 19 Haziran’da tamamlandı. Türkiye’de 81 şehir merkezi ve Lefkoşa’da uygulanan sınava, 863 bin 176 üniversite adayı başvuruda bulunmuştu. Sınav tek oturumda ve 135 dakikalık süre içerisinde uygulandı. Adaylara, 75 dakikalık süre zarfında 50 Matematik sorusu; 60 dakikalık süre zarfında da 30 Geometri sorusu yöneltildi. Matematik ve Geometri testleri ayrı ayrı soru kitapçıklarında yer aldı. Ancak cevap anahtarı için tek bir kağıt kullanıldı.

Uzmanların yorumlarına göre Matematik testi soruları kolay, ancak fazla işlem yapmayı gerektiren sorulardı. Bu sebeple adayların süre konusunda sıkıntı yaşamış olabileceği tahmin ediliyor. Yine soru dağılımı ve zorluk düzeyi ile ilgili geçen yıl uygulanan bazı değişiklikler bu yıl da gözlemlendi. Her sene öğrencilere büyük zorluk yaşatan türev ve integral konularından gelen soru sayısı bu sene daha az ve bu konulara ait sorular önceki yıllara oranla çok daha kolaydı. Soruların hangi konularla bağlantılı olduğunun açık olmaması ve işlem yoğunluğunun fazla olması sebebiyle süre kullanımı ise öğrenciler açısından bir hayli sıkıntılı oldu. Bunun yanında genel itibariyle Matematik testinde, temel matematik bilgilerine sahip ve pratik düşünebilme yeteneği gelişmiş öğrencilerin soruları çok daha rahat çözebildiklerini, ayrıca bu öğrencilerin daha iyi sonuç alabileceklerini söylenebilir.

Uzmanlara göre, Matematik bölümünde yöneltilen soruların konu dağılımı son yıllara ait sınavlardaki konu dağılımına paralel gerçekleşti ve Matematik müfredatının dışında soru çıkmadı. Benzer şekilde soru tipi ve soru dağılımları şablonları da alışılmış LYS formatının dışında bir şekilde yöneltilmedi. Uzmanların yorumlarına göre soruların çözümleri, konuların bilgilerine hakim olunmasının dışında ortalamadan daha iyi işlem yapabilmeyi de gerektirdiğinden, hazırlanma sürecini çok soru çözerek geçiren öğrencilerin diğerlerine oranla daha avantajlı olacağı bir sınav oldu. Uzmanlar bunun sebebini her sorunun bir basamak işlemle sonuçlanmak yerine kısa kısa yorumlarla beraber çok fazla dört işlem yapmayı gerektirmesine bağlıyorlar. Yine uzmanların yorumlarına göre 2016 LYS Matematik testi konu bilgisini işlemle harmanlayabilme yeteneği ve yüksek tempoda soru çözebilme becerisi gerektiren bir sınav oldu.

Uzmanlara göre LYS Geometri testi ise bu sene adayları en çok zorlayan alanlardan biri oldu. Yöneltilen soruların sözel biçimde olup öğrencilere şekil çizdirmeye yöneltmesi de öğrenciler açısından bir başka zorluk olarak gözlendi. Uzmanlara göre bu yılki Geometri testi, orta ve zor soru düzeyinde ve bütünüyle seçici nitelik taşıyan bir sınav olarak hazırlanmış. Bunun yanında öğrenciler Matematik testinde olduğu gibi Geometri testinde de müfredat dışı veya beklenmeyen soru ile karşılaşmadılar. Fakat soru dağılımı yönüyle ele alındığında bu yılki sınavda geçmiş yıllardaki sınavlardan farklı olarak dörtgenler ve çokgenler konularından 8 soru gelmesi, yanı sıra analitik geometri ünitesinin doğru analitiği konusundan adaylara 5 soru yöneltilmesi, bu yılki sınavın konu dağılımının da değişmiş olduğunu gösterdi. Uzmanlara göre bu yılki analitik geometri soruları geçmiş yıllara göre daha farklı soru kalıplarından oluşmuştu. Uzmanlar bu durumun adayların motivasyon kaybı yaşayıp sınavı erken terk etmelerine sebep olmuş olabileceğini belirtiyorlar. Genel olarak bu yılki Geometri testinde başarılı olmak isteyen adayların, temel kurallara bütünüyle eksiksiz hakim olup soruları yorumlama becerilerinin son derece gelişmiş olması gerektiği gözlendi. Ayrıca tıpkı Matematik testinde olduğu gibi Geometri testinde de dört işlem becerisinin üst düzey olması gerekliliği ön plana çıktı.

Bu yılki LYS başvuruları incelendiğinde en fazla başvurunun LYS-1 (Matematik Sınavı)’e olduğu gözlendi. Geçen yıl ise bu sınava başvuran aday sayısı 780 bin olmuştu. Başvuru sayısında ikinci sırada LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya Sınavı) geldi. Bu yılki LYS-3 sınavına başvuranların sayısı 770 bini buldu. LYS-2 (Fen Bilimleri) ve LYS-4 (Sosyal Bilimler) sınavlarına da bu yıl 400 binin üzerinde üniversite adayı başvuruda bulundu.

Uzmanların yorumlarına göre adaylar tercihlerini hem YGS hem de LYS sonuçlarında aldıkları puanlarına göre yapabilecek. Sonuçları 25 Mart 2016 tarihinde açıklanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı sonrası öğrencilerin elinde altı farklı puan türü bulunuyor. Adaylar Haziran ayı süresince tamamlanacak olan LYS oturumlarının hepsine girmesi durumunda bu kez ellerinde 4 ana gruptan oluşacak 12 farklı puan türü bulunuyor olacak.

2016 LYS SORU YÜZDELERİ VE SORU SAYILARI  AŞAĞIDAKİ TABLOLARDA VERİLMİŞTİR.

lys5 lys1 lys2 lys3 lys4 lys5

 

 

2016-2017 LYS Fizik Kimya Biyoloji Konu ve Soru Dağılımı

2016-2017 LYS Tarih Felsefe Coğrafya2 Din Kültürü Konu ve Soru Dağılımı

2016-2017 LYS Türk Dili ve Edebiyatı Sınav Konuları ve Soru Dağılımları


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim