2017 ALES Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

0 31

Yıl içinde iki kez gerçekleşen ve ilkbahar dönemi ile sonbahar dönemi şeklinde iki sınavdan oluşan ALES’te ilk sınav tarihi 7 Mayıs 2017. Sınavın başvuru süreci ise 15 Mart – 23 Mart 2017 şeklinde belirlendi. Sınava başvurmak isteyen adayların takip etmesi gereken süreç ise iki şekilde gerçekleştirilebilir.

ALES’e başvurmak isteyen adayların bu etapta iki farklı tercih seçenekleri var. Bunlar adayların herhangi bir işlem yapmadan ÖSYM’nin sitesinden sınava başvurmak ve ÖSYM tarafından belirlenen Başvuru Merkezleri’ne gidip başvuru işlemlerini gerçekleştirmek şeklinde ikiye ayrılıyor.

İnternet yoluyla sınava başvurmak isteyen adaylar ÖSYM’nin sitesindeki Aday İşlemleri Sistemi’ne girerek gerekli bilgileri sisteme girip sınav başvurularını tamamlayabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sisteme başvuru için girilen bilgilerin doğru ve eksiksiz olması, ayrıca sistemden çıkıldığında bilgileri kaydedilmiş şekilde çıkılmasıdır. Eksik veya kaydedilmemiş bilgileriniz bulunduğunda sistem başvurunuzu kabul etmeyeceği gibi sınava giriş hakkınız da ortadan kalkmaktadır. Bununla birlikte sınav ücreti 2016 yılında 80 tl idi. Sistemdeki profil fotoğrafınızın son 50 ay içerisinde güncellenmiş olması da önemli bir detaydır. Ayrıca adayların anlaşmalı bankalara veya ÖSYM’nin online ödeme sisteminden ödemelerini yaptıktan sonra başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri son derece önemlidir. Bunun sebebi ise AİS’teki bilgileriniz doğru ve eksiksiz şekilde girilse de sınav ücretini sisteme girmeden kayıt işleminizin tamamlanamamasıdır.

Öğrencilerin ALES’e başvuru sürecinde seçebilecekleri ikinci yol ise ÖSYM’nin Başvuru Merkezleri’nde sınava başvurmak. Öğrenciler bu şekilde kendilerine yakın ve yetkili liseler ile ÖSYM’nin Sınav Başvuru Merkezleri’nde başvurularını gerçekleştirebilirler. Ayrıca sistemdeki bilgilerde herhangi bir eksik olmaması, başvurunun kesin olarak yetkili kişilerce gerçekleştirilmesi, ödemenin yine aynı yerde alınması gibi pek çok artısından dolayı adayların sınav başvurularını Başvuru Merkezleri’nde gerçekleştirilmesi ÖSYM tarafından önerilmektedir. Bu merkezlerde başvuru yapmak 3 TL’lik bir ücrete tekabüldür. Bununla birlikte sistemde fotoğraf yenileme gibi işlemler yapacaksanız da bu işlem 10 TL’lik bir ödeme gerektirmekte.

Adayların sınava başvurmadan önce hangi başvurunu seçerlerse seçsinler, ÖSYM tarafından yayınlanan ALES Başvuru Kılavuzu’nu okumaları ise ÖSYM tarafından şiddetle önerilmektedir. Adayların başvuruları sırasında yaşayabilecekleri her türlü problemin cevabını bulabilecekleri kılavuz, resmi kılavuz olduğundan sınav ve başvuru süreciyle ilgili tüm bilgiler kılavuzda yer almaktadır.

 

Bu yazının tüm hakları Adaletciler.Net’e aittir. “www.adaletciler.net” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

 

2016 ALES Konu Dağılımı

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim