Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2017 YGS Başvuruları Ne Zaman Başlıyor ?

0 50

2017 YGS Başvuruları Ne Zaman Başlıyor ?

Lise eğitimlerini bitirip üniversite eğitimine başlama arifesinde olan öğrencilerin bu yoldaki ilk durağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), başvuruları 4 Ocak – 18 Ocak 2017 tarihleri arasında alacak. Bu zaman diliminde sınava girmek isteyen öğrencilerin izlemesi gereken yol ise şu şekilde:

2017 YGS Başvuru Ücreti Ne Kadar ?

Aday öğrencilerin öncelikle yapması gereken şey sınava giriş ücretini anlaşmalı bankalara yatırmak. Yeni yıldaki sınav ücreti henüz belli olmazken 2016 yılında sınava giriş ücreti 55 TL, sınavsız geçiş hakkını kullanmak ise 15 TL şeklindeydi.

Bundan sonraki adım ise ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’ndeki işlemleri gerçekleştirmek. Aday öğrencilerin TC kimlik numaraları ve daha önceden belirledikleri şifreyle girebildikleri sistemde önce sistemdeki profil fotoğraflarını, daha sonra ise gerekli bilgilerini ÖSYM’ye bildirmeleri gerekiyor. Gerekli bilgiler sekmesinde öğrencinin boyu ve kilosu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sınavı’na girip girmeyeceği, hangi ilçelerdeki okullarda sınava gireceği, kimlik bilgileri ve okul bilgileri gibi birtakım bilgileri bulunmakta.

Öğrenciler Aday İşlemleri Sistemi’ndeki işlemleri kendi başlarına yapabilecekleri gibi aynı zamanda ÖSYM Başvuru Merkezleri’nden de bu işlemi gerçekleştirebilirler. Halen lise eğitimine devam eden öğrenciler kendi okullarında bu işlemleri yaptırabilecekleri gibi, mezuna kalan öğrenciler de yakınlarındaki liselerden birinde veya diğer Başvuru Merkezleri’nde işlemlerini gerçekleştirebilirler. Tüm Başvuru Merkezleri’nde yapılan işlemler 3 TL olarak ücretlendirilmekte.

Adayların çok önemsememelerine rağmen dikkat etmeleri gereken en önemli konu ise sistemdeki profil fotoğrafları. Normalde 3 yıllık bir kullanım süreleri olan bu fotoğraflar, süreleri dolduktan sonra tekrar yenilenmedikleri taktirde geçerliliklerini kaybediyorlar. Bu fotoğrafları güncellemeyen öğrenciler ise sistemdeki fotoğrafları ile sınava gireceklerinden, sınava girme hakkını kaybedebilirler. Dolayısıyla aday öğrenciler AİS’teki profil fotoğraflarının geçerlilik sürelerine dikkat etmeliler.

AİS’te yapılan işlemleri gerçekleştirdikten sonra bu işlemleri sisteme kaydetmeniz çok önemli. Kaydedilmeyen bilgiler ÖSYM’nin AİS sistemine kaydedilmediği gibi öğrencilerin başvuruları tamamlanmamış oluyor. Bununla birlikte başvuru süreci boyunca gerekli bilgilerini değiştirebilme hakkına sahip olan öğrenciler, herhangi bir bilgiyi değiştirdikten sonra tekrardan bu bilgileri sisteme kaydetmeliler. Aksi taktirde sınava giriş hakkı yine kaybedilmiş olacaktır.

ÖSYM, AİS’ten yapılan işlemlerden sonra sistem tarafından PDF olarak öğrencilere sunulan belgenin en az bir çıktısının alınması ve sınav gününe kadar saklanması gerektiğini belirtmekte. Bunun sebebi ise sınavınızda veya sınav başvurunuzda gerçekleşebilecek herhangi bir soruna karşı bu belgede yer alan bilgilerle ÖSYM’ye başvurabilmeniz. Bu sayede herhangi bir sorunla karşılaştığınız taktirde sınav belgesi niteliği taşıyan bu belgedeki kodlarla sorununuzu halledebilirsiniz.

Adayların nüfus kağıtları ise sınava girmeden önce güncellenmeli. Nüfus kağıdındaki vesikalık fotoğraf en az 6 ay öncesine ait, öğrencinin yüzünün net bir şekilde görüldüğü bir fotoğraf olmalı. Sınav görevlileri öğrencilerin yüzünü tanıyamadıkları taktirde adayları sınava almama hakları ise mevcut durumda.

 

2016-2017 Ygs Türkçe Sosyal Bilgiler Soruların Değerlendirmesi Ve Konu Dağılımı

2016-2017 Ygs Matematik-Fen Konu ve Soru Dağılımı

2016-2017 LYS Matematik Geometri Konu ve Soru Dağılımı

2016-2017 LYS Fizik Kimya Biyoloji Konu ve Soru Dağılımı

2016-2017 LYS Tarih Felsefe Coğrafya2 Din Kültürü Konu ve Soru Dağılımı

2016-2017 LYS Türk Dili ve Edebiyatı Sınav Konuları ve Soru Dağılımları

2016-2017 LYS Coğrafya 1 Sınav Konuları ve Soru Dağılımları

 

Bu yazının tüm hakları Adaletciler.Net’e aittir. “www.adaletciler.net” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

Adaletciler.Net

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim