Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim

Erzurum Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Önlisans Adalet Bölümü

Proğramın Tanıtılması

 

 

 Programın AdıAdalet
 Programın BölümüHukuk
 Programın SeviyesiÖnlisans
 Programın Süresi2 yıl
 Programın KoordinatörüDoç.Dr. Metin İKİZLER
 Programın SorumlusuArş.Gör. Gürkan YILDIRIM

 

Programın Amacı 

Lâik, demokratik ve sosyal hukuk devleti anlayışı ile kişilerin hukuk alanındaki bilgilerini arttırmaktır.  Ayrıca bu programın amaç ve görevleri arasında, milletiyle el ele, çalışan, üreten, kültür, ahlak sanat gibi sosyal konularda, ülke ve dünya sorunlarına duyarlı, milletimizi bütünleştirici elemanlar yetiştirilmesi de bulunmaktadır.


 

Programın Kazanımları 

Programı başarı ile tamamlayan öğrenciler, mesleki terminolojiye hâkim olacaklar, hukuk alanında teorik bilgilerini pratik alanda uygulama becerisi kazanacaklar, hukuk alanında önlisans seviyesinde bilgi sahibi olacaklardır.


 

Programın İstihdam Alanları 

Bu programdan mezun olacak öğrenciler kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilme imkânı bulacaklardır. Özellikle bu alandan mezun öğrencilerin en büyük istihdam alanları programın özelliğinden dolayı ağırlıklı olarak Adliyeler, İcra Müdürlükleri, Avukat ve Hukuk Büroları ve Noterlerdir.


 

Programa Öğrenci Kabul Şartları 

Programı tercih edecek adayların 2012 yılı YGS puan türlerinin en az birinden 140.000 ve daha yukarı puan almış olmaları gerekmektedir.


 

Programa Yerleştirilme İşlemleri 

Programa yerleştirilme işlemleri öğrencilerin YGS puanları esas alınarak merkezi yerleştirilme yolu ile ÖSYM tarafından yapılacaktır.


 

Programa Sınavsız Geçiş Yapabilen Ortaöğretim Programları 

Programa aşağıda yer alan ortaöğretim programlarından mezun olan öğrenciler Sınavsız Geçiş Uygulaması kapsamında ÖSYM tarafından yerleştirilebilirler. (YGS müracaatında Sınavsız Geçiş Uygulamasından yararlanmak için müracaat eden öğrenciler için geçerlidir.)

a) Adalet Ortaöğretim Programı

b) Zabıt Katipliği Ortaöğretim Programı


 

Programın Taban / Tavan Puanları 

Programa 2012-2013 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınacağı için tavan ve taban puanlar belirlenememiştir.


 

Programın Kontenjanı 

25.000 öğrenci


 

Programın ÖSYM Tercih Kodu 

101451724


 

Programda 2 inci Üniversite 

Halen herhangi bir yükseköğretim kurumunda öğrenimlerine devam eden ya da mezun olan öğrenciler bu programa Yükseköğretim Kurul tarafından belirlenecek koşullarda    “2 inci Üniversite” kapsamında kayıt yaptırabilecekleridir.


 

Programın Müfredatı 

Programda uygulanacak olan müfredata ulaşmak için lütfen tıklayınız.


 

Programın Yürütülmesi 

Programda dersler; Fakülte tarafından hazırlanan etkileşimli materyaller kullanılarak, internet üzerinden yürütülecektir. Öğrencilere basılı materyal (kitap vb.) dağıtımı yapılmayacaktır. Derslerde muafiyet uygulaması olmayacaktır.


 

Programda Ödemeler 

Programa yerleştirilen adaylar;

a) 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı için Öğrenim Gideri olarak Güz ve Bahar yarıyılları başında 290`ar TL,

b) Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek miktarda katkı payı ücreti ödeyeceklerdir. (2011-2012 yılı için belirlenen katkı payı ücreti dönemlik olarak 46 TL’dir.)


 

Programda Sınavlar 

Programda;

a) Ara (vize) sınavları online (çevrimiçi) olarak internet üzerinden yapılmaktadır.

b) Yarıyıl sonu (final) sınavları ise; öğrenci yoğunluğuna bağlı olarak, belirlenecek olan sınav merkezlerinde hafta sonlarında ve yüz yüze oturumlar şeklinde yapılacaktır. Sınav merkezlerinin belirlenmesinde öğrencilerimizin tercihleri de göz önünde bulundurulacaktır. Son yapılan sınav organizasyonu 42 il merkezinde gerçekleştirilmiştir.


 

Programda Uygulama (Staj) 

Programda uygulama (staj) etkinliği bulunmamaktadır.


 

Programda Mevzuat 

Programın yürütülmesi ile ilgili olarak Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğine ulaşmak için lütfen tıklayınız.


 

Programdan Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları 

Öğrenciler, bu programı başarı ile tamamlayarak mezun olmaları halinde isterlerse ÖSYM tarafından yapılacak olan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girerek aşağıdaki lisans programlarında lisans öğrenimlerine devam edebilirler;

a) Hukuk Lisans Programı


 

Programda Diploma Bilgisi 

Programı başarı ile tamamlayan öğrencilerin diplomalarında “Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi” mezunu ibaresi yer alacak ve bu diploma diğer önlisans diplomalarının sağladığı tüm yasal hakları sağlayacaktır.


Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      47542 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 21° 7°