Açıköğretim Fakültesi Sınavsız Dikey Geçiş Kaldırılıyor

Açıköğretim Fakültesi Sınavsız Dikey Geçiş Kaldırılıyor

Açık Öğretim Fakültesi Dikey Geçiş Sınavı

Bu güne kadar ön lisans mezunları ve açık öğretim ön lisans mezunları dikey geçiş programı kapsamında  açık öğretim fakülteleri olan işletme ve iktisat bölümlerine sınavsız olarak kayıt yaptırabiliyorlardı. Bu şekilde sadece internetten ön kayıt yapıp, açık öğretim bürolarına giderek kayıtlarını yapabiliyorlar ve eğitim hayatlarına 5. Dönemden itibaren devam ettirebiliyorlardı.

 

Ösym’ nin isteği üzerine açık öğretim fakülteleri dikey geçişle eğitim yönetmeliğinde yapılan değişiklikle açık öğretim  ön lisans ve meslek yüksek okullarının işletme, iktisat bölümlerinde okuyan öğrenciler artık dikey geçiş sınavına girerek belirlenen baraj puanını aşıp, aöf işletme ve iktisat bölümlerine kayıt yaptırabilecekler.

28 Ağustos 2015 tarihinde yayınlanan  resmi gazetede belirtilen, Meslek yüksek okulları ve açık öğretim ön lisans programlarına ilişkin yönetmelik maddelerinde yapılan değişiklikler  ile 2016 yılından itibaren öğrenciler artık dikey geçiş sınavına girerek kayıt yaptırabilecek. Dikey geçiş sınavına girmeyen veya yeterli puanı alamayan öğrenciler başarısız sayılacak ve bir yıl sonraki dikey geçiş sınavını beklemek zorunda kalacaklar.

Günümüzde meslek yüksek okullarında okuyan öğrenciler okudukları bölümleri 4 yıllık lisans bölümüne tamamlamak için dikey geçiş sınavına girip aldıkları puana göre üniversitelerin açtıkları kontenjanlara yerleşiyorlar. Artık açık öğretim ön lisans mezunları da  meslek yüksek okulu mezunları gibi dikey geçiş sınavına hazırlanmak için dershaneye gidecekler, sınav ücreti olan kişi başı 70 TL’yi Ösym’nin hesabına yatıracaklar  ve sırf açık öğretim işletme ve iktisat okuyabilmek adına bu kadar sıkıntı çekip dikey geçiş sınavına girecekler. Ösym, bu öğrenciler mağdur olmasın diye 50 puan gibi alınması kolay olan sembolik bir puan barajı belirleyecek ve kendisini bu sembolik baraj puanı üzerinden savunacaktır.

Burada öğrenciler 2 kere mağdur edilecekler. İlk olarak hiç bir anlamı yokken bir dikey geçiş sınavıstresi ve riski ile karşı karşıya kalacaklar, ikinci olarak da sınav için kişi başı 70 TL sınav ücreti yatırıp sınava girecekler. Bazı öğrenciler sınavı riske etmeyip dikey geçiş sınavı dershanelerine gidecek ve dershane ücreti ödeyip hem ceplerindeki paradan hem de zamanlarından feragat edecekler. Bütün bunları hem Ösym’nin kasası dolsun hem de sembolik olarak konulan baraj puanı aşılsın diye yapılacak. Eğer öğrenci bir yanlışlık yapıp cevap anahtarında kaydırma yaparsa veya başarısız olursa yılda bir kez yapılan dikey geçiş sınavını beklemek zorunda kalacak.

Ösym, Türkiye’nin bugünkü olumsuz ekonomik şartları içerisinde, öğrencilerin işsiz ve parasız olduğu açıkken, açık öğretim işletme iktisat okumak isteyen  öğrencilerin cebindeki 70’er liraya göz dikmesi ve bunu sembolik bir sıralama sınavı için yapması akıl alır gibi değildir.

 

dikey gecis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazının tüm hakları Adaletciler.Net’e aittir. “www.adaletciler.net” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

Adaletciler.Net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim