Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2016 İSG konu dağılımı

0 108

İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı (İSG), üç sınıfta uygulanmaktadır; A sınıfı, B sınıfı ve C sınıfı. Konu dağılımı aynı olsa da her sınıfın kendine ait soru tipleri vardır; önceki yıllara bakıldığında konu başlıklarına düşen soru sayısı farklılık göstermektedir. Örneğin 2013 yılında İş hukuku konusunda; A sınıfı için 2 soru çıktı, B sınıfı için bu sayı 3 olurken, C sınıfı için ise 4 olarak kayıtlara geçti. 2015 yılının son İSG sınavı 5 Aralık tarihinde yapılacak. 2016 yılının ilk dönem İSG sınavı ise 30 Nisan olarak belirlenmiştir. Sınavın soru sayısı 60’dır. Temel düzeyde Hukuk ve İş hukuku %5, Mevzuatlar puanı %30 etkilemektedir; Sağlık bilgisinin katkısı %35 iken Teknik bilgive Genel İş güvenliğioranında etki göstermektedir. 2015- 2016 İSG konu dağılımı aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

A,B,C Sınıfı Sertifika:

İş sağlığı ve Güvenliğin Kavram-kural gelişimi, İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri, Temel düzeyde hukuk, İş Hukuku, İş Hijyeni, Çalışma ortamı ve gözetimi, İşyeri bina ve eklentileri, Fiziksel risk etmenler, Kimyasal risk etmenleri, Biyolojik risk etmenleri, Kanunlarda iş sağlığı ve güvenliği, Türkiye’de ve Dünya’da İş sağlığı ve güvenliği, Ergonomi, Ulusal ve Uluslar arası Sözleşmeler ve kuruluşlar, Çalışma Hayatında Etik, Vardiyalı Çalışma ve Gece Çalışması, Yetişkin eğitimi ve iletişim, İş kazaları, Maden işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği, Kişisel koruyucu donanımlar, İş ekipmanlarının tasarımı imalatı ve kullanımı, Elle kaldırma ve taşıma işlerinde iş sağlığı ve güvenliği, Yüksekte ve inşaat iş sağlığı ve güvenliği, Sağlık ve meslek hastalıkları, Ağır ve tehlikeli işler (artık geçerli değil)

Risk yönetimi ve değerlendirmesi konusuna dikkat edilmesi gerekiyor; nitekim 3 sınıf için de bu konuda çok fazla soru çıktı. Yangın konusuna da ayrıca önem verilmelidir; önceki yıllardaki çıkan soru dağılımında ikinci sırada bu konu yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim