Adliye Mülakatları Tek Elden Yapılacak | Adaletciler.Net
DGS PUANLARI

Adliye Mülakatları Tek Elden Yapılacak

Adliye Mülakatları Tek Elden Yapılacak

Devletin tüm kurumlarını ele geçirmek isteyen Fettullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) adliyelere sızmasını engellemek için Adalet Bakanlığı harekete geçti. 2011 yılı sonrasında Adalet Komisyonu başkanlık ve üyeliklerini ele geçirmeyi başaran paralel örgüt, adliyede görevli katip ve yazı işleri müdürü kadrolarına kendi adamlarını atamaya başladı. Ancak adliyelerdeki paralel yapı hakimiyeti 12 Ekim 2014’te yapılan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu seçimleriyle son buldu. Ama diğer kurumlarda da olduğu gibi örgüte mensubu isimler, bu görevlere gelebilmek için kimliğini gizleyerek sınav ve mülakatlara girmeye devam etti.

MÜLAKATLAR TEK ELDEN

Adalet Bakanlığı da ‘paralel’ sızmanın önüne geçmek için yeni bir yönetmelik hazırladı. Daha önce Adli ve İdari Yargı Görevde Yükselme Yazılı Sınavlarında (Yazı ve idari işler müdürlüğü sınavı) başarılı olan adayların sözlü sınavı, bulundukları adliyenin komisyonları tarafından gerçekleştiriliyordu. Ancak yeni yönetmelikle artık tüm Türkiye’de bu sınava girenlerin mülakatları tek elden yapılacak. Bundan böyle yazlı sınavdan başarılı olanların mülakatı, idari yargı için Ankara Bölge İdare Mahkemesi bünyesinde oluşturulan Sözlü Sınav Kurulu, adli yargı için Ankara Batı (Sincan) Adliyesi bünyesinde oluşturulan Sözlü Sınav Kurulu tarafından gerçekleştirilecek.

6336 KİŞİ KURULA GİRECEK

Bu kapsamda, 28 Haziran 2015 tarihinde yapılan yazılı sınavda başarılı olan adli yargıdan 6 bin 100 kişi, Ankara Batı (Sincan) Adliyesi bünyesinde oluşturulan Sözlü Sınav Kurulu’nun, idari yargıdan 236 kişi ise Ankara Bölge İdare Mahkemesi bünyesinde oluşturulan Sözlü Sınav Kurulu’nun gerçekleştirdiği mülakata girecek. Adli yargıda mülakatların 16 Aralık’a kadar devam edeceği, idari yargıdaki mülakatların ise 13 Kasım’da biteceği öğrenildi.

 

Yeni Şafak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim DMCA.com Protection Status