Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2017 Yılında İcra Müdürlüğü Sınavı Yapılacak mı?

12 263

 

2016 yılında henüz Adalet Bakanlığı bir ilan yayımlamadı. 15 Temmuz darbe girişimininde bunda etkisi büyük olduğu düşünülüyor. Adalet Bakanlığı sınav hakkında sorulan sorulara böyle bir planlama yok diye cevap veriyor.

2016 yılı içinde bir alım olacağı pek ihtimal dahilinde gözükmüyor. 2017 yılında İcra Müdürlüğü sınavı yapılacak olsa bile kendi içinden bir alım olma ihtimali var. Buda İcra Müdürlüğü sınavını bekleyen binlerce Adalet Mezunu için büyük hüsran olacaktır. Fakat bunada hazırlıklı olmak gerekiyor.

İcra müdürlüğü sınavı iki aşamadan oluşan sözlü ve yazılı bir sınavdır. Hukuk, Adalet ve Meslek yüksek okulu mezunlarının katılabildiği sınav için Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak zorunludur. Türk Ceza kanunu maddelerinden 53.maddeye göre bir yıl veya daha fazla hapis cezası alanların bu sınava girmeleri yasaklanmıştır.

Kamu haklarından mahrum olmamak, askerlikten muaf olmak diğer şartlardan bir tanesidir. Akli dengenin yerinde bulunması bu sınava giriş için önemli sebeplerden birisidir. Sınava girecek olanlar; Türkçe, Matematik, Temel Yurttaşlık bilgisi, Atatürk ilke ve inkılâpları derslerinden teste tabi tutulacaklar. Çoktan seçmeli olarak yapılan sorular 5 şıklı şekilde sorulur ve dört yanlış doğruyu götürmez. 1999 yılından 2013 yılına kadar yapılan sınavlarda şuana kadar 2490 kişi işe alındı. 2015 yılında yaşadığımız iki seçim ve hükümetin kurulamamış olması 2015 sınavlarını yapılmama kararı alındı. Yazılı sınavları ÖSYM yaparken sözlü sınavı ise Adalet bakanlığı yapar. 1999 yılında işe alınan 140 kişi ile başlanan sınavda en çok alım 2010- 2011- 2012- 2013 yılları arasında 300 kişi ile yapılmıştır. Sınav sadece başkent Ankara da yapılırken başka hiçbir yerde yapılmamaktadır. Sınav sonra işe alım konusunda en az yıllar ilk yapıldığı 1999 yılı ile ardından sürekli yükselişe geçen ve hiç düşmeyen 2007 yıllarında yapılmıştır. 140 kişi alınarak sınav tarihinin en düşük iki alımı bu yıllarda olmuştur. 19 Kasım 2013 tarihinde sınav alım yönetmeliği birçok değişiklik yaparak yeni dersler koymuş ve alan bilgisine ihtiyaç duymuştur. Açıköğretim fakültesi Adalet bölümü okuyan öğrenciler İcra müdürlüğü sınavlarına girebilirler. Açıköğretim Fakültesi okuması sorun teşkil etmemektedir. Sınavlar 80 puan üzerinden değerlendirilir yani her bir doğru cevap 1. 6 puan değerindedir.

 

Bu yazının tüm hakları Adaletciler.Net’e aittir. “www.adaletciler.net” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

Adaletciler.Net

icra-mudurlugu-sınavı-konu-dagilimlari

Content Protection by DMCA.com
12 Yorumlar
 1. enes diyor

  82.41 puam mübaşir our mu yum inşallah

 2. Buglem diyor

  Acikögretim fakültesi mezunlari giremkycekmi kesin bu bilgi dogrumu

  1. admin diyor

   Öyle bir durum yok şimdilik. Zaten sınav yapılacağı da meçhul

 3. şevket diyor

  admin açıköğretimden devam etmek için 4 yıllığa tamamlamak için her hangi bir bölüm okumak için dgs barajı geçmek yeterli olurmu herhangi bir bölümü açıkdan okuya bilirmiyim ?

  1. admin diyor

   Web sitemizde dgs açıköğretim puanları mevcut oradan bakabilirsiniz.

 4. Aslı diyor

  Bu yıl sınav olacakmı sizce

  1. admin diyor

   Olsada dışardan alım olmaz gibi

 5. Umut diyor

  Askerlik konusunda yanlış bilgi vermissiniz, ayrıca açıköğretim adalet okuyan öğrenciler icra müdürlüğü sınavına girme hakları feshedilmiştir. Sadece örgün öğretim de okuyan adalet öğrencileri mezun durumunda olmak şartıyla sınava girmeye hak kazanabilecektir.

  1. admin diyor

   Askerlik konusunda nasıl bir yanlışlık var ? Sadece örgün Adalet mezunları girebilir derken hangi resmi gazete yayına istinaden bunu söylüyorsunuz ? Yada Adalet Bakanlığının hangi resmi duyurusuna istinaden ?

   1. Sabır diyor

    Kendi içinden alım yapılacak derken yani icra katipleri arasından mı alım yapılacak

    1. admin diyor

     Yani öyle tahmin ediliyor.

   2. Hale diyor

    Admin bakma sen bunlar işkembe-i kübradan atarlar. Örgün eğitim -açıköğretim ayrımcılığı varsa şayet aoflilerin dgs ile hukuk’a başvuramamaları gerekir ki bu çok saçmadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com