Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2018 YKS Edebiyat Konuları ve Soru Dağılımı ÖSYM-YÖK

2018 YKS Edebiyat Konuları, 2018 YKS Edebiyat Soruları, Edebiyat Konuları, Ösym, YÖK, Üniversite Sınavları Edebiyat Konuları

0 26

2018 YKS Edebiyat Konuları ve Soru Dağılımı

2018 YKS TÜRK DİLİ ve EDEBİYATI

2018 YKS ikinci oturumda, içinde toplamda 24 soru gelen Türk Dili ve Edebiyatı dersi eşit ağırlık bölümü okuyan öğrenciler için Edebiyat – Sosyal Bilimler 1 Testi içerisinde yer alıyor. Bu 40 soru içerisinde Tarih ve Coğrafya’ ya göre büyük ölçüde yer kaplayan sınavda Edebiyat çözmek çok büyük bir avantaj olarak kendini gösteriyor. Genel olarak dönemler ve dönemlerin özelliklerini bilmek bu alanda etkilidir. Lise boyunca görülen Edebiyat dersleri bu alanda etkilidir. Özellikle lise üç ve lise dört konularına dikkat etmek ve iyi öğrenmek gerekir. Eşit ağırlık puanına göre öğrenci alan üniversite bölümlerine hazırlananlar için YKS Edebiyat konu dağılımları büyük önem arz ediyor. En sade haliyle aşağıda 2018 YKS Edebiyat konu dağılımlarını bu yazıda topladık.

Güzel Sanatlar ve Edebiyat

Coşku ve Heyecanı Dile Getiren Metinler ( Şiir)

Olay Çevresinde Oluşan Edebi Metinler

Öğretici Metinler (Edebiyat 9. sınıf)

Tarih İçinde Türk Edebiyatı

Destan Dönemi Türk Edebiyatı

İslam Uygralığı Çevresinde Gelişen Türk Edebiyatı

Batı Tesirindeki Türk Edebiyatına Giriş (Yenileşme Dönemi Türk Edebiyatı)

Tanzimat Dönemi Edebiyatı (1860 – 1896)

Serveti-i Fünun Edebiyatı (Edebiyat-ı Cedide 1896-1901)

Fecri Ati Topluluğu ( 1909 – 1912)

Milli Edebiyat Dönemi (1911 – 1923)

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı (1923 – …)

Cumhuriyet Döneminde Öğretici Metinler

Cumhuriyet Döneminde Coşku ve Heyecanı Dile Getiren Metinler (Şiir)

Cumhuriyet Döneminde Olay Çevresinde Oluşan Edebi Metinler

Edebiyat, her ne kadar ezber dersi olarak lanse edilse de aslında dildeki yetkinliği de ölçer. Bu yüzden kitap okuma alışkanlığı olan insanlar Edebiyat gibi özel bir alanda çok daha başarılı olurlar. Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı Türk Dili ve Edebiyatı kitabını ve piyasada yer alan diğer Edebiyat kaynakları sınava hazırlanırken geçen dönemde çok etkili olacaktır. Bol soru çözmek konu ve şair şiir isimlerine aşina olmak çok önemlidir. Edebiyat bir sanattır ve duygu yoğunluklarının anlam kanalları ile sanatçıdan, karşı taraftan alınmasının öğrenilmesi konusu öğrenciler için faydalı olacaktır. Eski sisteme oranla daha az soru bulunduran Edebiyat öğrenciler için kolaylık sağlar. 

Content Protection by DMCA.com
80%
Çok İyi
  • Design

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com