Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2018 DGS’ ye Nasıl Hazırlanmalı?

0 1.012

Önlisans eğitimini tamamlayan adaylar, dört yıllık eğitim veren lisans programlarına devam edebilmek için 2018 DGS’ye girecekler.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan DGS başvuruları, 16-24 Mayıs tarihleri arasında alınacak. Bu tarihler arasında başvurusunu yapmayan adaylar için ise ek süre verilecek. Dikey Geçiş Sınavı başvurusu için geciken adaylar, başvurularını 5 Haziran günü tamamlayabilecekler.

Eğitimlerine lisans programlarında devam etmek isteyen adaylar için 2018 DGS sınavı, 8 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşecek. Adaylar, DGS sınav sonuçlarına ise 2 Ağustos 2018’de ulaşabilecekler. Peki, önlisans mezunu adayların lisans eğitimlerine devam etmek için bir basamak olarak gördükleri DGS’ye nasıl çalışılmalı?

DGS, özellikle Hukuk ve Mühendislik fakültelerini hedefleyen öğrenciler için ciddi disiplin içerisinde çalışması gereken bir sınavdır. Bu sınava belli bir düzen ve disiplin içerisinde çalışan adaylar, istedikleri fakülteyi rahatlıkla kazanacaklardır.

Öncelikle Hedefinizi İyi Belirleyin

Hayatımızın her döneminde ve yaptığımız her işte olduğu gibi, öncelikle hedefinizi belirleyerek başlamalısınız. Kazanmak istediğiniz üniversiteyi ve bölümü belirlemeniz oldukça önemli. Hedefinizi belirlemeden, ne için çalıştığınızı bilmeden başarılı olmanız pek mümkün olmayacaktır.

Hedeflediğiniz bölümü belirlemenizin ardından, o bölümün önceki yıl kaç puan ile öğrenci aldığını ve bu puanın kaç nete karşılık geldiğini hesaplayın. Eğer bunları bilerek DGS’ye çalışmaya başlarsanız, adımlarınızı çok daha sağlam atmış olursunuz. Belirlediğiniz netler altında kaldığınız sürece eksiklerinizi tamamlayın. İstediğiniz netleri yakalamaya başladığınızda ise bu durumu korumaya çalışın. En önemlisi de, kesinlikle vazgeçmeyin ve sabredin. Eğer sabreder ve istikrarlı bir şekilde çalışmaya devam ederseniz, çözdüğünüz denemelerde hedeflediğiniz netlere ulaştığınızı göreceksiniz.

Kendinize Güvenin

Sadece DGS’ye değil hangi sınava girerseniz girin başaramayacağınızı düşünüyorsanız, yüksek ihtimalle hedefinize ulaşamazsınız. Bu sebeple öncelikle sınavın üstesinden gelebileceğinize inanın. Kendinize güvenmeden ne kadar çok çalışırsanız çalışın, güvensizlik motivasyonunuzu düşürür ve çalışmalarınız işe yaramayabilir.

Eksiklerinizi Belirleyin

DGS’ ye girmeden önce hangi konuları rahatlıkla yapabiliyorsunuz, hangilerinde zorlanıyorsunuz iyi belirlemeniz gerekir. Çünkü zaten iyi olduğunuz konuları tekrar tekrar çalışmak size bir şey katmaz. Önemli olan eksik olduğunuz konuları analiz ederek bunların üzerine gitmektir. Böylece konulara ayırdığınız zamanı belirler ve bu yönde çalışmalar yapabilirsiniz. Özellikle eksik olduğunuz konular üzerinde daha fazla durmanız gerekebilir. Yaptığınız bu analiz sonucundaki çalışmalarınız, netlerinizin artmasına büyük fayda sağlayacaktır.

Düzenli Olarak Soru Çözün

Hedeflediğiniz fakülte ve bölümü kazanabilmeniz için her gün düzenli olarak soru çözmelisiniz. Bu, sınav konusunda eksiklerinizi görmeniz ve soru çözmede pratik kazanabilmeniz adına oldukça önemli bir konudur. Bunun yanında sınavda birçok soru kalıbı bulunmaktadır. Farklı soru kalıplarını görebilmeniz ve sınavda karşılaştığınızda rahatça çözebilmeniz için hazırlık sırasında çok soru çözmeniz gerekmektedir.

Ön Yargılı Olmayın

Özellikle matematik, birçok öğrenci için neredeyse bir kâbus haline gelebiliyor. Bu yüzden nasıl olsa yapamıyorum düşüncesi ile matematik çalışmıyor ve ihmal ediyorlar. Ancak matematik her öğrencinin çalışarak anlayabileceği bir derstir. Bu yüzden matematik ve geometri gibi derslere karşı önyargılı davranmamalısınız. Kendinizi motive edin, yapabileceğinize inanın ve çalışmaya bir an önce başlayın. Ayrıca bu konularda soru çözmeye başladığınızda ilk yanlışınızda pes etmeyin. Ancak pes etmeden, kararlı bir şekilde istediğiniz bölümü kazanabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

DGS’ye hazırlık sürecinde kendinizi motive edebilmeniz çok önemlidir. Bunun için sınavın bittiğini ve hedeflediğiniz o bölümü kazandığınızı düşünün. Belki de pes etmeden çalıştığınız bu sınav sonrasında hayatınıza bir mühendis, avukat ya da hâkim olarak devam edeceksiniz. Bu yüzden sınava hazırlık sürecinde yapamadıklarınızdan yakınmak yerine yapabileceklerinize odaklanın.

 

Adaletciler.NET

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com