Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2017 İSG konu dağılımı

0 237

İSG Genel Bilgi ve Soru Dağılımı

2017 İSG Sınav Takvimi

İş güvenliği uzmanlık sertifikası almak isteyen adayların girdiği ve her yıl 2 dönem olarak düzenlenen İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı (İSG)’nın ilki, bu yıl ÖSYM tarafından 29 Nisan 2017 tarihinde düzenlenecek. ÖSYM’nin yayınladığı 2017 Eğitim Yılı Sınav Takvimi’nde İSG başvuru tarihi ise 28 Şubat – 8 Mart 2017 tarihleri arası olarak belirlendi.

İş Yeri Hekimliği, A, B, C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı ve Diğer Sağlık Personeli adındaki beş ayrı alanda yapılacak olan sınava girecek adaylar, bu alanlarda sertifika almak için ter dökecekler. 75 dakika süren sınavda adaylar 60 soru üzerinden test edilecek. Bu sorular ise çeşitli alt başlıklara sahip.

Sınavdaki soru kategorileri genel olarak Hukuk, mevzuatlar, sağlık bilgisi ile temel bilgi ve genel iş güvenliği kategorilerinde sınıflandırılıyor. Sağlık bilgisi %50, mevzuatlar %25, temel bilgi ve genel iş güvenliği %20, hukuk ise %5’lik bir ağırlığa sahip durumda.

2017 İSG Soru Dağılımı

Sınavdaki soru dağılımları ise ortalama olarak şu şekilde oluşuyor =

Risk Yönetimi ve Risk Değerlendirilmesi = 10
Kanunlarda İş Sağlığı ve Güvenliği = 5
İş Hukuku = 3
Fiziksel ve Kimyasal Risk Etmenleri = 8
Ergonomi = 4
Elektrikle Çalışma Sırasında İş Sağlığı ve Güvenliği = 3
Yangın = 5
İnşaatta İş Sağlığı ve Güvenliği = 3
Madende İş Sağlığı ve Güvenliği = 3
Ekipmanların İmalatı ve Kullanımında İş Sağlığı ve Güvenliği = 5
İş Yerinde Hijyen = 2
Çalışma Ortamı ve Gözetimi = 2
Uluslararası Sözleşmeler ve Kuruluşlar = 1
Türkiye ve Dünya’da İş Sağlığı ve Güvenliği = 1
Elle Kaldırma ve Taşıma Sırasında İş Sağlığı ve Güvenliği = 1
İş Yerinde Sağlık ve Meslek Hastalıkları = 4

 

Sınava kimlerin katılabileceğiyle ilgili bilgiler, başvuru süresi başlamadan önce İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olan açıklamayla belirtilecek. Başvurular yine Genel Müdürlük tarafından alınacak ve kimlerin sınava katılabileceği Genel Müdürlük tarafından belirlenecek. Sınava girmeye hak kazanan öğrenciler Genel Müdürlük tarafından ÖSYM’ye bildirilecek ve bundan sonraki süreci ÖSYM yönetecek. Başvuru ücretini yatırmayan ve kayıt süresince kayıt işlemlerini yapmayan adaylar sınava girme haklarını kaybedecekler.

Sınava girecek adayların başvuru süreçlerini tamamlaması için 150 TL’lik başvuru ücretlerini anlaşmalı bankalardan birine yatırmaları yeterli olacak.

 

Bu yazının tüm hakları Adaletciler.Net’e aittir. “www.adaletciler.net” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com