Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2018 ALES İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

2018 ALES Soru Dağılımı Nasıl Olacak?-2018 ALES Uygulanması-2018 ALES ilkbahar dönemi başvuruları-2018 ALES ilkbahar dönemi ne zaman?

0 348

2018 ALES ilkbahar dönemi başvuruları başladı. ÖSYM’nin sınav takvimine göre 7 Martta başlayan sınav başvuruları, 15 Mart 2018 tarihinde sona erecek. Sınava bu tarihler arasında başvurmakta geciken adaylar, başvurularını geç başvuru tarihi olan 28 Mart 2018 günü yapabilecekler.

Adaylar, sınav başvurularının tamamlanması için ÖSYM’nin başvuru kılavuzunun sonunda belirttiği bankalara başvuru ücreti olan 100,00 TL’yi yatırmaları gerekiyor. Ayrıca sınav ücreti, ÖSYM’nin web sitesindeki “ÖDEMELER” kısmından kredi kartı ya da banka kartıyla da ödenebilecek.

Yine 2018 ALES başvuru tarihleri arasında başvurularını gerçekleştirmekte geciken adaylar, geç başvuru günü 150,00 TL sınav ücreti yatıracaklar.

2018 ALES Soru Dağılımı Nasıl Olacak?

ALES’ e girecek adaylara sayısal ve sözel alan konularını kapsayan testler uygulanacak. Sözel alan testi, adayların sözel akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik olacak. Sözel testinde adaylar 50 soru cevaplayacaklar. ALES sayısal alan testindeki sorular ise, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme becerilerini ölçecek şekilde olacak ve 50 sorudan oluşacak.

2018 ALES, herhangi bir yükseköğretim programında kazanılan yeterliliği ölçmeyecek, farklı alanlardan mezun adayların cevaplayacağı nitelikte olacak.

Adayların Sınava Girerken Dikkat Etmesi Gerekenler

2018 ALES’ e girecek adayların sınava girerken yanlarında sınava giriş belgesi bulundurmaları gerekiyor. Adaylara ÖSYM tarafından sınav giriş belgesi gönderilmiyor. Bunun için adayların bu belgeyi, Aday İşlemleri Sistemine girerek sınavdan 10 gün öncesinden itibaren edinmeleri gerekiyor.

Adaylar, sınav giriş belgesinde yazan salon dışında başka bir salonda sınava giremezler. Sınav giriş belgesinde yazan salon dışındaki bir salonda sınava giren adayların sınavları geçersiz sayılır. Bu yüzden sınava girecekleri bina ve salonu önceden giderek görmelerinde yarar bulunmaktadır.

ALES’ e girerken adayların yanlarında bulundurmaları gereken bir diğer belge ise nüfus cüzdanı/T.C. Kimlik Kartıdır. Bunun yanında geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslı da kimlik belgesi yerine geçmektedir.

Bunların dışında sürücü belgesi ya da meslek kimlik kartları sınav giriş belgesi yerine geçmez. Bu konuda adayların dikkatli olmaları, sınav sırasında mağdur duruma düşmemeleri için önemlidir. Ayrıca soğuk damga basılı olmayan ve güncel fotoğrafın yer almadığı kimlik belgeleri de sınava girişte geçerli sayılamaz.

Sınav giriş belgesi ve gerekli şartları taşıyan bir kimlik belgesini yanlarında bulundurmayan adaylar, mazeretleri ne olursa olsun sınava giremezler.

Sınavda Bulundurulması Yasak olan Araç ve Gereçler

Adayların ALES’e girerken yanlarında bulundurmaları yasak olan bazı eşyalar vardır. Bunlar; çanta, cüzdan, herhangi bir cihaz, küpe, kulaklık, bilezik, yüzük, anahtarlık, her türlü elektronik alet ve her türlü plastik ve cam eşyalardır. Bunların dışında adayların yanlarında kalem, silgi, peçete ile yiyecek, içecek bulundurmaları da kesinlikle yasaktır. Yine herhangi bir sağlık malzemesi de sınav esnasında adayların yanlarında bulunmaması gerekenler arasındadır.

Sınav binasına giriş sırasında yapılan kontrollerde üzerinde belirtilen araç ve gereçlerin bulunması halinde adaylar sınava alınmayacaklar. Yine bina içerisinde adayların üzerinde elektronik eşya tespit edilirse, adayların sınavı geçersiz sayılacak.

2018 ALES Uygulanması

2018 ALES’e girecek adayların sınav saatinden 1 saat önce sınava girecekleri binada hazır bulunmaları gerekir. Bu, sınav öncesindeki kimlik ve güvenlik kontrolleri zamanında yapılabilmesi açısından oldukça önemlidir. Sınava girecek adayların yüzü, kimliklerinin kolayca tespit edilebilmesi için yeterince açık olmalıdır.

Adayların Sınav Giriş Belgesi ve nüfus cüzdanı/T.C. Kimlik Kartı kontrolü yapıldıktan sonra, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturmaları sağlanacaktır. Sınav görevlileri, adayların kimliklerini tek tek kontrol ettikten sonra, uyulması gereken kuralları okurlar ve sınav kitapçıklarını dağıtırlar.

Adaylar, kendilerine verilen soru kitapçığında herhangi bir hata tespit ederlerse bunu salon başkanına bildirmeleri gerekmektedir. Aksi durumda adaylar, sınav evrakının yanlışlığı sebebiyle oluşan her türlü sorumluluğu üstlenmiş kabul edilirler.

ALES, 150 dakika süren bir sınavdır. İlk 110 dakika dolmadan ve son 15 dakika içinde sınav salonundan ayrılmak yasaktır. Sınav evraklarının dağıtımı ardından sınav salonunu terk eden adaylar tekrar sınav salonuna alınamaz. Ayrıca sınavın ilk 110 dakikası bitene kadar sınav binasında bekletilirler.

Tüm bunların yanında sınav görevlisi tarafından okunan sınav kurallarını ihlal eden adaylar tespit edilerek, sınavları geçersiz sayılacaktır.

 

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com