Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2016 KYK Kredi ve Burs Başvuruları

0 81

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından her yıl açılan ve ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilen kredi veya burslar için son başvuru tarihi yaklaşıyor. 3 Ekim 2016’da başlayan ve 12 Ekim 2016’da sona erecek olan başvurularla ilgili KYK’dan yeni açıklamalar geldi.

KYK tarafından yapılan açıklamaya göre başvuru süresinin uzatılmasının gündemde olmadığı belirtilirken, geçen yıllardaki uygulamanın aksine halihazırda kurumdan kredi alan öğrencilerin burs için kuruma tekrar başvurmaları halinde başvurularının dikkate alınmayacağı açıklandı.

2014 – 2015 Eğitim Yılı’nda 330 TL olarak belirlenen kredi / burs tutarı, 2015 – 2016 Eğitim Yılı’nda dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun aldığı kararla 400 TL olmuştu. Kurumun bu yıl ücretlere zam yapıp yapmayacağı ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Kurumdan kredi veya burs almak isteyen öğrencilerin KYK’nın resmi web sitesi kyk.gsv.gov.tr veya E -Devlet Kapısı turkiye.gov.tr üzerinden başvuru yapmaları gerekmekte. Kişisel bilgilerin yanında ailenin gelir – gider bilgileri de başta olmak üzere çeşitli konularda sorulan sorulara doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıt verilmesi gerekirken, cevaplardaki herhangi bir yanlışın kurum tarafından daha sonradan belirlenmesi durumunda KYK tarafından verilen kredi ve burs kesiliyor.

KYK’nın hangi öğrencilere burs, hangi öğrencilere kredi vereceğini nasıl belirlediğine gelince. Kurumun resmi web sitesinden yaptığı açıklamaya göre gazi ve şehit yakınları ile engelli, anne veya babası vefat etmiş olanlar, lise ve dengi eğitimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yetiştirme yurdunda barınarak tamamlayanlar, Darüşşafaka Lisesi’nde eğitim görenler, ÖSYM’nin her öğrenim dalındaki ham puan bazında ilk 100’e girenler ve amatör olarak Milli Sporcu Belgesi almış öğrencilerin başvuruları öncelikli olarak burs kontenjanından belirlenirken kuruma başvurmuş diğer öğrencilere ise yine kurum tarafından kredi sağlanmakta.

12 Ekim 2016 saat 23:59’da bitecek olan başvurular sonuçlandıktan sonra KYK tarafından kredi almaya hak kazanmış öğrencilerin, yine kyk.gsb.gov.tr veya E – Devlet Kapısı üzerinden kendilerine sağlanacak kredi hizmetini reddetme şansları mevcut. Krediyi kabul eden öğrenciler ise yine aynı yol üzerinden krediyi kabul ettiklerini onaylaması gerekiyor.

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com