2016 Yılında İcra Müdürlüğü Sınavı Yapılacak mı?

9 101

İcra Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavları Kaldırılacak mı?

 

İcra müdürlüğü sınavı iki aşamadan oluşan sözlü ve yazılı bir sınavdır. Hukuk, Adalet ve Meslek yüksek okulu mezunlarının katılabildiği sınav için Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak zorunludur. Türk Ceza kanunu maddelerinden 53.maddeye göre bir yıl veya daha fazla hapis cezası alanların bu sınava girmeleri yasaklanmıştır.

Kamu haklarından mahrum olmamak, askerlikten muaf olmak diğer şartlardan bir tanesidir. Akli dengenin yerinde bulunması bu sınava giriş için önemli sebeplerden birisidir. Sınava girecek olanlar; Türkçe, Matematik, Temel Yurttaşlık bilgisi, Atatürk ilke ve inkılâpları derslerinden teste tabi tutulacaklar. Çoktan seçmeli olarak yapılan sorular 5 şıklı şekilde sorulur ve dört yanlış doğruyu götürmez. 1999 yılından 2013 yılına kadar yapılan sınavlarda şuana kadar 2490 kişi işe alındı. 2015 yılında yaşadığımız iki seçim ve hükümetin kurulamamış olması 2015 sınavlarını yapılmama kararı alındı. Yazılı
 sınavları ÖSYM yaparken sözlü sınavı ise Adalet bakanlığı yapar. 1999 yılında işe alınan 140 kişi ile başlanan sınavda en çok alım 2010- 2011- 2012- 2013 yılları arasında 300 kişi ile yapılmıştır. Sınav sadece başkent Ankara da yapılırken başka hiçbir yerde yapılmamaktadır. Sınav sonra işe alım konusunda en az yıllar ilk yapıldığı 1999 yılı ile ardından sürekli yükselişe geçen ve hiç düşmeyen 2007 yıllarında yapılmıştır. 140 kişi alınarak sınav tarihinin en düşük iki alımı bu yıllarda olmuştur. 19 Kasım 2013 tarihinde sınavalım yönetmeliği birçok değişiklik yaparak yeni dersler koymuş ve alan bilgisine ihtiyaç duymuştur. Açıköğretim fakültesi Adalet bölümü okuyan öğrenciler İcra müdürlüğü sınavlarına girebilirler. Açıköğretim Fakültesi okuması sorun teşkil etmemektedir. Sınavlar 80 puan üzerinden değerlendirilir yani her bir doğru cevap 1. 6 puan değerindedir. Adalet bakanlığının resmi sitesinden yayınlanan haberde şimdiden kurslara kayıt yaptıran öğrenciler olduğu ancak yeni gelen yönetmeliklere göre yaşları dolacağı için kursa kayıt yaptırmış olsalar bile 2016 yılında sınav yapılacaksa dahil bu kişiler sınavlara giremeyecek. Yapılacaksa dahil dememizin sebebi ise 2016 yılına ilişkin bir sınav haberi olmadığından dolayı. Adalet bakanlığı böyle bir haber duyurmadığı için 2016 yılında sınav yapılacak mı yapılmayacak mı bilinmez.

Bakanlığa giden şikâyetlerden birkaçı ise şu şekilde. Çeşitli internet sitelerinde ve sosyal medyalar da sınavın yapılacağı veya yapılmayacağı konusunda çeşitli şekilde yanlış bilgilerin olduğunu görmekteyiz bu konuda gerekli önlemlerin alınmasını rica ederiz gibi birçok şikâyet mail’i gitse de bakanlığın henüz nasıl bir yol izleyeceği kimse tarafından bilinmiyor.

 

İcra Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavları Kaldırılacak mı?

 

icra-mudurlugu-sınavı-konu-dagilimlari