Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2016 YGS Puanı İle Nereler Tercih Edilir ?

0 91

YGS geride kaldı ve sonrasında da sonuçlar açıklandı. Kimileri istediği puanı aldı kimileri de alamadı. İstediği puanları alamayanlar bunu LYS ile düzeltmeye çalışacak ama bir kesim için sınav maratonu bitti. O kesim kim mi?  Açıköğretim okuyacak olanlar ve 2 yıllık bölümleri tercih edecek olanlar.

Açıköğretim Fakültesi uzaktan eğitim esasına dayanır. Özellikle de kendi ilinde istediği bölümü ya da herhangi bir yeri kazanamayanlar için büyük bir şanstır. Bazı bölümler kontenjansız iken bazı bölümlerde kontenjan vardır  ve o bölümü yazanlar puanlarına göre sıralanıp okula alınır. Ülkemizde sadece tek üniversitede olduğu sanılır  ama iki üniversitede daha vardır. Bu üniversiteler Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesidir.

Anadolu Üniversitesi Eskişehir’de; Atatürk Üniversitesi ise Erzurumdadır. Açıköğretim Fakültesi(AÖF)’nde sınavlar kredili sisteme göre  güz ve bahar döneminde ikişer kez yapılmaktadır.

AÖF ve 2 yıllık bölümler YGS’deki 6 puan türünden herhangi biri tercih edilebilir. Sayısal bölümler YGS1 ve YGS2 eşit ağırlık bölümleri YGS5 ve YGS6; sözel bölümler ise YGS3 ve YGS4 puan türüne göre tercih edilir. YGS sınavının  herhangi bir puan türünden aldığınız puan ham puan olarak adlandırılır. Bu ham puan üstüne diploma puanınızın 5 ile  çarpılmasından elde edilen Ortaöğretim Başarı Puanı(OBP)’nın 0.12 ile çarpılması sonucu yerleştirme puanınız ortaya  çıkar. Bu puan ile YGS puanı ile öğrenci alan bölümlere tercih yaparsınız. Bir örnekle OBP’nin yerleştirme puanına etkisini görelim:

YGS-5 puanıyla öğrenci alan bölümlere tercih yapmak istiyorsunuz. YGS-5 puanınız 300. Diploma puanınız ise 70. Bu demek oluyor ki OBP’niz 350 oldu. (Diploma puanıx5=OBP) Bu OBP’yi de 0.12 puanıyla çarptığımız zaman 350×0.12=42 puan. YGS-5ten aldığınız 300 puana 42 puan daha eklenincr 342 puanınız olmuş oldu. Bu 342 puanı üzerinden tercih yapabilirsiniz. (NOT: OBP ile uğraşmak istemeyenler diploma puanlarını 0.6 ile çarptıklarında yine aynı sonuca ulaşacaktır. 350X0.12=42 70×0.6=42)

Peki ek puanlar nasıl hesaplanıyor? Ek puandan hangi öğrenciler yararlanıyor? Ek puanların son durumu…

Ek puandan yararlananlar ise herhangi bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumu öğrencileri. Kısaca meslek liseliler diyebiliriz. En azından bu yıla kadar böyleydi. YÖK’ün Ocak ayı içinde yaptığı açıklamaya göre 30.03.2012 tarihli ve 6287 sayılı Kanun değişikliği ile ek puan uygulaması 2016 yılında mezun olacak öğrenciler için kalkmış bulunmakta.Yaklaşık 900 bin meslek lisesi öğrencisi ortalama 15-30 puanlık kayba uğramış durumda. Meslek lisesi öğrencileri bu uygulamaya büyük tepki gösteriyor. Belirtmek lazım bu konudaki değişiklik YÖK’ün yetki alanı dışında ve ek puanın geri gelmesi için kanuni düzenleme şart. YÖK’ün yaptığı son açıklamada bu konu ile ilgili değişiklik yapılması için bir öneri hazırlandığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’na iletildiği belirtildi. Bazı öğrenciler de ek puanın geri  dönmesini isterken staj zamanı kaybettikleri vakit nedeniyle bunu hak olarak görüyor. Bazı öğrenciler de ek puan uygulamasının haksız rekabet yarattığını düşündüğü için kaldırılmasını doğru buluyor.

Her tercih zamanında olduğu gibi önceki yılların yerleştirme puanları önemli ölçüde yol gösterici olacaktır. Öte yandan  unutmamak lazım sınavın zorluk derecesine göre sıralamalar yukarı yönde ve ya aşağı yönde dalgalanmalar gösterebilir.Önceki yıllarda da zor ya da kolay sınavlar oluyor ve buna göre değişmeler yaşanıyordu ama 2015-2016 arası zorluk derecesi açısından tabir-i caizse bir uçurum bulunması sıralamaları alt-üst etmiş durumda. Geçen sene ve bu sene sınava giren birisi ham puana bakıldığında 50-150 bin sıra daha geride bulunmakta. (Geçen sene YGS-1’den 270 puan alarak 161 bininci olan bir öğrenci bu sene aynı puanı almasına rağmen 302 bininci olabilmiştir.) Sıralamalar bu kadar fazla oynamıştır. YGS puanı ile tercih yapacak öğrencileri bu tercih dönemi daha da zorlayacak gibi görünüyor ama LYS’lere girip LYS puanı ile tercih yapacak öğrenci sayısı da barajı geçen öğrenci sayısı ile aynı oranda artarsa fazla etkilenmeden bu tercih dönemini atlatabilirler.

 

Adaletciler.Net

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com