Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2016-2017 Ygs Türkçe Sosyal Bilgiler Soruların Değerlendirmesi Ve Konu Dağılımı

1 50

Uzmanların değerlendirmelerine göre 2016 YGS’ de Türkçe soruları, öğrenciler açısından zorluğu düşük ve öğrencilerin alışık oldukları tarzdaydı. Ancak felsefe ve din kültürü ahlak bilgisi bölümlerine sorulan sorular bilgiye dayalıydı. Bu bölümler hakkında uzmanların genel kanaati soruların oldukça zor olduğu şeklinde. Uzmanlara göre yine coğrafya bölümünde sorulan sorular da öğrencileri zorlayan cinstendi.

Türkçe testinde önceki yıllarda gözlemlendiği gibi ağırlıklı olarak anlam bilgisi içeren sorular sorulmuş. Bu anlam bilgisi soruları basit, orta ve zor olarak değerlendirilebiliyor. Geçen yıllarla kıyaslandığında bu yılki paragraf soruları nispeten daha anlaşılır düzeyde ve daha kısaydı. Önceki yıllara göre dilbilgisi konusundan çıkan soru sayısı artış göstererek 8’e çıktı. Bunun yanı sıra dilbilgisi sorularında daha temel bilgiler sorulmuş. Karma dil bilgisi tarzında bu yıl soru sorulmadı. Önceki yıllarda farklı bir uygulama olarak bu yıl 2 adet anlatım bozukluğu konusundan soru yöneltildi. Bu da anlam sorularının ayısının düşürülmesinden kaynaklanıyor. YGS 2016 Türkçe soruları geçen yıla oranla daha orta seviye zorluk derecesinde bulunan sorulardan oluşmuş. Alışılmış soru tiplerinden olan aynı metne ait birden çok soru sorma yöntemi bu yıl da görülüyor. Türkçe testinde özellikle geçen yılların aksine, üniversiteye hazırlık öğrencilerinin yaş gruplarının çok daha üzerine çıkan zorlukta soruların yöneltilmemesi ise sevindirici bir gelişme olarak kabul ediliyor. Ayrıca bazı uzmanlar, Türkçe testindeki 2 sorunun tartışmalı olabileceğini de yorumlarına ekliyorlar.

Tarih bölümünde ise ÖSYM bu yıl bir ilke imza atarak, 9.,10. ve 11. sınıflara ait müfredat konularını kapsayan bir soru dağılımı yapmış. Yöneltilen sorular kurgulama ve bilgi yönüyle 2010 yılı ve sonrası YGS formatına son derece uygun. Soruların, öğrencilerin kavram bilgilerini ve analiz etme yeteneklerini birleştirip, yorum haline getirmelerini amaçlayan cinsten sorular olduğu görülüyor. Öğrenciler ve uzmanlar, tarih sorularının zorluğunun genel olarak orta seviyede olduğuna işaret ettiler. Görsele dayalı soruların da bulunduğu testte önceki senelerden farklı olarak, dış politika ve Atatürk ilke ve inkılâpları konularından soru yer almadı. 2 ya da 3 adet sorunun seçici özellikte olabileceğini belirten uzmanlara göre bu yılki tarih soruları, kurgulanması ve hazırlanışı yönünden son derece yaratıcı.

Uzman yorumlarına göre bu yıl sorulan coğrafya soruları, ağırlıklı olarak 9. ve 10. sınıf müfredatından konuları kapsıyor. Uzmanlara göre sorular bilgi gerektiriyor, ancak öğrencileri fazla zorlayacak cinsten sorular değil. Bu seneki coğrafya soruları klasik içerikli sorulardan oluşmuş. Sorular arasında öğrencileri zorlayacak özelliklere sahip olabilecek 2 adet coğrafya sorusu olduğu belirtiliyor. Alışıldığı üzere fiziki-beşeri coğrafya soru dağılımı oranlamasında herhangi bir değişiklik gözlenmedi. Geçen yıla ait sınava oranla coğrafya bölümünde daha az harita sorusu kullanıldığı görülüyor. Uzmanlara göre felsefe bölümünde yöneltilen sorular geçen yılki sorularla hemen hemen eşit zorlukta. Bu yılki sorular ağırlıklı olarak felsefe kavramları bilgisi üzerine yöneltilmiş sorular olarak üniversite adaylarının karşısına çıktı. Bu seneki felsefe bölümü sorularının, yorumlama veya akıl yürütme soruları değil, daha çok bilgi kullanma ve felsefi kavramları bilme üzerine odaklanmış oldukları görülüyor. Bazı uzmanlara göre ise bu yılki YGS felsefe soruları, bu zamana kadar çıkmış sorular arasında en yüksek zorluk derecesine sahip sorulardı. Yöneltilen 8 sorunun 7 tanesi felsefi kavram ve akım konuları arasından seçilmiş. Uzmanlara göre bu yılki sınav fazlasıyla seçici bir sınav olarak kurgulanmış. Bu yılki sınavda ağırlıklı olarak varoluşçuluk felsefesi, ontoloji, indeterminizm, tümel uzlaşım, analitik felsefe ve oto determinizm kavramları sorgulanmış. Kısa sorulardan oluşan, ancak bilgiye çok daha fazla ihtiyaç duyulan sınavlardan biri olarak değerlendirildi.

Uzmanlara göre YGS açısından bu yılın açık ara en büyük sürprizi; din kültürü ve ahlak dersine ait sorular oldu. Uzmanlar birçok öğrencinin din kültürü ve ahlak bilgisi bölümünde oldukça zorladıklarını ifade ettiler. Bu yılki din kültürü ve ahlak bilgisi sorularında ağırlıklı olarak kavram bilgisi soruları yöneltim olduğu gözlendi. Sorulan kelimelerin Türkçe karşılıkları yerine Arapça karşılıklarının kullanılması da adaylar açısından son derece zorlayıcı oldu. Bu yılki soruların tamamının hiç tartışmasız seçici sorular olduğu belirtildi. Aynı anda birden fazla özelliği, bilgi ve yorumlama isteyen soruların çoğunlukta olduğu belirtildi.

 

2016 ygs soru dagilimi2

 

FEM YAYINLARININ YGS DEĞERLENDİRMESİ

Fem Yayın Merkezi Matematik Zümresi

 • Bu seneki YGS matematik daha yalın, anlaşılabilir ve özenle hazırlanmış sorulardan oluşmuştur.
 • Daha önce 10 civarı gelen problemler konusundan 13 soru geldi.
 • Cebir ve geometri soru ayırımı 33-7 olarak gerçekleşti.
 • Matematikte seçiciliği oldukça fazla 3 soru vardı.
 • Geçen sene herkesin yapabileceği 5 tane çok kolay soru sayısını bu sene 10 tane geldi.
 • Matematik adına zorluk derecesi orta sayılabilecek bir sınav. Pratik yapan öğrencilerin zorlanmayacağı sınav olmuş.

Fem Yayın Merkezi Türkçe Zümresi

 • Bu seneki paragraf soruları daha anlaşılır türdendi.
 • Dilbilgisi soru sayısı artarak 8 oldu.
 • Karma dil bilgisi sorusu bu sene gelmedi.
 • Bu sen 2 tane anlatım bozukluğundan soru geldi.
 • YGS Türkçe soruları geçen seneye göre orta zorluk derecesine sahip sorulardan oluşmuştur.

Fem Yayın Merkezi Fizik Zümresi

 • Bu seneki YGS fizik sorularında öğrencileri zorladı.
 • 2 sorunun çeldiricisi oldukça yüksekti.
 • Sorular anlaşılır, yalın bir dille hazırlanmış.
 • Bilgiye dayalı 3 soru vardı.

Fem Yayın Merkezi Kimya Zümresi

 • Her yıl olduğu gibi bu senede fen bilimlerinin en kolay soruları kimyadan geldi.
 • Müfredat harici bir soru yoktu.

Fem Yayın Merkezi Biyoloji Zümresi

 • Bu yılki biyoloji testinde müfredat dışı soru sorulmamış olmasına karşın sorular içinde müfredatta olmayan bazı kavramlar var ve bu kavramların bilinip bilinmemesi sorunun çözümünü doğrudan ilgilendiriyor.
 • Bilgi içerikli soru oranı fazlaydı.
 • Hesaplamalarla ilgili soru olması ve sistemler konusundan soru sorulmaması diğer bir ayrıntıydı.
 • Adayları zorlayabilecek ve seçici diyebileceğimiz iki üç tane soru sorulmuş. Bilgi sorularının ise zor olduğu söylenemez. Geneli itibariyle çok kolay olmayan bir sınavdı.
 • Soruların % 60 kadarı tüm adayların cevaplayabileceği nitelikteydi.

Fem Yayın Merkezi Tarih Zümresi

 • Tarih YGS emek verilerek hazırlanmış sorulardan oluşmuştur.
 • Alışılmışın dışında farklı 2 soru tipi vardı.
 • Sorular müfredata uygundu.
 • Osmanlı konusundan gelen soru sayıları azaltılmış, inkılap soruları artmış.
 • Kolay sayılabilecek sorular da olmasına rağmen son 3 yıla göre zorluk derecesi yüksekti.

Fem Yayın Merkezi Coğrafya Zümresi

 • Bu seneki YGS coğrafya klasik sorulardan oluşmuştur.
 • Bu sene öğrencileri zorlayacak nitelikte 2 tane coğrafya soru vardı.
 • Fiziki ve beşeri coğrafya soru dağılımında değişiklik gözlenmedi.
 • Bu seneki coğrafya soruları geçen seneki coğrafya sorularıyla benzer zorluk derecesine sahipti.

Fem Yayın Merkezi Felsefe – Din Zümresi
Felsefe soruların geçen seneki sorularla benzer zorluk derecesine sahip sorulardan oluşuyor. Din kültürü soruları öğrenciler oldukça zorladı.

Faruk Ardıç
Fem Yayınları Eğitim Uzmanı

1 yorum
 1. burak aslan diyor

  maden mühendisliğii sizin sayenizde degil kendi emegimle kazandım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim