Adalet Bakanı Sayın Kenan İpek, Elazığ’da çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Adalet Bakanı Sayın Kenan İpek, Elazığ’da çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Bazı programlara katılmak için kente gelen Bakan İpek, ilk olarak Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’nı ziyaret etti.
Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Bilgin Pişkin’i ziyaretinde konuşan Bakan İpek, “Yargıya gelen işin büyük ölçüde çözülmesi lazım. Uygar ve medeni dünya böyle yapıyor. Vatandaşlar arasında olsun, devlet vatandaş arasında olsun her soruna doğrudan yargıya gelmeden önce bariyerler konması lazım ve oralarda çözülmesi lazım” dedi.

Bakan İpek, 5 yıllık yargı reformu stratejisini belirlediklerini ifade ederek, “İnşallah yargıya gelen işi önemli ölçüde düşürmüş olacağız. Şu anda Yargıtay’a temiz yeri olarak gidiyor. Yaklaşık yılda bir milyon dosya Yargıtay’a geliyor. İstinaf yargı ve kanun yolu faaliyete geçtikten sonra 100 bin, 120 bin civarında dosya Yargıtay’a gitmiş olacak” diye konuştu.

Bu çalışma ile dosyaların yıllarca beklemeyeceğini kaydeden İpek, “İstinaf mahkemelerinde kısa sürede sonuçlanmış olacak. Vatandaşın bizden beklediği adaleti daha kısa sürede, daha etkili bir şekilde gerçekleştirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Ardından Elazığ Belediyesi’ne geçen İpek, burada Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, başkan yardımcıları ve birim amirlerince karşılandı.

Burada gerçekleştirdiği konuşmada Elazığ’da büyük bir cezaevi kampüsü inşaatının devam ettiğini ve yaklaşık yüzde 60’ının bittiğini dile getiren Bakan İpek, yıl sonunda kampüsün tamamlanacağını ifade etti.

İpek, Elazığ’a adliye personeline yönelik bir eğitim merkezi sözlerinin olduğunu söyleyerek, “Sayın vekilimiz Şuay Alpay Bey de bunu yakından takip ediyor. O sözümüzü yerine getiriyoruz. İnşallah eğitim merkezimizi açmış olacağız. Adliyelerde çalışan personel 12 ay boyunca bu eğitim merkezlerinde eğitim görmüş olacaklar” diye konuştu.

Daha sonra Elazığ Valiliğine geçen Bakan İpek, Vali Zorluoğlu ile makamında basına kapalı görüştü.

 

Adaletciler.Net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim