2017 LYS Başvuruları Ne Zaman Başlıyor ?

0 27

2017 LYS BAŞVURULARI

Üniversite sınavı maratonunda YGS’den sonraki durak olan 2017 LYS ( Lisans Yerleştirme Sınavı)’nin de başvuru tarihleri belli oldu. Lisans Yerleştirme Sınavı için başvurular 4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında alınacak. Sınav tarihleri ise 10-11 ve 17-18 Haziran 2017 olarak açıklandı.

Peki başvurular ne şekilde yapılacak?

Lisans Yerleştirme Sınavı başvuruları ilk olarak ÖSYM aday işlemleri sistemi üzerinden alınmaktadır. Son sınıf öğrencisi olan adaylar okul idarelerinden yardım alarak yapabilecekleri başvuruda 2017 ÖSYS Aday Başvuru Formu’nu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalıdır. Bu form için bağlı bulunduğu okuldan onay alınması gereklidir.

2017 LYS Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Başvuru formunun ardından sınav ücreti yatırılmalıdır. 5 ayrı sınav şeklinde düzenlenecek olan LYS’de adaylar, girecekleri her sınav için ayrı olarak ücret ödemelidir. Sınav başı 35 TL olan LYS’de, adayların her alandaki puan türlerinin hesaplanabilmesi için her sınava girmeleri önerilir. Fakat adaylar sadece tercih yapacakları alanın sınavlarına girdikleri taktirde de bu yeterli olacaktır. Başvuru sırasında okul idaresinde herhangi bir sorun yaşanması durumunda ise aday başka bir başvuru merkezine yönlendirilir. Başvuru merkezlerinde yaşanabilecek yoğunluk sebebiyle adayın başvurusunu son güne bırakmaması önemlidir.

Başvuru merkezine giderken son sınıflar için okul onaylı 2017 ÖSYS Aday Başvuru Formu, nüfus cüzdanı veya pasaport götürülmelidir. Nüfus cüzdanı soğuk damgalı olmalı ve üzerindeki fotoğraf son iki yıl içinde çekilmiş bir şekilde T.C. Kimlik numarasını barındırmalıdır. Bireysel başvurular ise kişinin tek başına yapması durumunda gerçekleşmektedir. Bireysel başvuru hakkına sahip olan aday sınav başvuru ücretini yatırdıktan sonra açılan 2017 ÖSYS Bireysel Başvuru bölümündeki alanları eksiksiz ve doğru doldurduğu takdirde başvuruları tamamlanmış olacaktır.

Özellikle bireysel başvuruda bulunan adaylar, “Başvuru işleminiz başarıyla tamamlanmıştır.” yazısını görmeli ve başvuru bilgilerinin bir dökümünü çıkarıp sınava kadar özenle muhafaza etmelidir. Başvuru ve sınavlardan önce ÖSYM’nin sayfasında bulunan 2017 ÖSYS Kılavuzu’nun incelenmesi önemle hatırlatılır.

 

2016-2017 Ygs Türkçe Sosyal Bilgiler Soruların Değerlendirmesi Ve Konu Dağılımı

2016-2017 Ygs Matematik-Fen Konu ve Soru Dağılımı

2016-2017 LYS Matematik Geometri Konu ve Soru Dağılımı

2016-2017 LYS Fizik Kimya Biyoloji Konu ve Soru Dağılımı

2016-2017 LYS Tarih Felsefe Coğrafya2 Din Kültürü Konu ve Soru Dağılımı

2016-2017 LYS Türk Dili ve Edebiyatı Sınav Konuları ve Soru Dağılımları

2016-2017 LYS Coğrafya 1 Sınav Konuları ve Soru Dağılımları

 

Bu yazının tüm hakları Adaletciler.Net’e aittir. “www.adaletciler.net” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

Adaletciler.Net

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim