Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2018 YDS Soru Dağılımı

2018 YDS Soru Dağılımı, YDS’ ye Kimler Girebilir? YDS’ ye Başvuru Nasıl Yapılır? YDS Soru Sayısı ve Süresi Ne Kadar? YDS Ücreti Ne Kadar? 2018 YDS Sınav Tarihi Ne Zaman?

0 194

YDS Nedir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı, ÖSYM tarafından her yıl, yılda iki defa yapılan yabancı dil sınavıdır. Daha önceki yıllar da farklı isimlerle yapılan dil sınavları kaldırıldı ve bütün yabancı dil sınavları sadece YDS adı altında yapılmaya başlandı. 2013 yılından itibaren KPDS VE ÜDS adı altında yapılan dil sınavlarının kaldırılarak yerlerine YDS sınavının getirilmesinden itibaren artık öğretmen adaylarının da bu sınava girmeleri gerekmektedir. KPSS Lisans sınavları testinde yabancı dil soruları yer almadığı için, ayrı sınav olan YDS’ ye girilmesi gerekmektedir.

Ancak Öğretmenlik ve KPSS-A grubu adaylarından uzmanlık düşünenler için girilmesi zorunlu olmaktadır. Çünkü A grubunda bulunan birçok kadroda artık dil puanı istenmektedir. Sadece KPSS genel kültür ve genel yetenek sınavına girenler için herhangi bir dil şartı zorunluluğu yoktur. Yani yabancı dil bilgisi seviyesinin belirlenmesinde temel alınan bir sınav olmuştur. YDS’nin geçerlilik süresi kullanılacağı duruma göre değişmektedir. Şöyle ki;

Kamu kurumlarında çalışan memurlar, tazminat almak için kullanacaksa geçerlilik süresi 5 yıldır. Bu süre sonunda tekrar sınava girilmezse eğer, bulunduğu seviye bir alt seviyeye indirilecektir. Eğer C seviyesinde ise, sınava girilmeyince tazminat kaldırılmaktadır. Yüksek lisans, Doktora veya Doçentlik için herhangi bir süre şartı bulunmayıp, en son tarihte girdiği sınav geçerli olmaktadır. KPSS-A ve Uzmanlık sınavlarında ise sadece ilgili olduğu yıl geçerli olmaktadır.

YDS’ ye Kimler Girebilir?

İsteyen herkesin girebileceği bir sınavdır. Kişi eğer isterse sadece sahip olduğu dil seviyesini öğrenmek için de girebilir.

Kamu kurumlarında çalışıp tazminat almak isteyenler girebilir. Ancak tazminat alınabilmesi için seviyenin en az C seviyesinde olması gerekir.

Yüksek Lisans veya Doktora yapmak isteyenler girebilir. Yüksek lisans başvurularında, bazı üniversiteler dil şartı aramazken, bazılarında dil zorunlu olabilmektedir. Ancak, Doktora düşünülüyorsa eğer en az 55 almış olmak gerekmektedir.

  • Doçentlik sınavı için başvurularda ise alt sınır 65 olmalıdır.
  • KPSS-A sınavında uzmanlık kadrolarını düşünenler girebilir.
  • TUS sınavına girenler girebilir.
  • Bunların yanında özel sektör de çalışıyor iken yabancı dil yeterliliği için de girilebilir.

YDS’ ye Başvuru Nasıl Yapılır?

YDS’ ye girmek isteyen adaylar, başvuru tarihi başlayınca, ÖSYM’ nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden online kayıt yaptırabilirler. Veya ÖSYM Başvuru Merkezlerinden bizzat sınav başvurusu yapabilirler. Eğer başvuru merkezlerinde başvuru yapılacaksa, adayın daha önceden “Aday Başvuru Formu’nu “doldurması adayın yararına olacak uzun süre beklemek zorunda olmayacaktır.

YDS Soru Sayısı ve Süresi Ne Kadar?

Sınav da 80 soru sorulmaktadır ve sınav süresi 180 dakikadır.

YDS Ücreti Ne Kadar?

2018 yılı Bahar Dönemi itibariyle sınav ücreti 100 TL’dir.

2018 YDS Soru Dağılımı

Sınav’da sadece gramer ya da kelime bilgisi yetmiyor. Bütün yabancı dili kapsayan alan soruları sorulmaktadır. Adayların dil bilgisi, cümle anlama kabiliyetleri, kelime bilgileri, paragraf anlama başarıları da ölçülmektedir.

Sınav; İngilizce, Fransızca, Arapça, Rusça, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Yunanca, Bulgarca ve Farsça dillerinde 80 çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Diğer dillerde ise Türkçe’ ye çeviri ve Türkçe’ den çeviri şeklinde olmaktadır.

Sorulan 80 sorunun dağılımı ise şu şekil de olmaktadır:

6 soru kelime bilgisinden,
10 soru dil bilgisinden,
10 soru cloze test,
10 soru cümle tamamlama,
6 soru çeviri,
20 soru okuma parçasını yorumlama,
5 soru verilen diyaloglarda ki boşlukları uygun şekil de tamamlama,
4 soru anlama en yakın cümleyi bulma,
4 soru paragraf tamamlama,
5 soru da anlam bütünlüğünü bozan cümleyi bulma şeklinde olmaktadır.

YDS’ de Seviyeler ve Sonuçların Değerlendirilmesi

Sınav 100 tam puan üzerinden değerlendirilmektedir. Her sorunun değeri 1,25 puan olarak değerlendirilmektedir.  Sınavda yapılan yanlış cevaplar, doğru cevapları götürmemektedir. Bu nedenle adaylar sınavda rahat hareket etmektedirler. Ancak her ne kadar yanlış doğruyu etkilemese de sınavda dikkatli olmakta fayda vardır. Seviyeler ise şu şekilde olmaktadır:

90 – 100 arası puanlar (A) seviyesi

80 – 89 arası puanlar (B) seviyesi

70 – 79 arası puanlar (C) seviyesi

60 – 69 arası puanlar (D) seviyesi

50 – 59 arası puanlar (E) seviyesi olarak değerlendirilmektedir.

2018 YDS Sınav Tarihi Ne Zaman?

YDS sınavı, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından her yıl iki defa, ilkbahar ve sonbahar döneminde olmak üzere yapılmaktadır. 2018 YDS İlkbahar dönemi sınav Nisan ayında yapılmıştır. 2018 YDS Sonbahar dönemi sınav tarihi ise 9 Eylül olarak belirtilmiştir. Sonbahar dönemi için sınav başvuruları ise, 18 Temmuz ve 26 Temmuz tarihleri arasında alınacaktır. Adayların önce belirlenen ücreti anlaşmalı bankalara yatırıp sonrasında başvuru yapmaları gerekmektedir.

 

Adaletciler.NET

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com