Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2018-2019 DGS Türkçe Konuları Ve Soru Dağılımı

0 175

2018-2019 DGS Türkçe Konuları Ve Soru Dağılımı

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) 2018 başvuruları bildiğiniz üzere 16 Mayıs 2018 tarihinde yapılmaya başlandı ve 24 Mayıs 2018 tarihinde başvurular sona erdi. 21 Temmuz 2018 tarihinde yapılan sınav 150 dakika (2.5 saat) sürdü. Ön lisans programları bünyesinde kayıtlı tüm öğrencilere DGS’ye başvuru hakkı tanındı. Bildiğiniz üzere 60 Matematik ve 60 Türkçe sorusu ile iki kısımda yapılan sınavın amacı sorulan sorularla öğrencilerin muhakeme becerileri ölçüldü. Sınavın geçerli sayılması için cevap kâğıdı ile soru kitapçığının dikkatle incelenmesi gerekiyordu.

Çoğu öğrenci için sözel yetenek; Türkçe bilgisi sınavdaki puanları arttırmada etkili olsa da bir kısmı için hüsrana uğrama sebebi olarak da gösterildi. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak hesaplanan DGS Türkçe (Sözel) soruları konuları itibari ile de dikkat çekti. Soruların yüzde onu yayınlanmış olsa da bu ileriki safhalarda öğrencilerin daha fazla bilgi sahibi olması gerektiği gerçeğini değiştirmemektedir. Bu yüzden sizin için DGS Türkçe Konu ve Soru Dağılımları olarak bir yazı derledik.

DGS Türkçe Konu Dağılımları

DGS Türkçe soruları süre soru sayısına bölündüğünde ortalama 75 saniyede çözülmelidir. Bazen uzun paragraflarla kafa karıştırıcı gibi görünse de ya da 75 saniye yetmeyecekmiş gibi olsa da DGS Türkçe konularına hâkim olduğunuz sürece sorun teşkil etmeyecektir. DGS Türkçe Konuları başına düşen soru sayısı her sene değişebilmekle birlikte bir iki rakamdan fazla oynamaz. Ağırlık olarak paragraf sorularının yer aldığı DGS sınav soruları tamamen yayınlanmamıştır. Problem benzeri sunulan mantık soruları sınavın en ilginç kısmı olarak biliniyor. Bu kısımda ezber bilgi değil, pratik zekâ ve bol alıştırma yapmak faydalı olabilir. Bunun öncesinde konu ve soru dağılımlarını birlikte inceleyelim.

DGS Türkçe konu dağılımı aslında Anlam Bilgisi ve Sözel Mantık olarak ayrılsa da Anlam Bilgisi Kendi içinde yaklaşık 50 52 soru içeriyor. Sözel Mantık için ise bu sayı 8 ile 10 arasında değişiyor. Bu bağlamda her bir anlam konusunu da Sözel Mantık gibi başlıklar altında toplamak yerinde bir hareket olacaktır.

DGS 2019 Sözel Mantık Soruları

Sözel Mantık soruları öğrenciler çok aşina olmasalar da aslında ÖSYM’ nin KPSS, ALES vb. sınavlarında seçicilik açısından en çok başvurduğu soru tipidir. DGS sözel mantık soruları sınavdan sınava değişmek ile birlikte genelde 9 10 sayıda sorulur. Matematikte problem çözmeye alışkın insanların sözel mantıkta da zorlanmaması normaldir. Çünkü bu öğrenciler tablolama, gruplama gibi teknikler kullanmaya alışkındır. Belli soru kalıpları için kullanılan belli metotlar hakkında geniş kaynaklar piyasada vardır. Kimi zaman bir bulmaca çözer gibi çözerek DGS Türkçe sorularını zevkli hale getirilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece muhakeme yeteneğinizi sergilersiniz ve DGS sınavı için birçok rakibi elemiş olursunuz.  Bir olay ya da durum için tüm ihtimalleri belirleyerek gündelik hayatınızda düşünce gücüyle de pratik yapabilirsiniz.

DGS 2019 Paragraf Soruları

DGS Paragraf soruları ÖSYM Türkçe’ nin en sevdiği konudur. Ortalama kırk soru paragraf soruları içerisinden gelir. Atmış Türkçe sorusu içerisinde bu sayı, çok büyük bir oranı ifade eder. Genel paragraf soruları, paragrafta anlam soruları, “tek paragraf çok parçalı soru” biçimleri şeklinde gruplandırılabilir. Sorunun cevabını içinde taşıması ile birlikte verilebilecek en güzel tavsiye okuma anlamayı güçlendirmektir. Bu noktada kitap, gazete, dergi okumaları ile pratiklik kazanılabilir.

 

Paragraf sorularını çözmek kadar etkili olan bir diğer husus ise hızlı çözmektir. Uzun paragraf soruları ÖSYM’ nin Dikey Geçiş Sınavı için de en çok başvurduğu hususlardan biridir. Pratik kazanmak açısından düzenli soru çözülmelidir. Tek bir paragraf verilip ardından birden fazla soru sorulma şekli için ise en etkili yöntem hızlıca sorulara göz gezdirip daha sonra paragrafa bakmak olacaktır.

DGS 2019 Sözcükte Anlam

Bildiğiniz üzere anlam soruları içerisinde en önemlilerinin başında sözcükte anlam geliyor, konu ağırlığı değil ama; konu ağırlığının çok olduğu paragraf dolayısıyla cümle dolayısıyla sözcükler olduğundan bu konuya hakim olmak uzun vadede DGS Türkçe Sınav Sorularını Çözmek açısından oldukça faydalı olacaktır. DGS Sözcükte Anlam Soruları sayı bakımından her sene değişiklik gösterebilmekle birlikte; genelde iki ile beş arasında soru gelir. Sözcük sıralaması sorularını çözmek; isim, sıfat, zamir vb. terimlere hakim olmak işimizi kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra sözcük dizilimleri, ses olayları, yazım kuralları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

DGS 2019 Anlatım Bozukluğu

Anlatım bozukluğu soruları ÖSYM’nin en sevdiği sorular arasındadır ve soru sayısı az olmasına rağmen birçok çeldirici bulundurur. Seçiciliği belirlemekte Sözel Mantık sorularından sonra gelir. Genel olarak DGS Anlatım Bozukluğu Soruları bir sınavda iki üç tanedir. Bazı seneler yalnızca bir tane; bazı seneler ise hiç sorulmamıştır. Anlamsal ve yapısal olmak üzere ikiye ayrılan anlatım bozukluğu soruları dil bilgisi kurallarının genelini bilmeyi de beraberinde getiriyor. Bir yandan da atasözleri ve deyimlerin kullanımı, bağlaç kullanımı gibi durumlar hayatımızın geneline yayıldığı için dikkatli bir öğrenci için bir iki soruyu çözmek çok da zor olmuyor. DGS’ ye çalışmak hususunda bu bilgiler sizin için ipucu olabilir.

DGS 2019 Cümlede Anlam

Paragraf sorularından sonra en çok sorulan sorular cümlede anlam sorularıdır. Kendi içinde; anlam bütünlüğünü bozacak cümle, çıkarılacak kesin yargı, yer değiştirme, cümle oluşturma, genel cümle soruları gibi kategorilere ayrılır. Genelde DGS Cümlede Anlam Soruları on yedi ile yirmi soru sayısı olarak değişir. Cümlenin ne mesajı içerdiğini anlamak adına bol pratik yapmakta fayda vardır; kitap okumanın faydaları burada bir kere daha ön plana çıkar. Cümlede yorum kadar; yapı bilgisini de içinde barındırır. Yer değiştirme, cümle oluşturma gibi sorularda cümlede yapı bilgisi de öne çıkar. DGS bu tarz soruları sorarken en çok; “hangisinde (…) anlamı vardır, hangi iki cümle aynı anlamı taşımaktadır?” şeklinde kalıplara başvurur.

DGS Yıllara Göre Türkçe-Matematik Soru Dağılımı aşağıdadır

DGS MATEMATİK KONULARINA GÖRE SORU DAĞILIMI

KONULAR 2010 2011 2012 2013 2014
TEMEL KAVRAMLAR 2 3 4 6 6
SAYI SİSTEMLERİ 12 8 6 2 2
BÖLÜNEBİLMEKURALLARI 1 *** 3 1 1
BASİT EŞİTSİZLİKLER 4 3 2 4 2
MUTLAK DEĞER 1 *** 1 1 2
RASYONEL SAYILA 1 2 2 2 ***
ONDALIK SAYILAR 1 *** 1 2 1
KÖKLÜ SAYILAR 1 1 1 2 2
ÜSLÜ SAYILAR 1 3 1 3 3
ORAN – ORANTI 2 1 4 2 1
DENKLEM ÇÖZME- ÖZDEŞLİK 2 2 1 2 1
Ç ARPANLARA AYIRMA 1 3 2 3 1
PROBLEMLER ıs 14 14 13 10
İŞLEM *** 1 1 1 1
MODÜLER ARİTMETİK *** *** *** *** 2
GEOMETRİ 9 S 13 10 7
SAYISAL MANTIK 20 28 20 22 15
PERMÜTASYON-KOMBİNASYON-OLASILIK 3 1 1 2 2
DOĞRUNUNANALİTİĞİ 1 2 1 1 1

DGS TÜRKÇE KONULARINA GÖRE SORU DAĞILIMI

KONULAR 2010 2011 2012 2013 2014
SÖZCÜKTE ANLAM 3 5 4 3 2
ANLATIM BOZUKLUĞU 1 *** *** *** ***
CÜMLEDE ANLAM Boşluk Tamamlama 5 4 *** 4 3
Ant. Büt. Bozan Cümle 4 4 4 5 3
Kesin Çıkarılacak Yargı 5 6 5 4 3
Yer Değiştirme 2 3 5 5 4
Cümle Oluşturma 5 5 7 5 4
Cümle Genel 12 15 18 12 9
PARAGRAF Paragraf Genel 32 18 16 11 8
Çok Sorulu Parçalar 8 8 10 19 15
SÖZEL MANTIK 11 12 11 12 9

Adaletciler.NET

Content Protection by DMCA.com
80%
Çok İyi
  • Criteria

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com