Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2018 YKS Başvuru Formu Doldurulurken Nelere Dikkat Edilmeli?

ÖSYM tarafından ilk kez yapılacak YKS için başvuru kılavuzu yayınlandı. YKS başvuruları, 1-21 Mart tarihleri arasında ÖSYM’nin web sitesi üzerinden ya da bizzat ÖSYM başvuru merkezlerine gidilerek yapılabilecek.

0 617

2018 YKS’ ye girecek olan adayların hepsinin Temel Yeterlilik Testine  (TYT) girmeleri gerekmektedir. Ayrıca adaylar her bir oturum için 50,00 TL ödeme yapacaklar. Yine sınav başvurusunda geç kalan adaylar, geç başvuru günü içerisinde başvuru ücreti olarak 75,00 TL ücret ödeyecekler. Bunun dışında başvurularını başvuru merkezleri aracılığı ile yapacak adayların 5, 00 TL başvuru hizmet bedelini de ödemeleri gerekmektedir. Peki, YKS başvuruları için aday başvuru formu nasıl doldurulacak? YKS aday başvuru formu doldurulurken nelere dikkat edilmeli?

2018 YKS Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

YKS’ ye başvuracak olan adayların öncelikle aday başvuru formunu doğru şekilde doldurmaları gerekmektedir. Bu, başvuru işlemlerinin doğru ve kolay bir şekilde gerçekleşmesi için oldukça önemli bir durumdur. Adaylar, başvuru formunu doldururken forma girilecek bilgileri en okunaklı şekilde doldurmaları gerekmektedir. Çünkü YKS aday başvuru formunun doğru ve eksiksiz şekilde doldurulması adayın sorumluluğundadır. Özellikle kimlik bilgilerin girildiği alanın, adayın kimlik belgesinde yer alan bilgiler değiştirilmeden ve herhangi bir kısaltma yapılmadan girilmesi oldukça önemlidir.

YKS başvurusu yapacak adayların; telefon, e-posta, SMS gibi bilgilerini forma doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeleri zorunludur. Çünkü ÖSYM tarafından gerekli durumlarda adaylara bu yollar ile bilgilendirme yapılmaktadır. Yani adayların iletişim bilgilerinin bu anlamda güncel tutmaları önemli ve zorunlu bir durumdur.

Aday başvuru formunu dolduran adayların, forma doldurdukları bilgilerin hepsinin doğru olduğunu kontrol etmeleri gerekmektedir. Çünkü aksi bir durumda bütün sorumluluk adayındır. Yanlış bilgi veren adayların olması halinde, ÖSYM bu adayları tespit eder ve adayların girdikleri sınavın sonuçlarına ilişkin tüm hakları geçersiz olur. Peki, YKS aday başvuru formuna hangi bilgiler, nasıl girilecek? İşte, forma girilecek bilgiler…

  • T.C Kimlik Numarası: Bu alana Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar T.C kimlik numaralarını yazacaklar. Ancak T.C numarası olmayan K.K.T.C uyruklu ya da yabancı uyruklular ise MERNİS’ ten aldıkları yabancı uyruklu numarasını yazacaklar.
  • T.C kimlik numarasından sonra forma adayın; adı, soyadı, baba adı, anne adı, doğum tarihi, cinsiyeti, doğum yeri ve nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe gibi bilgileri doğru şekilde yazması gerekiyor.
  • Uyruğu: Uyruğu T.C olanlar bu kısmı T.C olarak işaretleyecekler. Ancak Türk vatandaşlığından izinli olarak ayrılmış olanlar ya da bu kişilerin mirasçıları “Mavi Kartlı” seçeneğini işaretlemelidirler. Yine Bulgaristan’dan göçmüş Türk soylular, “Bulgaristan’dan göç “seçeneğini, T.C hariç uyruğundan biri K.K.T.C olanlar ise K.K.T.C seçeneğini işaretlemelidirler.  Ayrıca K.K.T.C uyruğu olanlar aynı zamanda kimlik numaralarını da bu alana girmeleri gerekmektedir.
  • Yazışma adresi, telefon numarası, e-posta adresi gibi bilgiler adaylar tarafından doğru şekilde forma yazılmalıdır.
  • Adayların okul adı ve kodu, okul türü ve kodu, alan adı ve kodu, dal adı no ve okul numarası gibi formda istenilen bilgileri, 2018 YKS başvuru kılavuzuna bakarak doğru ve eksiksiz şekilde doldurmaları gerekmektedir.
  • Ortaöğretim kayıt tarihi forma girilmelidir. Bunun yanında mezuniyet tarihi, not sistemi ve diploma notu yazılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken bir durum bulunmaktadır. 2017-2018 öğretim yılında mezun olabilecek adayların, mezuniyet tarihi, diploma notu ve not sistemi gibi bilgilerin girileceği alanları boş bırakmaları gerekmektedir. Yine mezun durumda olan adayların, bu alanların hepsini doldurmaları zorunludur.
  • Öğrenim durumu ve kodu ile adayların tercih edecekleri sınav merkezleri, YKS başvuru kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar kılavuzda yer alan tablolardan bu kodları bulup, forma girmelidirler.
  • YKS başvuru formunu dolduran adaylar, TYT Sosyal Bilimler ve AYT Sosyal Bilimler-2 testinde yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testi ile Felsefe grubu sorunlarını cevaplandırma durumlarından kendilerine uygun olanını işaretlemeleri gerekmektedir.
  • Adaylardan YDT’ ye girmek isteyenler başvuru formundaki ilgili yabancı dili işaretleyecekler. YDT’ ye girmek istemeyen adaylar ise bu alanı boş bırakacaklar.
  • Son olarak YKS başvuru formunu dolduran adaylar, girecekleri oturumları işaretleyecek, sağlık ve engel durumu ile ilgili bilgiyi gireceklerdir. En son adayın formu iyice okuyup doğru bilgileri girdiğine dair imza atması gerekmektedir.

YKS başvuru formunu dolduran adaylar, YKS başvuru tarihleri arasında internet üzerinden ya da bizzat ÖSYM başvuru merkezlerine giderek başvurularını yapabilirler.

 

Adaletciler.NET

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com