Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2017 YGS’ye Sayılı Günler Kaldı , Ne Yapacağım !

0 72

Sınavlar streslerle dolu bir maratondur.Sınav öncesi ve sınav anı heyecanı bildiklerinizi dahi size unutturur.Aslında kaygılanmamızın ve stres yapmamızın altındaki temel faktör budur.Ya heyecandan bildiklerimi unutursam düşüncesi sizi çalışmaktan dahi alıkoyabilir.’Bu sınav benim hayatımın dönüm noktası,bu sınavı yapamazsam mahvolurum’ gibi komik cümleleri kafanızdan atın.Hayatınız devam ediyor ve her şeye rağmen devam  edecek.Hayatlarımız sınavlara ve notlara bağlı değil.Evet daha iyi bir yaşam için çok çalışmalıyız ama ‘çalışma bilincine’ sahip olarak emek sarf etmeliyiz.Sınav odaklı çalışmalarınız sizleri belki bir üst sekmeye atabilir,peki ya sonra ? ‘Ben bi bu sınavı atlatayım da gerisi kolay’ düşüncesi sizi inanın yarı yolda bırakır.Çünkü hayatın tamamı bir serüvendir ve atacağınız adımların sağlamlığı sizi olgunlaştıracak ve bilinç sahibi bir birey yapacak.Yavaş yavaş ve her anını dolu dolu geçireceğiniz bir hayat hayal edin ve bu uğurda ‘savaşın’.

Her şeyden önce bilinçli ve donanımlı bir birey olmayı öğrenmeliyiz ,ondan sonra zaten her şey çorap söküğü gibi ardı ardına gelecektir.Bu safhada bireyin kendi sorumlulukları ön planda gibi gözükür ama aslında en ön planda olan ailenin ve çevrenin sorumluluğudur.Sınava girecek bir öğrenciye anne,baba,amca,dayı kısacası çevresindeki insanların belirli erginliğe ve donanıma erişmiş insanlar olmalı ve doğru yönlendirmeler yapabilmeleridir.Her ailede bu koşullar tabi ki olmayabilir ,bu sefer ön plana kişinin kendi sorumlulukları devreye girer.Kişi kendi sorumluluklarının farkında olması gerekir en başta.Bu sorumlulukların nasıl farkında olabiliriz dediğiniz anda kendinize şu soruları sormaya başlayın ; ‘Ben kendimi ne kadar tanıyorum ve tanımak için ne yapıyorum? , ‘Hobilerim neler? , ‘Hayatıma nasıl yenilikler getirebilirim ve bunlar bana ne sağlayabilir? , ‘Her gün sabahın köründe kalkıp beni okula gönderen ‘güç’ ne ?’ …

Şimdi sizin ‘hayatınızın dönüm noktasını!’ oluşturan sınava  yani YGS’ye gelelim.Şu zamana kadar sınava dair neler yaptığınızı kendinize sorun.Bu sorunuzun cevabı ‘iyi çalıştım,hedefime ulaşacağım ya da ulaşana kadar devam edeceğim’ ise benimle gelin , ‘hiç kitap kapağını açmadım ,son bir ayda ne yaparsam kardır ‘ gibi bir cevap verdiyseniz sayfayı kapatın ve diğer aylarda yaptığınızı şimdide yapmaya devam edin !

Tüm sınavlarda olduğu gibi YGS sınavında da önemli olan gerekli gayreti ve çabayı göstermenizdir.Sınavda istediğiniz başarıyı sağlamayabilirisiniz ,bir daha  denersiniz çünkü bir şey üzerine gayret etmeyi ve emek vermeyi öğrenmiş olursun.

Sınava sayılı günler kala size vereceğim naçizane tavsiyem ; bol bol farklı yayın evlerinin denemelerini çözmeniz ve çevrenizdekiler ile mutlu bir şekilde geçinmenizdir.Mutluluk sizin psikolojinizi oldukça etkiler,uyguladıkça farkını göreceksiniz.Denem ile ilgili kısa bir not daha aktarmak istiyorum ; denemedeki sorulara göstereceğiniz hassasiyet ile sınav sorularına göstereceğiniz hassasiyet birbirine paralel bir şekilde ilerlesin.

Sınavı kazananlar;sabırlı,azimli ve düşlediği hayatı yaşamak isteyenler olacaktır…

 

Adaletciler.Net

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com