2017 KPSS Lisans Konuları ve Soru Dağılımı

2017 KPSS Lisans Konuları ve Soru Dağılımı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’nin 2016 – 2017 Eğitim Yılı’nda uygulayacağı sınav takvimini açıklamasıyla, en çok beklenen sınavlardan biri olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’nın da tarihi belli oldu. 21 Mayıs 2017’de ilk oturumu düzenlenecek olan sınavın diğer oturumları da birer hafta arayla düzenlenecek.

KPSS’ye girecek olan adayların en çok merak ettiği konuların başında ise sınavdaki soruların dağılımı yer alıyor. Adayların Genel Kültür ve Genel Yetenek olmak üzere iki kategoride de 60’ar sorudan 120 soru çözmesi gerekirken, bu başlıklardaki sorular da çeşitli konulara ayrılıyor.

Genel Yetenek kategorisinde 30 adet sözel, 30 adet ise sayısal sorusu sorulurken, bu başlıklarda konulara göre soru dağılımları ise şöyle olacak:

Sözel Başlıklar =

Dil Bilgisi

Yazım Kuralları

Sözel Akıl Yürütme

Mantıksal Akıl Yürütme

Paragraf Oluşturma ve Tamamlama

Cümlede Anlam

Cümle Oluşturma ve Tamamlama

Sayısal Başlıklar =

Problemler

Sayısal İşlemler

Temel Geometri

Tablo ve Grafik Okuma

Sayısal Akıl Yürütme

Genel Kültür alanındaki sorular ise yine 60 tane olmakla birlikte biraz daha sözel konulara ağırlık basıyor. Bu alandaki soruların genel başlıklar altındaki dağılımı ise şu şekilde =

Tarih = 25 – 30 soru (Selçuklular’a kadarki Türk Devletleri, Selçuklular, Osmanlı Dönemi, Atatürk İlke ve İnkılapları, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi)

Coğrafya  = 15 – 20 soru (Türkiye’nin Ekonomik Özellikleri, Türkiye’nin Fiziki Özellikleri, Türkiye’nin Beşeri Özellikleri)

Temel Yurttaşlık Bilgisi 10 soru (Kamu Hukuku, Anayasa, İdare)

Türkiye ve Dünya’daki Kültürel ve Güncel Konular =  5 soru

 

3 sınavdan oluşan KPSS’de, yukarıdaki konu ve kategorilerin bulunduğu ilk sınav  21 Mayıs 2017 tarihinde düzenlenecek. 2.aşamada yer alan ve Alan Bilgisi sorularının sorulacağı KPSS 28 Mayıs 2017’de yapılacakken, 3.ve son aşamadaki Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi ise 16 Temmuz 2017’de uygulanacak.

Yukarıda ilk sınavda sorulacağı belirtilen konular ve soru dağılımları, geçmiş KPSS’lerdeki soru dağılımları dikkate alınarak düzenlenmiştir. Sınavdaki soru dağılımları değişiklik gösterebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim