Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2018 YKS Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Üniversiteye giriş sınavları YGS ve LYS yerine yapılacak olan YKS için başvuru tarihleri belli oldu. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak “Yükseköğretim Kurumları Sınavı” için başvurular, 1-21 Mart tarihleri arasında alınacak. Peki, YKS’ ye kimler girebilecek? YKS’ ye girme zorunluluğu var mı?

0 519

2018 YKS’ ye Kimler Başvurabilecek?

Bu yıl ilk kez uygulanacak olan 2018 YKS için başvurular, 1-21 Mart tarihleri arasında alınacak. YKS, toplamda 3 oturumdan oluşan bir sınavdır. Bu sınava başvuracak adayların hepsinin Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmaları gerekiyor. Yapılacak diğer oturumlara ise adaylar, isteklerine bağlı olarak katılacaklar.

Adayların, 2018 yılında ilki yapılacak YKS’ ye başvurabilmeleri için öğrenim durumlarının bazı şartları karşılaması gerekmektedir.  YKS’ ye girecek adayların; 2017-2018 öğretim yılında lise veya dengi okulların ya da açık öğretim liselerinin son sınıfında okuyor olmaları, ortaöğretimin son sınıfında beklemeli olmaları, ortaöğretimi tamamlamış olmaları veya ortaöğrenimlerini yurtdışındaki okulların birinde bitirmiş olmaları gerekmektedir.

Yine TÜBİTAK yarışmaları sonucunda sınavsız geçiş hakkı olan adaylar da dahil olmak üzere, ÖSYM’nin yapacağı merkezi yerleştirme ya da bazı kurumların özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programları yerleştirme işlemine alınacak adayların da mutlaka YKS’ ye başvurmaları gerekiyor.

Tüm bunların dışında öğrenim durumları YKS’ ye girmek için yeterli olan yabancı uyruklu ya da herhangi bir ülkenin uyruğuna dâhil olmayan adaylar da, YKS başvuru tarihleri arasında başvuru yapabilirler. Ancak yükseköğrenim programları için tercih süreci başlamadan önce Türk vatandaşlığına geçmiş olmaları gerekiyor. Aksi durumda tercih yapma hakları bulunmuyor.

2018 YKS’ ye Girmek Zorunlu Mu?

2018 YKS başvuruları 1-21 Mart tarihleri arasında alınacak. 2018’de ilk kez gerçekleştirilecek olan bu sınava bazı adayların girmesi zorunludur. Peki, YKS’ ye girmesi zorunlu olan adaylar hangileridir?

ÖSYM’nin merkezi yerleştirme yaptığı programlar ve özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden programlara yerleşmek isteyen adayların, mutlaka YKS’ ye girmeleri gerekiyor. Bunun dışında TÜBİTAK’ın da katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında madalya kazanan ya da ISEF Proje ve AB Genç Bilim adamları yarışmalarında derece yapmış olan adayların, YKS’ ye girmek gibi bir zorunlulukları yoktur. Çünkü bu adaylar isterlerse kendi alanlarındaki programlarda sınavsız olarak ÖSYM tarafından yerleştirilebiliyorlar.

2018 YKS Başvuru İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilecek?

Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) başvuracak adayların öğrenim durumları şartlara uyuyorsa, başvuru için birtakım işlemleri yerine getirmeleri gerekiyor.  YKS başvurusu, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden, 1-21 Mart tarihleri arasında yapılacak. Sınava yaklaşık olarak 2 milyon adayın başvurması bekleniyor. Ancak başvuru süreciyle ilgili pek çok merak edilen konu bulunmaktadır. İşte YKS başvurusu sürecinde izlenecek adımlar.

Yükseköğretim Kurumları Sınavına başvuracak adayların öncelikle ÖSYM’nin web sitesi üzerinden kılavuz ve aday başvuru formuna erişmeleri gerekmektedir. Ardından eğer başvuruda bulunacak adaylar lise son sınıf öğrencisi ise başvurularını okul müdürlüklerinden yapmaları gerekiyor. Liseden mezun olmuş olan adaylardan şifreleri olanlar ise “Aday İşlemleri Sistemi ”ne T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak başvuruda bulunabilecekler. Ancak liseden mezun olduğu halde ilk kez sınava girecek adayların, bir başvuru merkezine gitmeleri ve görevliler aracılığı ile başvurularını yapmaları gerekmektedir.

YKS’ ye başvuracak adaylar arasından internet üzerinden kendileri başvuru yapacak olanlar, Aday İşlemleri Sistemi’ndeki fotoğraflarını ve eğitim bilgilerini kontrol etmeleri gerekmektedir. Çünkü başvuruda fotoğrafın geçerli olması için, ÖSYM başvuru merkezi tarafından son 50 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Bunun dışında adayların eğitim bilgilerinin de MEB e-okul ve ÖSYM kaynaklı olması ve herhangi bir düzeltme işlemi gerektirmemesi gerekmektedir. Fotoğraf süresi geçen ve eğitim bilgilerinde düzeltme yapılması gereken adayların başvurularını, başvuru merkezleri aracılığıyla yapmaları gerekmektedir.

2018 YKS Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

YKS başvuru ücretleri kılavuzun yayınlanması ile netleşti. Sınava girecek adayların her oturum için 50,00 TL başvuru ücreti ödemesi gerekiyor. Ayrıca YKS başvurusunu ÖSYM sınav merkezleri aracılığı ile yapacak olan adayların, başvuru hizmet bedeli olarak 5,00 TL daha ödemeleri gerekmektedir. Yine ek yerleştirme ücreti ise 15,00 TL olarak belirlenmiştir.

Bunların dışında sınav başvurusu için geç kalan adayların, geç başvuru gününde her oturum için 75,00 TL ödemeleri gerekmektedir.

 

Adaletciler.NET

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com