Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

2018 YKS TYT Konuları ve Soru Dağılımı ÖSYM-YÖK

2018 YKS Konuları ve Soru Dağılımları, 2018 TYT Soru Dağılımları, 2018 AYT Soru Dağılımları, 2018 Üniversite Sınavı Konuları ve Soru Dağılımları

0 73

2018 YKS TYT Konuları ve Soru Dağılımı ÖSYM-YÖK

YKS yani Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı geçtiğimiz Haziran ayında üç oturum şeklinde gerçekleşti. Üniversiteye yerleşmek için öğrenciler Cumartesi günü sabah birinci oturumda TYT (Temel Yeterlilik Testi)’ ye girdiler.

Aynı gün öğleden sonra ise ikinci oturumdaki daha bilgi ağırlıklı olan sınava girdiler. Ertesi gün ise üçüncü oturumda Yabancı Dil Sınavı’ na girdiler. TYT puanında 150 ve üstünde olanlar ön lisans bölümlerine, 180 ve üstünde olanlar ise lisans bölümlerine girmeye hak kazandılar. İkinci ve üçüncü oturuma girmek için önce TYT’ ye girmek zorunlu tutuluyor. Sınav genel olarak bu şekilde işliyor.

2018 YKS Birinci Oturum (TYT)

Temel Yeterlilik sınavında toplam 120 soru vardır. Bu 120 sorunun 40 tanesi Temel Matematik, 40 tanesi Türkçe, 20 tanesi Sosyal Bilimler, 20 tanesi de fen bilimleridir. Toplam süre 135 dakikadır. Öğrenciler için daha çok anlamaya, yorumlamaya yönelik sorular sorulur.

Sosyal Bilimler için;

Tarih’ ten 5

Coğrafya’ dan 5

Felsefe’ den 5

Din Kültürü’nden 5

Fen Bilimleri için;

Fizik’ ten 7

Kimya’ dan 7

Biyoloji’ den 6 soru sorulur.

2018 YKS İkinci Oturum

İkinci oturumda toplam 160 soru vardır. Birinci oturumdan farklı olarak daha çok bilgi soruları içerir. 160 soru dört kısma ayrılır. Bu sorular, her bölümü 40 soru olmak üzere hazırlanmıştır Edebiyat – Sosyal Bilimler 1 Testi, Matematik Testi, Sosyal Bilimler 2 testi ve Fen Bilimleri Testi adı altında sorular hazırlanmıştır.

Edebiyat – Sosyal Bilimler 1 Testi için;

Türk Dili ve Edebiyatı’ndan 24

Tarih – 1’den 10

Coğrafya – 1’den 6

Sosyal Bilimler 2 Testi için;

Tarih-2’den 11

Coğrafya-2’den 11

Felsefe Grubu’ndan 12 (Mantık, Psikoloji, Sosyoloji)

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden 6

Matematik Testi için;

Matematik’ ten 25

Geometri’ den 15

Fen Bilimleri Testi için;

Fizik’ ten 14

Kimya’ dan 13

Biyoloji’ den 13  soru sorulmuştur.

2018 YKS Üçüncü Oturum

Yabancı Dil bölümü okuyan öğrenciler için hazırlanan sınav İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça olarak 5 farklı dile yönelik olarak hazırlanmıştır. Öğrencilerin seçtikleri dile göre toplamda 80 soru sorulur.  

Aşağıdaki linklerden derslerin konu dağılımlarına ulaşabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com
80%
Çok İyi
  • Design

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com