2016 YGS Değerlendirmesi Sorular Nasıldı ?

0 32

Bir YGS maratonu daha bitti ve sonuçlar da açıklandı. Kimisi zor bir sınav bekliyordu. Zor sınav olmasına göre kendini hazırladı ya da beklentisi olmadığı için hazırlanmadı.Kimisi de baraj sınavı barajı geçsem yeter dedi. İşini LYS’ye bıraktı ama YGS puanı beklediği gibi gelmedi ve işini zora soktu. Kimi de YGS-LYS bir arada çalışarak istediğini aldı. LYS için geri sayım yapmaya başladı. YGS sonuçlarından dereceye girenler hariç memnun olan kimseyi bulmak çok zor. Özellikle de mezuna kalanlar yani en azından 2. kez sınava girenler. Özellikle 2015 YGS’sine bakılınca kolay bir sınav oldu. Geçen seneki Türkçe testi adayları çok zorlamıştı ve Matematik’te de ayırt edici soru fazlaydı. Bu sene genel olarak kolay bir sınav hazırlandı. Öğrencilerin puanları geçen seneye oranla çok fazla oynamasa da sıralamalarda çok ciddi oynamalar yaşandı. Geçen seneye oranla Türkçe (%8,52), Matematik (%6,34) ve Fen Bilimleri (%2,88) testlerinde daha iyi bir başarı sağlandı. Aynı durum Sosyal testi için geçerli değil çünkü Felsefe ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları fazla bilgiye dayalı olduğu için öğrencilere zor geldi. Hatta sınava girenler tarafından Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları için “İmam gelse çözemez.” gibisinden bir mizah ortaya çıktı.

 

Matematik ve Fen Bilimleri testlerinde artışı sağlayan en önemli unsur iptal edilen 2 soru. Bu 2 soru işaretleyen adaylarda doğru kabul edildiği için netlere artı etki olarak yansıdı. Bildiğiniz gibi YGS 160 soru üzerinden yapılan bir sınav. Geçen sene bu 160 soruda 36.30 net ortalaması varken bu yıl 43.45 net ortalaması oldu. Bu ortalamadaki yükseliş önemli görülebilir. Belki de son yılların en yüksek ortalaması bu net ortalaması. Ama bu artış adayların olumlu düzeyde değiştiğini göstermez. Bu artışı sadece soruların yapısı ve sınavın kolaylığı ile açıklayabiliriz. Çok değil sadece son iki yıl içindeki iki YGS arası bu kadar farklılıklar olması nedeniyle eleştirmek kaçınılmazdır. Burada asıl eleştiri noktası sınavın zor ya da kolay olması değildir. Asıl konu ardarda gelen iki yıl arasındaki abartılı olan bu farktır.

 

Bu seneki oluşan sapmalar korkunç boyutlarda. Her öğrencinin kendince hesapladığı ve alabileceğini düşündüğü bir puan vardı. Puan hesaplama programlarında belli sıralar görüp umutlandılar. Öğretmenleri de o sıralamalardan belli sapmalar olacağını söylüyordu ama sapmalar beklemedikleri boyutlara ulaştı. Kimi öğrenciler bekledikleri puanları aldılar belki ama bekledikleri sıranın neredeyse 100 bin sıra altında kaldılar. Bu öğrencilerin tercihlerini yapmasını zorlayacaktır ama o klişeyi önemli olduğu için yazmakta yarar var: Asıl önemli olan LYS. Bu sıralama durumu yüzünden LYS’nin önemi daha da artmış durumda. Ama LYS’ye etkili çalışan öğrenci YGS’deki bu durumu telafi edecektir. Çünkü LYS birnevi çalışan öğrencinin sınavıdır. Unutmamakta fayda var. LYS’nin zorluğu ya da kolaylığı bu durumu olumlu-olumsuz etkileyecektir.

Sınava yaklaşık 2.2 milyon aday katıldı. Seneye girecek olan 12.sınıflar, mezuna kalanlar, şansını yeniden denemek isteyenler vb. bir çok çeşit aday derken bir dahaki YGS’de aday sayısı daha fazla olacaktır. Geçen sene 1 milyon 369 bin aday en az bir YGS puan türünde barajı geçmeyi başarmıştı. Bu seneki barajı geçen aday sayı ise 1 milyon 600 bin oldu. Kısaca geçen seneye göre 221 bin aday daha barajı geçmiş oldu. Bu sebeple LYS’lere yapılacak başvurularda artış yaşanacaktır. Ayrıca önceden 140 olan 2 yıllık önlisans programlarını tercih edebilme barajı 150 puana çıkarılmıştı. Buna rağmen yaklaşık 1 milyon 900 bin aday 150 puan barajını geçmeyi başardı.

Şimdi de YGS sıralamalarının ne derecede değiştiğini bir örnek ile iyice gözler önüne serelim.

CeYy2FsWQAArVOf

Üstteki fotoğrafta 2016 yılı hariç son 3 yılda bu senedeki puanı almış olsaydık alacağımız sıranın karşılığı yazmakta. Alttaki fotoğrafta ise bu sene alınan puanların sıralama karşılığını sonuç sayfasında görüyoruz. Aradaki farklar korkutucu boyutlarda. Bu tablo ile bu yıl dahil son 4 yıla baktığımızda 2015 YGS’si daha zorlayıcı görünüyor. Diğer senelere göre baktığımızda 50-100 bin arası sıralamanın oynadığı görülürken; 2015’te bu rakam 150 bin seviyesine yaklaşıyor. Sıralamalardaki bu tarz değişimler beklediği puanın altında kalan öğrencileri biraz zorlayacaktır.

YGS tam olarak çalışmaların karşılığını veren bir sınav olmamıştır çünkü sorular daha çok mantığa dayalıdır. LYS ise tam da çalışanın kendini göstereceği bir sınavdır. Sorular bilgiye dayalıdır. Konu hakkında bilginiz yoksa soruyu yapamazsınız. İstisna olan sorular da olacaktır ama bu LYS’nin bilgiye dayalı olduğu gerçeğini değiştirmez.

Tüm adaylara LYS’ye yönelik çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim