Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2016-2017 Ygs Matematik-Fen Konu ve Soru Dağılımı

0 53

Üniversiteye girişte ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı sona erdi. Uzmanların yorumlarında, bu seneki din kültürü sorularının zorluğu yoğun olarak yer aldı. Uzmanlara göre, genelde kolay sayılabilecek şekilde sorulan tarih soruları ise son birkaç yıla kıyasla daha zordu. Bu yılki Türkçe sorularında ise paragraf soruları önceki yıllara göre daha anlaşılır şekildeydi. Matematikte seçici 3 adet soru bulunuyordu. Biyoloji sorularında ise bilgi içerikli soru sayısı fazlaydı.

Uzmanlar yorumlarında, “2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı matematik soruları daha yalın, daha anlaşılabilir ve özenle hazırlandığı belli sorulardan oluşmuş. Sorular yoğunluklu olarak 9 ve 10’uncu sınıflara ait matematik müfredatını kapsayan konulardan seçilmiş. Milli eğitim kazanımlarına uygun bir sınav olmuş. Bu seneki matematik sınavı soruları, öğrencilerin okuduğunu anlama ve dört işlem bilgisini kullanarak yorum yapma gücünü ölçüyor. Daha önceki sınavlarda 9 veya 10 civarı soru sorulan problemler konusundan bu yıl 13 soru sorulmuş. 33 cebir sorusuna karşılık 7 adet geometri sorusu sorulmuş. Matematikte 3 adet seçiciliği fazla soru bulunuyordu. Geçen yılki sınavda herkesin yapabileceği derecede 5 adet çok kolay soru sorulmuştu. Bu yıl kolay soru sayısını 10’a çıkarmışlar. Matematik soruları adına zorluk derecesi ortalarda sayılabilecek bir sınav olmuş. Bol soru çözen, pratik yapan öğrencinin fazla zorlanmayacağı bir sınav olmuş.  Geometri soruları geçmiş yıllara göre daha kolay sorulardan oluşturulmuş.”. Uzmanlar ayrıca bu yılki matematik ortalamaların artacağı kanaatini taşıdıklarını ifade ediyor. Sıra dışı formatta bir soruya rastlamadıklarını söyleyen uzmanlara göre bu yılki sorular, öğrencilerin deneme sınavlarında sıkça karşılaştığı soru tiplerinden oluşmuş.

Uzmanlara göre, biyoloji testine ait sorular Milli Eğitim kazanımlarına uygun, geçmiş yıllarda sınavlarda sorulan soru kalıplarıyla benzer özelliklere sahip ve MEB müfredatı ile uyumlu. Soruların yaklaşık yüzde 55’lik kısmının 9’uncu sınıfa ait, yüzde 30’luk kısmının 11’inci sınıfa ait, yüzde15’lik kısmının ise 10’uncu sınıf müfredatına ait olduğu gözlendi. Uzmanlara göre, öğrenciler bu yılki sınavda tablo ve grafik sorularının dışında, bilgi gerektiren soru kalıpları ile de karşılaştı. Bunun yanı sıra bazı uzmanlara göre bu seneki biyoloji soruları müfredatta bulunmayan bazı kavramlar içeriyor ve bu kavramların bilinmesi soruların çözümünü açısından etkili bir konumda bulunuyor. Bu yıl hesaplama sorusu bulunması ve sistemler konularından soru gelmemesi dikkat çeken bir başka ayrıntı olarak gözlendi. Sorular arasında adayları zorlayabilecek düzeyde ve seçici özellikte diyebileceğimiz 2-3 adet soru bulunuyor. Uzmanlara göre biyoloji soruları, konuları bilen ve doğru kaynaklar kullanarak sınava hazırlanmış öğrenciler için fazla sıkıntı yaratmayacak düzeyde. 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda sorulan 13 biyoloji sorusu, daha önceki sınavlarda sorulan soruların konu dağılımlarına paralel bir şekilde geldi.

Uzman yorumculara göre fizik sorularının geneli, 2013 yılındaki sınavdan itibaren uygulanan sistemle aynı olarak gözlendi. Bu yılki fizik soruları işlem yapmayı gerektirmeyen ancak temel fizik bilgisine ihtiyaç duyan, ağırlıklı olarak yorumlama gerektiren sorulardan oluşuyor. Fizik bölümünün konu dağılımı ise beklendiği gibi ortaöğretim fen bilgisi ve dokuzuncu sınıfa ait fizik müfredatı esas alınarak hazırlanmış. Uzmanlara göre sınavın geneli baz alındığında, fizik bölümünün belirleyici bir özellikte olduğu değerlendirilebilir. Fizik sorularının zorluk derecesinin fazla yüksek olmadığı gözlense de birkaç soruda öğrenci bakımından ayırt edici özellikler bulunduğu görülüyor. Bu yılki fizik bölümü soruları ağırlıklı olarak çalışan öğrencilerin emeklerinin karşılığını alabileceği tarzda sorular içeriyor.

Kimya bölümü soruları 2012 yılı itibariyle sınavda sorulmaya başlanan konuların genel bir dağılımı şeklinde çıkmış. Uzmanlara göre kimya bölümünde sürpriz nitelikte bir soru yok. 7 adet soru beklendiği gibi bileşikler ünitesinden gelmiş. Yine karışımlar ünitesinden de 2 soru yöneltilmiş ve bu sayı da genel dağılımla çelişmiyor. Geçen seneki sınavda çıkan çözünürlük grafiği sorusu seçici bir soru olarak karşımızda bulunurken, bu yılki sınavda bu konuya ait sorunun kolaylaştırıldığını gözlemledik. Bu yıl yine hayatımızda kimya ünitesinden yalnızca bir adet soru sorulmuş. Yine tepkime türleri konusundan gelen soru, beklediğimiz soru kalıbına uygun bir şekilde öğrenciye yöneltilmiş. Bu yılki sınavın zorluk kolaylık açısından dengeli bir sorular içerdiğini söyleyebiliriz. Genel olarak 9’uncu sınıfa ait kimya müfredatını bilen öğrencilerin fazla zorlanmadan yapabileceği sorular bulunuyor. Problemli bir soru gözlemlenmedi.

 

2016 ygs soru dagilimi2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim