Adalet Bakanlığı 2015 Yılında Yeni bir Zabıt Katibi Alımı Yapacak mı ?

Adalet Bakanlığı 2015 Yılında Yeni bir Zabıt Katibi Alımı Yapacak mı ?

Zabıt katipliği günümüzde oldukça popüler bir meslek olmuştur. Zabıt katipliği, adliyeler, icra daireleri, seçim kurulları ya da bölge idare mahkemelerinde duruşma tutanaklarının kayda geçirilmesi, resmi yazışmalar, icra takip işleri, her tür yazışma ve dosyalamaların düzgün şekilde yerine getirilmesi gibi görevlerde bulunulan meslek dalıdır.

Zabıt katibi olmak isteyenlerin yıl içinde Adalet Bakanlığı tarafından ilana çıkan  sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir. Bu sınavlara katılma genel koşulları arasında fakülte ya da yüksekokullarının bilgisayar bölümleri ile adalet önlisans bölümlerinden; mesleki ve teknik eğitim liselerinin ticaret ya da bilgisayar bölümlerinden mezun olmak ya da lise ve dengi okul mezunu olup bilgisayar işletmenliği sertifikasına sahip olmak gerekmektedir.

Adalet Bakanlığı tarafından en son zabıt katipliği alımları 2015 Ocak-Şubat döneminde yapılmıştır. 26 Ocak-6 Şubat tarihlerinde başvurular alınmış ve 3606 sözleşmeli, 306 kadrolu zabıt katibi alımı  gerçekleştirilmiştir. Zabıt katibi alımlarında KPSS puanları en az 70 olmak şartıyla, KPSS puan sıralamasına göre başvuru sayısının 20 katı kadar aday uygulama sınavına çağrılmış, uygulama sınavı sonuçları değerlendirilirken ilam edilen kadronun 3 katı kadar aday sözlü sınava girmeye hak kazanmıştır.

Zabıt katipliği alımlarına dair 2014 senesine baktığımızda 17 Haziran’ da Adalet Bakanlığı’ nın 770 zabıt katibi için ilana çıktığı görülmektedir. 30Haziran 4 Temmuz arasında yapılan  başvurular  neticesinde alımlar Eylül ayında gerçekleştirilmiş; Adalet Bakanlığı 2014 Aralık sonunda, 26 Ocak-6 şubat 2015 tarihleri arasında  3606 sözleşmeli ve 306 kadrolu zabıt katibi alımı için başvuruda bulunulacağını duyurmuştur.

2015 yılında toplamda 3912 Zabıt Katibi alımı yapılmıştır. 2015 yılında tekrar katip alımı yapılacak mı ? Henüz bu konuda resmi bir açıklama yok. Fakat Adalet Bakanlığı 8 Mayıs 2015 tarihinde görevde yükselme sınav ilanı vermiştir. Bu ilan yeni Zabıt Katibi alımını nasıl ne şekilde etkiler ? Adalet Bakanlığı yeni bir Zabıt katibi alımını  bu yıl içinde yapar mı bilinmiyor. Eğer yapacak olursa da bunun zamanı ve sayısı muhakkak 7 Haziran Genel seçimlerinden sonra olacaktır. Genel seçimlerden hemen sonrada çok büyük sayıları beklememek gerçekçi olmak gerekiyor.

 

Adaletciler.Net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ