adaletcilerr

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim

Öğrenci Belgesi

Öğrenci belgesi nasıl alabilirim?

Öğrenciler, AÖF bürolarına öğrenci kimlik kartıyla bizzat veya posta yoluyla başvurarak öğrenci belgesi alabilirler.

Öğrenci belgesini öğrenci adına yakını alabilir mi?

Öğrenci belgeleri öğrenci kimlik kartıyla AÖF bürosuna müracaat eden öğrenci yakınlarına da verilebilmektedir.

Öğrenci Belgesi’ni kayıt yeniletmediğim dönemde de alabilir miyim?

Öğrenciler kayıt yeniletmedikleri dönemlerde öğrencilik haklarından yararlanamadıklarından Öğrenci Belgesi alamazlar. Bu durumdaki öğrencilere istemeleri halinde Fakültede kayıtlı olduklarını belirten “Öğrenim Durum Belgesi” düzenlenmektedir.

Öğrenci Belgesi İngilizce olarak düzenleniyor mu?

Öğrenci belgeleri Türkçe olarak düzenlenmektedir. Ancak, Türkçe olarak düzenlenmiş öğrenci belgesini yeminli tercümanlar aracılığı ile İngilizce olarak tercüme ettirebilirsiniz.

Öğrenci Belgesi düzenlenmeyen durumlar nelerdir?

Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine kayıtlı öğrenciler kayıt yaptırdıkları yarıyıldan başlamak üzere önlisans için dört yıl (sekiz yarıyıl), lisans için yedi yıl (on dört yarıyıl) süreyle öğrencilik haklarından yararlanırlar. Kayıt yeniletmedikleri öğretim yılları veya dönemler dört veya yedi yıllık öğretim süresi hesabına katılır. 

 

Lisansta yedinci yılını, önlisansta dördüncü yılını dolduran öğrencilerin öğretim süreleri, öğretim yılının tamamlanmasıyla bitecektir. Öğretim yılının tamamlanmasından sonra bu öğrencilere öğretim süreleri dolduğundan sınavlar hariç öğrencilik hizmeti verilmeyecektir.

 

Öğrenciler, öğretim sürelerini dolduğunda ve kayıt yeniletmedikleri dönemlerde Öğrenci Belgesi alamazlar. Bu durumdaki öğrencilere istemeleri halinde Fakültede kayıtlı olduklarını belirten “Öğrenim Durum Belgesi” düzenlenmektedir.

Yabancı ülkelerce istenilen Öğrenci Belgeleri ve diğer belgelerin onaylanması gibi işlemleri nereden yaptırabilirim?

Bazı öğrencilerimizin ana ve babaları yurt dışında çalışmakta, çocuğunun yüksek öğrenimini sürdürmesi nedeniyle bulundukları ülkelerin sigorta ve benzeri kurumlarından bazı haklar elde etmektedirler. Bu hakların elde edilmesinde kullanılmak ve onaylanmak üzere yurt dışından gönderilen veya Sosyal Güvenlik Kurumunca bu amaca yönelik olarak istenen formlar Açıköğretim Fakültesi Merkez Büro tarafından doldurularak onaylanmaktadır. Bu nedenle yurt dışından gelen öğrenci belgelerinin onayı için posta ile veya bizzat “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Merkez Büro Yöneticiliği 26470 ESKİŞEHİR” adresine başvurmaları gerekmektedir. AÖF büroları size bu konuda bilgi verecek herhangi bir belge onaylamayacaklardır.

 

Bazı öğrencilerimiz ise yurt dışına gönderilmek üzere öğrenci belgesi talep etmektedirler. Bu istekleri AÖF büroları tarafından karşılanmaktadır.

Referans mektubu almak istiyorum, nasıl alabilirim?

Referans Mektubu almak isteyen mezunlarımız imzalı dilekçelerini “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Merkez Büro Yöneticiliği Yunusemre Kampüsü 26470 ESKİŞEHİR” adresine göndermeleri halinde istedikleri belge hazırlanarak adreslerine gönderilecektir.

Harçsız öğrenci pasaportu almak için ne yapmam gerekiyor?

“Yurt Dışına Çıkışlarda Harç Alınmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Karar”da “Bilimsel, sosyal, kültürel ve spor etkinliklerine katılmak veya eğitim amacıyla yurt dışına çıkış yapan öğrencilerin yurt dışına çıkışlarında; Üniversite öğrencisinin ilgili üniversiteden alınacak yazıyı ilgili makama ibraz etmeleri gerektiği” belirtilmektedir.

 

Yukarıda yapılan açıklamalar kapsamında Harçsız Öğrenci Pasaportu alacak öğrencilerimiz;

 

1) Hangi ülkeye gideceği, hangi kurumlar aracılığı ile gideceği, Harçsız Öğrenci Pasaportunu hangi vergi dairesinden alacağı, gidiş-dönüş tarihlerini belirtir imzalı dilekçeyi,

 

2) Kurum kanalıyla gidecek öğrenciler kurumdan aldıkları yazıyı,

 

“Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Merkez Büro Yöneticiliği Yunusemre Kampüsü 26470 ESKİŞEHİR” adresine göndermesi gerekmektedir. Durumu uygun görülen öğrencilere Harçsız Öğrenci Pasaportu yazısı Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü tarafından hazırlanır ve Açıköğretim Fakültesi Merkez Büro tarafından öğrenciye posta ile gönderilir.Üyelik Girişi

Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 15° 11°