Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2016 Yılında İcra Müdürlüğü Sınavı Yapılacak mı?

9 260

İcra Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavları Kaldırılacak mı?

 

İcra müdürlüğü sınavı iki aşamadan oluşan sözlü ve yazılı bir sınavdır. Hukuk, Adalet ve Meslek yüksek okulu mezunlarının katılabildiği sınav için Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak zorunludur. Türk Ceza kanunu maddelerinden 53.maddeye göre bir yıl veya daha fazla hapis cezası alanların bu sınava girmeleri yasaklanmıştır.

Kamu haklarından mahrum olmamak, askerlikten muaf olmak diğer şartlardan bir tanesidir. Akli dengenin yerinde bulunması bu sınava giriş için önemli sebeplerden birisidir. Sınava girecek olanlar; Türkçe, Matematik, Temel Yurttaşlık bilgisi, Atatürk ilke ve inkılâpları derslerinden teste tabi tutulacaklar. Çoktan seçmeli olarak yapılan sorular 5 şıklı şekilde sorulur ve dört yanlış doğruyu götürmez. 1999 yılından 2013 yılına kadar yapılan sınavlarda şuana kadar 2490 kişi işe alındı. 2015 yılında yaşadığımız iki seçim ve hükümetin kurulamamış olması 2015 sınavlarını yapılmama kararı alındı. Yazılı
 sınavları ÖSYM yaparken sözlü sınavı ise Adalet bakanlığı yapar. 1999 yılında işe alınan 140 kişi ile başlanan sınavda en çok alım 2010- 2011- 2012- 2013 yılları arasında 300 kişi ile yapılmıştır. Sınav sadece başkent Ankara da yapılırken başka hiçbir yerde yapılmamaktadır. Sınav sonra işe alım konusunda en az yıllar ilk yapıldığı 1999 yılı ile ardından sürekli yükselişe geçen ve hiç düşmeyen 2007 yıllarında yapılmıştır. 140 kişi alınarak sınav tarihinin en düşük iki alımı bu yıllarda olmuştur. 19 Kasım 2013 tarihinde sınavalım yönetmeliği birçok değişiklik yaparak yeni dersler koymuş ve alan bilgisine ihtiyaç duymuştur. Açıköğretim fakültesi Adalet bölümü okuyan öğrenciler İcra müdürlüğü sınavlarına girebilirler. Açıköğretim Fakültesi okuması sorun teşkil etmemektedir. Sınavlar 80 puan üzerinden değerlendirilir yani her bir doğru cevap 1. 6 puan değerindedir. Adalet bakanlığının resmi sitesinden yayınlanan haberde şimdiden kurslara kayıt yaptıran öğrenciler olduğu ancak yeni gelen yönetmeliklere göre yaşları dolacağı için kursa kayıt yaptırmış olsalar bile 2016 yılında sınav yapılacaksa dahil bu kişiler sınavlara giremeyecek. Yapılacaksa dahil dememizin sebebi ise 2016 yılına ilişkin bir sınav haberi olmadığından dolayı. Adalet bakanlığı böyle bir haber duyurmadığı için 2016 yılında sınav yapılacak mı yapılmayacak mı bilinmez.

Bakanlığa giden şikâyetlerden birkaçı ise şu şekilde. Çeşitli internet sitelerinde ve sosyal medyalar da sınavın yapılacağı veya yapılmayacağı konusunda çeşitli şekilde yanlış bilgilerin olduğunu görmekteyiz bu konuda gerekli önlemlerin alınmasını rica ederiz gibi birçok şikâyet mail’i gitse de bakanlığın henüz nasıl bir yol izleyeceği kimse tarafından bilinmiyor.

 

İcra Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavları Kaldırılacak mı?

 

icra-mudurlugu-sınavı-konu-dagilimlari

Content Protection by DMCA.com
9 Yorumlar
 1. Latif baykara diyor

  arkadaşlar bu sene aöf adalet bölümüne kayıt yaptırdım işletme mezunuyum kurum sınavlarına hazırlanmaktayım donanımlı olmama rağmen ülkenin içindeki durumdan ötürü icra müdürlüğü veya memurluk yolunda ilerlemek istiyorum, nasıl yol izlemem gerekiyor teşekkürler?

 2. Merve diyor

  KPSS ile mi alıyor acaba

  1. admin diyor

   Hayır icra müdür ve müdür yardımcılığı sınavında kpss şartı yok

 3. ugur diyor

  Bimerden yapilan basvuriya 2016 verilen bir cevap var arkadaslar orada olmayacagi artik alimlarin icra memurlarindan sinavla atanmalarina yonelik islemler yapildigi yaziyor

 4. Cihan diyor

  Yapılmayacak.

 5. halil ÇAKMAK diyor

  son durum ne sınav yapılacak mı yapılmayacak mı yada bir sistem değişikliği mi yapılacak nasıl bir değişiklik yapılacağı konusunda bilgisi olan varsa aydınlatır mısınız… teşekkürler

  1. admin diyor

   Henüz bu konuda yeni bir gelişme yok. Adalet Bakanlığı son yaptığı bazı sınavları kendi bünyesinden personeli çeşitli kadrolara getirerek yaptı. Ülkemizde yaşanan son olaylardan sonra nasıl bir yol izlenir bilinmiyor. Fakat 2017 yılında Adalet Bakanlığının İcra Müdür ve Yardımcılığı sınavı yapması bekleniyor.

   1. Azra diyor

    Adalet okumamı tavsiye eder misiniz??

    1. admin diyor

     Hedefine bağlı İcra müdürlüğümü yoksa Hukuk içinmi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com