Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2018 YDS Başvuruları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

0 312

YDS, her yıl Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından iki kez gerçekleştirilmektedir. YDS, KPDS, ÜDS ve KPSS yabancı dil sınavının kaldırılmasının ardından, bunların devamı niteliğinde gerçekleştirilen bir sınavdır. Her yıl ÖSYM tarafından ilkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere iki kere yapılan sınav, ilk kez 7 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

2018 YDS Başvuruları Ne Zaman?

YDS başvuru tarihleri, ÖSYM’nin sınav takvimini açıklamasının ardından netleşti. 2018 YDS ilkbahar dönemi başvuruları, 7-15 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 1 Nisan 2018 tarihinde, saat 10.15’te gerçekleştirilecek olan sınavın sonuçlarına 26 Nisan 2018 tarihinde ulaşılabilecek.

2018 YDS sonbahar dönemi başvuruları ise 18-26 Temmuz tarihleri arasında alınacak. 9 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan sınavın sonuçlarına, 4 Ekim 2018 tarihinde ulaşılabilecek. Adayların YDS başvuru ücreti olarak ÖSYM tarafından belirlenen bankalara, 100,00 TL yatırmaları gerekiyor. Bunun yanında başvuru yapmakta geciken adayların, 8 Ağustos 2018 tarihinde başvuru yaparak 150,00 TL sınav ücretini aynı gün içerisinde yatırmaları gerekmektedir.

2018 YDS’ye Kimler Başvurabilecek?

Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavına (YDS) girecek olan adaylar resmi açıklama ile belirlenmiştir. Sınava; kadro karşılığı gösterilmek üzere sözleşmeli olarak çalışanlar dâhil olmak üzere, aylıklarını 657 sayılı Devlet Memuru Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu, 926 sayılı TSK Personel Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 2802 sayılı Hâkim ve Savcılar Kanunun ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu hükümlerince alan personel katılabiliyor. Bunun yanında yabancı dil bilgisini tespit etmek isteyenler ve yüksek lisans için kendisinden YDS puanı istenen öğrenciler de bu sınava girebilirler.

Yine kamu kurum ve kuruluşlarınca yurt dışında sürekli göreve atanacak olan memurlar ve diğer görevlilerin de YDS’ye girme zorunlulukları bulunmaktadır.

2018 YDS Başvuruları Nasıl Yapılacak?

2018 YDS başvuruları elektronik ortam üzerinden yapılacak. Başvuru için adayların, öncelikle ÖSYM’nin web sitesi üzerinden aday başvuru formunu edinmeleri gerekiyor. Başvurusunu başvuru merkezleri aracılığı ile yapacak olan adayların, başvuru formunu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurmaları gerekmektedir.

ÖSYM’nin kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adayların YDS başvurularını, başvuru merkezleri üzerinden yapmaları gerekmektedir. Yine sistem üzerinde geçerli bir fotoğrafı olan adaylar ise başvurularını bireysel olarak, ÖSYM’nin web sitesi üzerinden gerçekleştirebilecekler.

2018 YDS başvurusunu başvuru merkezleri aracılığı ile yapacak olan adayların, resmi iş günü ve saatleri içerisinde başvuru merkezlerinde eksiksiz doldurdukları başvuru formu ile hazır bulunmaları gerekiyor. Ayrıca bu adaylar, eksiksiz ve hatasız olarak doldurdukları aday başvuru formu yanında nüfus cüzdanını da mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Yine engelli adaylardan sistemde engel bilgisi bulunmayanların sağlık raporu örneğini, engellerine ilişkin öz geçmişlerini anlatan bir dilekçeyi ve Sağlık Durumu/Engel bilgi formunu başvuru esnasında görevliye sunmaları gerekiyor.

2018 YDS’ye internet üzerinden bireysel olarak başvuracak adaylar, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemine giriş yaparak başvurularını gerçekleştirebilirler.

2018 YDS Aday Başvuru Formunu Doldururken Nelere Dikkat Edilmeli?

YDS başvurusu yapacak adaylar, başvuru işleminin kolay ve doğru bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için formu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurmaları gerekmektedir. Formdaki bilgilerin eksikliği ya da hatalı olup olmaması durumu tamamıyla adayın sorumluluğundadır. Kimlik ile ilgili bilgilerin girileceği alanın, nüfus cüzdanında yer alan bilgiler ile herhangi bir değişiklik yapılmadan doldurulması gerekmektedir.

Adayların başvuru formuna girdikleri bilgilerin yanlış ya da eksik olması durumunda, bu tamamen adayın sorumluluğundadır. Eğer yanlış bilgi verildiği ÖSYM tarafından tespit edilirse, adaylar sınav sonuçları ile ilgili olarak herhangi bir hak iddia edemeyecekler, sonuçları geçersiz sayılacaktır.

 

Adaletciler.NET

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com