Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2018 DGS Hukuk Okumak İsteyenlere Tavsiyeler

ÖSYM tarafından her yıl gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS), Açık öğretim önlisans programlarından ve meslek yüksekokullarından mezunlar başvurabiliyor. Öğrenciler DGS’ ye alanları ile ilgili lisans programına devam edebilmek için giriyorlar.

0 1.109

DGS Hukuk Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler

ÖSYM tarafından her yıl gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS), Açık öğretim önlisans programlarından ve meslek yüksekokullarından mezunlar başvurabiliyor. Öğrenciler DGS’ ye alanları ile ilgili lisans programına devam edebilmek için giriyorlar.

2018 DGS Başvuruları Ne Zaman?

Önlisans eğitimlerini tamamlayan adaylardan, alanları ile ilgili lisans programlarına devam etmek isteyenler için DGS başvuruları, 16-24 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.  8 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak olan sınavın sonuçlarına, 2 Ağustos 2018 tarihinde erişilebilecek.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen DGS’ye başvuru yapılabilmesi için adayların belli şartları taşıyor olmaları gerekiyor. 2018 DGS’ye girecek adayların öncelikle bir meslek yüksekokulundan ya da açık öğretim önlisans programlarından mezun olmaları gerekmektedir. Ayrıca sınava girecekleri yıl son sınıfta olan ve staj dışındaki tüm şartları tamamlayan adaylar da DGS’ye başvurabiliyorlar. Ancak açık öğretimdeki programlar da dâhil olmak üzere, süresi 4 yıl ya da daha fazla olan bölümlerden önlisans diploması almış olanlar, Dikey Geçiş Sınavına başvuru yapamayacaklar.

Liseden mezun olan adalet lisesi mezunlarının ilk tercihi genel olarak Açık Öğretim Adalet bölümü oluyor. Ancak bu önlisans bölümünü tamamlayan öğrencilerden lisans eğitimlerine devam etmek isteyenler için DGS Hukuk puanları ve kontenjanları sıkıntı olabiliyor. Sırf bu yüzden mücadeleyi bırakıp lisans eğitiminden vazgeçen adaylar dahi vardır. Ancak bu karar tamamen yanlıştır. Çünkü doğru adımlar atıldığı sürece mücadele hiçbir zaman bırakılmamalıdır.

DGS Hukuk Kazanmak Zor Mu?

DGS hukuk bölümünü kazanmak, sanıldığı kadar zor bir durum değildir. Çünkü Hukuk bölümü, diğer DGS ile geçiş yapılabilen bölümler gibi sıradan bir bölümdür. Ancak burada kullanılan sıradan bölüm tanımı yanlış anlaşılmamalıdır. Sıradan kelimesi ile kastedilen, ciddi ve disiplinli bir çalışmayla kazanılabilecek bir bölüm olmasıdır. Gereken çalışma yapılmadığı takdirde bu bölüme geçiş yapmak mümkün olmayacaktır.

DGS Hukuk İçin Nasıl Çalışılmalı?

DGS Hukuk bölümü, eşit ağırlıklı puan türünden alım yapmaktadır. Bu yüzden DGS hazırlık sürecinde hem sayısal hem de sözel alana eşit miktarda önem verilmelidir. Yani sadece Türkçe ya da Matematik önemlidir gibi bir yanılgıya düşmemelisiniz. Hem Türkçe’nin hem de Matematiğin bu bölüme hedefleyen öğrenciler tarafından eşit şekilde çalışılması gerekmektedir.

DGS ile Adalet bölümünden Hukuk’a geçiş yapacak öğrenciler için bitirilen önlisans bölümünden alınan başarı puanı oldukça önemlidir. Hatta diğer bölümlere göre çok daha önemlidir diyebiliriz. Bu yüzden eğer hedefiniz DGS Hukuk ise önlisans eğitiminiz boyunca çok sıkı çalışmalısınız. Günümüzde 4.00 üzerinden değerlendirilen başarı puanınızın en az 3.50 olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sizin yüksek puanlara ulaşabilmeniz için mutlaka önem vermeniz gereken bir durumdur. Aksi takdirde yeterli puanlara ulaşmak için çok daha fazla zorlanırsınız.

DGS Hukuk Bölümü İçin Kaç Net Gereklidir?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen DGS’de adaylara;  sözel alandan 60, sayısal alandan 60 olmak üzere toplamda 120 soru sorulmaktadır. DGS Hukuk Bölümü, eşit ağırlıklı puan türünden alım yaptığı için bu bölümü hedefleyen adayların, her iki bölümden de yüksek netler çıkarmaları gerekiyor. Hukuk seçmek isteyen öğrencilerin sayısının çok, bölümün puanının yüksek olduğu düşünülürse her iki bölümden de 50 netin altına düşmemek oldukça önemlidir.

DGS Hukuk okumaya hak kazanan öğrencilerin en çok merak ettiği konu, bu bölümü kazandıklarında kaçıncı sınıftan başlayacaklarıdır. Eğer öğrencilerin kazandıkları üniversitede hazırlık sınıfı şartı bulunuyorsa hazırlık sınıfından başlarlar. Ancak hazırlık sınıfı yoksa birçok üniversite, DGS ile bu bölümü kazanan öğrencileri 1. sınıftan başlatmaktadır.

 

Adaletciler.NET

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com