Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2018 ALES İlkbahar Dönemi Başvuruları

2018 ALES İlkbahar Dönemi Başvuruları Ne Zaman?-ALES Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılacak?-2018 ALES Başvuru Ücreti-Aday Başvuru Formunun Doldurulması

0 335

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES), yükseköğretim kurumlarında; öğretim görevlisi, çevirici, okutman, uzman ve eğitim-öğretim planlamacısı kadrolarına yapılan atamalar için gerekli olan puanları sağlayan bir sınavdır. Bunun dışında lisansüstü eğitim almak isteyenler ile yurt dışında lisansüstü eğitim alacak adayların da bu sınava girmeleri gerekmektedir. Peki, 2018 ALES ilkbahar dönemi başvuruları ne zaman? Adaylar, ALES başvurusu için ne kadar ücret ödeyecekler?

2018 ALES İlkbahar Dönemi Başvuruları Ne Zaman?

2018 ALES ilkbahar dönemi başvuruları başladı. Adaylar sınav başvurularını 07-15 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirebilecekler. 6 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilecek sınavın sonuçlarına 7 Haziran 2018 tarihinde ulaşılabilecek.

ALES ilkbahar dönemi başvurusu için geç kalan adaylar, başvurularını 28 Mart günü yapabilecekler. Ancak adayların geç başvuru günü içerisinde sınav ücretini de yatırmaları gerekmektedir. Sadece başvuru yapan ancak aynı gün içerisinde ALES başvuru ücretini yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacak.

2018 ALES sonbahar dönemi başvuruları ise 19-27 Eylül tarihleri arasında alınacak. 18 Kasım 2018’de yapılacak sınavın sonuçları ise 20 Aralık 2018 tarihinde açıklanacak.

ALES Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılacak?

2018 ALES ilkbahar dönemi başvuruları başladı. Adaylar başvurularını 7- 15 Mart 2018 tarihleri arasında internet üzerinden gerçekleştirebilecekler. Adayların başvuru işlemlerine başlamadan önce ÖSYM’nin web sitesi üzerinden 2018- Başvuru kılavuzu ile Aday Başvuru Formunu edinmeleri gerekiyor.

İlkbahar dönemi ALES’e başvuracak adayların öncelikle başvurularını nasıl yapacaklarını belirlemeleri gerekiyor. Sınav başvurusu için adayların ÖSYM’de geçerli bir fotoğraflarının olup olmadığına dikkat etmeleri oldukça önemlidir. Çünkü geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adaylar, ALES başvuru işlemlerini başvuru merkezleri aracılığıyla yapmaları gerekiyor.

ÖSYM’de geçerli bir fotoğrafı bulunan adaylar ise, ALES başvurusunu bireysel olarak internet üzerinden gerçekleştirebilirler. Başvuru bilgilerinin sisteme girilmesi, başvurunun tamamlanması için yeterli değildir. Başvurunun geçerli sayılabilmesi için adayların başvurularının ardından ALES başvuru ücretini de yatırmaları gerekiyor.

2018 ALES Başvuru Ücreti

ALES’ e girecek adayların internet üzerinde başvuru bilgilerini girmelerinin ardından başvuru ücretini yatırmaları gerekiyor. Başvuru ücretleri, ÖSYM tarafından belirlenen bankalara gidilerek ya da ÖSYM’nin web sitesindeki e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” kısmından ödenebiliyor. Adayların sınava başvurusunu tamamlamak için ödemeleri gereken ücret ise 100,00 TL’dir. Ancak başvurularını belirlenen süre içerisinde tamamlamayan adaylar, geç başvuru süresi içinde başvuru yaparlarsa sınav ücreti olarak 150,00 TL ödemeleri gerekiyor.

2018 ALES başvuru ücretini bankaya giderek yatıracak olan adayların, banka görevlisine T.C. Kimlik Numarası ve sınav ücretini yatıracaklarını bildirmeleri gerekiyor. Yine sınav ücreti yatırma işleminin ardından aldıkları dekont üzerindeki bilgileri iyice kontrol etmeleri, bir yanlışlık varsa düzeltilmesini talep etmeleri önemlidir.

Sınava yurt dışından başvuran adaylar ise, aynı ücreti başvuru süresi içerisinde ÖSYM’nin web sitesi üzerinden TL olarak yatırabilirler.

Aday Başvuru Formunun Doldurulması

2018 ALES’e girecek adayların ÖSYM’nin sitesinden edinecekleri aday başvuru formunu, kılavuzu inceleyerek eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurmaları gerekiyor. Bu durum özellikle başvuru merkezi aracılığı ile yapılan başvuruların daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasına yardımcı olacaktır.

Aday başvuru formunda yer alan bilgilerin doğru ya da yanlış olması ile ilgili tüm sorumluluk adaylara aittir. Bu yüzden form doldurulurken herhangi bir kısaltma yapılmamalı, eksik bilgi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aksi durumlarda adayların itiraz hakları bulunmamaktadır. Ayrıca sınav sonuçları ile ilgili herhangi bir hak iddia etmeleri söz konusu değildir.

Bunların dışında adayların ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemindeki iletişim bilgilerini sürekli güncel tutmaları önemlidir. Çünkü ÖSYM, iletişim bilgileri yoluyla adayları gerektiği durumlarda bilgilendirebilmektedir.

….

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com