Anadolu Üniversite 2015-2016 Öğretim Yılı Kesin Kayıt Duyurusu

Anadolu Üniversite 2015-2016 Öğretim Yılı Kesin Kayıt Duyurusu

2015-2016 ÖĞRETİM YILI KESİN KAYIT DUYURUSU

Üniversitemize bağlı örgün eğitim yapan Fakültelere/Yüksekokullara ÖSYS, DGS ve Türkiye Burslusu öğrencilerin kesin kayıtları 03-07 Ağustos 2015 tarihleri arasında Yunus Emre Kampüsünde ilgili fakülte veya yüksekokullarda kayıt bürolarında mesai saatleri (09:00 ‒ 17:00) içinde yapılacaktır [Mühendislik Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile Spor Bilimleri Fakültesine yerleştirilen adayların kayıtları Muttalip Mevkiinde İki Eylül Kampüsünde; Porsuk Meslek Yüksekokulu ve Ulaştırma Meslek Yüksekokuluna  yerleştirilen adayların kayıtları Basın Şehitleri Caddesinde (TÜLOMSAŞ yakınında) kendi binasında yapılacaktır.].

 

KESİN KAYIT İÇİN İSTENEN BELGELER

 • Adayın 2015-ÖSYS Sonuç Belgesi (Sonuç Belgesi ÖSYM’nin İnternet sayfasından birim tarafından alınacaktır.).
 • Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi (Başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz.). Ek puandan yararlanarak ya da Sınavsız Geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmış olmalıdır.).
 • Adayın T.C. Kimlik numaralı nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Adayın ikametgahı ile ilgili beyanı
 • Erkek adayların askerlik durumu ile ilgili yazılı beyanları
 • 12 adet (4,5×6,0 cm) boyutunda renkli fotoğraf
 • Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü İşitme Engelliler Öğretmenliği Programına kayıt için tam teşekküllü resmi bir hastaneden konuşma, işitme ve görme özürü olmadığını belgeleyen rapor alınması gerekir.
 • Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği (UOLP-SUNY Cortland), İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat (UOLP-SUNY Cortland), İşletme (UOLP-SUNY Empire State College) ve İşletme (UOLP-Leeds Beckett) programlarına yerleştirilen öğrencilerden, kayıt anında ÖSYS Kılavuzunda belirtilen TOEFL puanını aldığını belgeleyenler doğrudan lisans öğrenimine başlayabileceklerdir. Belirtilen puanları alabilecek derecede İngilizce dil bilgisine sahip olanların en kısa zamanda TOEFL sınavına girmeleri önerilir. Öğrenciler, bir yıl yoğunlaştırılmış İngilizce eğitiminden sonra, uluslararası ortak lisans programına başlamadan önce yeniden TOEFL sınavına girip belirtilen puanı almak zorundadır. Öğrencilere TOEFL koşulunu sağlamaları için en fazla 2 yıl süre verilir.

Edebiyat Fakültesi Sosyoloji İngilizce (UOLP-SUNY Albany), Fen Fakültesi Biyoloji İngilizce (UOLP-SUNY Albany), Fen Fakültesi Kimya İngilizce (UOLP-SUNY Albany) programlarına yerleştirilen öğrencilerden, kayıt anında ÖSYS Kılavuzunda belirtilen TOEFL veya IELTS sınavından yeterli puanı aldığını belgeleyenler doğrudan lisans öğrenimine başlayabileceklerdir. Gerekli yabancı dil puanına sahip olmayan öğrenciler Anadolu Üniversitesi tarafından verilen bir yıllık İngilizce hazırlık programına devam edeceklerdir (Ayrıntılı bilgi için ÖSYS Klavuzu Bk. 890 no’lu koşul).

 • a) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Pilotaj Bölümüne kesin kayıt için; Aday öğrencilerin 06.06.2006 tarihli ve 26190 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Uçak Pilotu Lisans Yönetmeliği (SHY–1)” nin 24. Maddesinde belirtilen öğrenci pilot lisansı için müracaatlarda öngörülen koşulları sağlaması gerekmektedir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) veya SHGM tarafından yetkilendirilen havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli 1 inci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak ve sağlık sertifikasında, tek pilota sertifikalı uçaklarda sorumlu pilot olarak uçmasına engel kısıtlama bulunmamak. (ÖSYS Kılavuzu 210 no’lu koşul gereğince). Bu sağlık koşullarını sağlamayanların kayıtları yapılmayacaktır.
 1. b) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinin tüm bölümleri için adayların (ÖSYS Kılavuzu 41 no’lu koşul gereğince) “Sabıka Kaydı Olmadığını Gösterir” yazılı beyanda bulunması gerekir.
 • Engelliler Entegre Yüksekokuluna kayıt için her iki kulakta sensorineural işitme kaybı olduğunu ve iyi işiten kulakta en az 50 desibel işitme kaybı olduğunu gösteren “Sağlık Kurulu Raporu” alınması gerekir.
 • Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ile Antrenörlük Eğitimi Bölümlerine kayıt için tam teşekküllü resmî bir hastaneden bu mesleği yürütmeyi engelleyecek fiziki, ruhsal ve bedensel engeli olmadığını belgeleyen “Heyet Raporu” alınması gerekir.
 • Ulaştırma Meslek Yüksekokulu Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı’na 2015-2016 öğretim yılında kayıt hakkı kazanmış adayların, kayıt yaptırmaya gelirken aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri gerekir:
  1. “2015-ÖSYS TERCİH KILAVUZU’NDA yer alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamalar”ının 762. maddesinde belirtilen koşullara uygun olmak üzere adayların, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yetkilendirmiş olduğu hastanelerden “Uçuşa Uygunluk Raporu” getirmeleri zorunludur.
  2. 03-07 Ağustos 2015 tarihleri arasında kayıt yaptırmaya gelen adayların 2015-ÖSYS TERCİH KILAVUZU’NDA yer alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamalar”ının maddesinde belirtilen koşullara uygun olmak üzere yaş, boy, ağırlık, gibi fiziksel özellikleri ile ilgili olarak yapılacak mülakattan, olumlu not almaları hâlinde kesin kayıtları yapılacaktır.
  3. 2015-ÖSYS TERCİH KILAVUZU’NDA yer alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamalar”ının maddesinde belirtilen koşullara uygun olmak üzere adayların, 1 yıl süreli isteğe bağlı İngilizce Hazırlık Programına devam etmek isteyip istemedikleri hususunda karar vermeleri istenecektir.
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi Dil ve Konuşma Terapisi Programına kayıt için tam teşekküllü resmî bir hastaneden bu mesleği yürütmeyi engelleyecek derecede konuşma (aksan ve şive hariç, pelteklik, telaffuz, ortodontik bozukluk, kekemelik ve tutukluk), işitme, görme veya ruhsal engeli olmadığını belgeleyen “Sağlık Raporu” almaları gerekmektedir.
 • a) Cari Hizmet Maliyetine Öğrenci Katkı Payı ödemeyecek aday öğrenciler İnternette “Öğrenci

Bilgi Sistemine (https://ogr.anadolu.edu.tr)” girerek, sağ üst köşedeki “Yeni Kayıt Bilgi Formu” menüsünden Yeni Kayıt İşlemlerinden, T.C. kimlik numarası ile “Öğrenci Bilgi Formu”nu dolduracaklardır. Adaylar, kayıt için ilan edilen tarihleri aşmayacak şekilde işlemlerini yaptıracak ve diğer belgelerle birlikte kayıt yaptıracakları fakülte/yüksekokula teslim edeceklerdir.

 1. b) Öğrenim ücreti ödeyecek aday öğrenciler öğrenim ücreti tutarını İnternette “Öğrenci Bilgi Sistemine(https://ogr.anadolu.edu.tr)” girerek, kullanıcı kodu olarak T.C. kimlik numarasını kullanmak suretiyle öğrenebilecek ve bulundukları il veya ilçelerdeki Vakıfbank şubelerine ödemelerini yapacaklardır. Adaylar, öğrenim ücretini ödedikten sonra T.C. kimlik numarası ile İnternet üzerinden “Öğrenci Bilgi Formunu” dolduracaklardır. Adaylar, kayıt için ilan edilen tarihleri aşmayacak şekilde işlemlerini yapacak/yaptıracak ve diğer belgelerle birlikte, banka dekontunu da kayıt yaptıracağı fakülte/yüksekokula teslim edeceklerdir.
 • Adaylar daha önce öğrenim gördükleri Yükseköğretim Kurumlarında başarılı oldukları dersler için kredi ve not transferi talebinde bulunabilirler. Bu durumda bulunan adayların, bir dilekçe ile birlikte kredi transferine esas oluşturabilecek belgeleri kesin kayıt yaptırdığı ilk 2 hafta içinde kayıtlı olduğu birime vermeleri gerekir.

 

 

KAYITLA İLGİLİ ÖNEMLİ NOTLAR

1- Adayın kayıt için bizzat başvurması (elektronik kayıt hariç) gerekmektedir. Posta ile kayıt yapılmaz.

2- Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez.

3- Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.

4- Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.

5- Gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran aday hakkında yasal işlem yapılacaktır.

 

 

NOT:

 • Açıköğretim sistemiyle eğitim veren AÇIKÖĞRETİM, İKTİSAT ve İŞLETME FAKÜLTELERİNİN programlarını kazanan adayların kesin kayıtları 31 Ağustos-08 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıtla ilgili duyuru “http://www.anadolu.edu.tradresinden ilan edilecektir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ