Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2018 YKS Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı ÖSYM-YÖK

2018 YKS Biyoloji Konuları, 2018 YKS Biyoloji Soruları, Biyoloji Konuları, Ösym, YÖK, Üniversite Sınavları Biyoloji Konuları

0 27

2018 YKS Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

YKS Biyoloji içinde hem birinci hem de ikinci oturumda toplamda soru gelmesi Sayısal bölüm tercih edenlerin yanı sıra eşit ağırlık ve sözel okuyanları da etkilemiştir. TYT yani birinici oturumda Biyoloji’ den 6 soru gelmiştir. İkinci oturumda ise Fen Bilimleri Testi’ nde 13 soru gelmiştir.

Konu itibari ile hem yorum hem de bilgi gerektirir. Birinci oturumda daha çok anlamaya ve yorumlamaya yönelik sorular karşımıza gelirken, ikinci oturumda daha çok bilgiye yönelik Biyoloji soruları gelir. Canlıların temel be detaylı özelliklerini inceleyen, ilgi duyan ve benimseyen öğrencileri seçmek YÖK’ ün kriteridir.

Aşağıda Biyoloji konu dağılımlarını en sade haliyle verdik. Ölçme, karşılaştırma yapmaya elverişli şekilde işleyen beyinler her zaman ÖSYM’ nin tercihidir. Yani bu bir “seçme” sınavı olduğuna göre “seçkin” olmak, detayları düşünmek zorundasınızdır. Biyoloji sorularını çözmede de en önemli etken detaylardır. İyi bir gözlemciyseniz ve muhakeme yeteneğinize güveniyorsanız aşamayacağınız Biyoloji sorusu neredeyse yoktur.

Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

Biyoloji Bilimi, İnorganik Bileşikler

Organik Bileşikler

Hücre

Madde Geçişleri

DNA – RNA

Protein Sentezi

Enzimler

Canlıların Sınıflandırılması

Ekoloji

Hücre Bölünmeleri

Eşeyli -Eşeysiz Üreme

İnsanda Üreme ve Gelişme

Mendel Genetiği

Kan Grupları

Cinsiyete Bağlı Kalıtım

Biyoteknoloji, Evrim

Solunum

Fotosentez

Kemosentez

Bitki Biyolojisi

Sistemler

Duyu Organları

Yukarıda verilen konulara baktığımızda Biyoloji’ nin hayatımızın içinde gördüğümüz ama her zaman farkında olmadığımız bir bilim olduğunu görebilirsiniz. Türkiye gerçeklerinden biri de bilim ile araya ciddi duvarlar örmemizdir. Kurulan duvar ne kadar ince olursa yani hayatımıza “canlı bilimi” olan Biyoloji dersini ne kadar dâhil edersek o kadar kolay başarı sağlarız. Eski YGS sistemine göre oldukça kolaylaşan bir sistem olan TYT Biyoloji aslında lise 1 ve lise 2 zamanlarında görülen derslerdendir. Yani eşit ağırlık öğrencilerinin de sözel öğrencilerinin biraz da olsa yapabileceği bir bölümdür.  İkinci oturumda ise daha çok lise 3 ve lise 4 yani sayısal bölüm okuyan;  Biyoloji’ ye hâkimiyetleri olan öğrenciler için uygun olup bilgi içeriklidir. YKS Biyoloji’ de başarılı olmak için hem Milli EğitimBakanlığı kitaplarından hem de piyasadaki geniş kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com
80%
Çok İyi
  • Design

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com