Aöf Adalet Bölümünü Tercih Edecek Öğrencilerin Dikkatine !

Aöf Adalet Bölümünü Tercih Edecek Öğrencilerin Dikkatine !

Bilindiği üzere Aöf Adalet bölümü son yıllarda çok fazla tercih edilen bölümlerin başında geliyor. Hatta buna ilk sırasında desek daha doğru olur. Birçok kişinin bu bölümü okuma amacı farklı, şuan görünen tabloda ise birinci olarak devlet kadrosunda bir işe girmek geliyor.

 

Aöf Adalet bölümünü yeni tercih edecek arkadaşlar için birkaç başlık altında bölüm üzerinde değerlendirmelerde bulunacağız.

 

Aöf Adalet bölümünden mezun olduktan sonra atanma şansım nedir ?

Aöf Adalet bölümü ilk mezunlarını verdiği yıllarda Kpss atamalarında neredeyse hiç kadro verilmemekteydi. Ancak 2013/1 atamasında ortak kadro dahil yaklaşık 580 civarı bir atama gerçekleştirildi. Bu atamalarda taban puan 81-82 seviyelerinde idi. Bundan sonraki süreçte ne olur kestirmek mümkün değil ?

 

Aöf Adalet bölümünden mezun olduktan sonra İcra Müdürlüğü ve Yardımcılığına girme şansım varmı ?

 

Evet Aöf Adalet mezunları İcra Müdür ve Müdür Yardımcılığı olma şansına sahipler. Bu sınava girmek için gereken şartlar ;

*Türk vatandaşı olmak,

*Yazılı giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının son günü itibariyle otuz beş yaşını bitirmemiş olmak,

*Hukuk fakültesi, Adalet Meslek Yüksek Okulu, meslek yüksek okullarının adalet bölümü veya Adalet Meslek Eğitimi ön lisans programı mezunu olmak, öğrenim yabancı ülkede yapılmış ise denklik belgesi almış olmak,

*Görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

*Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak,

*Türk Ceza Kanununun 53 üncü Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,

*Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

*Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak.

 

Not: İcra Müdür ve Müdür Yardımcılığı sınavı için Kpss şartı aranmamaktadır.

 

Sınav yazılı ve sözlü (mülakat) olarak iki şekilde yapılmaktadır. Yazılı sınavı Adalet Bakanlığının belirlediği bir tarihte Ösym gerçekleştirmektedir.

 

Genel olarak sınav bu şekildedir. Detayları sitemizden bulabilirsiniz.

 

Aöf Adalet mezunları Zabıt Katibi Olabilirmi ?

Evet olabilir. Bunun birçok tartışması yapıldı ve yapılmaya devam etmektedir. Zabıt Katipliği sınavında Adalet mezunlarına öncelik tanınıyormu ?

Adalet Bakanlığı Memur Sınav Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 9 uncu maddesi şu şekildedir:

Madde 9 – Adalet komisyonlarının teklifi üzerine atama yapılacak kadroların; yeri, sınıfı, unvanı, derecesi ve sayısı Bakanlıkça belirlenir.

(Değişik fıkra : 09/05/2006 – 26163 S.R.G Yön/6.mad; Değişik fıkra: 09/10/2010 – 27724 S.R.G. Yön/3.mad) Bu kadrolara ilk defa atanacaklar merkezi sınava girip en az yetmiş puan alanlar arasından, adalet komisyonlarınca sözlü veya gerektiğinde uygulamalı ve sözlü sınav sonucuna göre seçilirler.Emanet memuru, tebligat memuru, infaz ve koruma memuru, zabıt kâtibi ve cezaevi kâtibi kadroları için seçim yapılırken hukuk fakültesi, adalet meslek yüksek okulu, yüksekokulların adalet programı ile adalet ön lisans programı mezunlarına öncelik tanınır.

Fakat bu maddeye rağmen malesef pratikte böyle bir öncelik söz konusu olmamıştır. Bundan sonra olurmu açıkcası bu konuda pek ümitli değiliz. Sadece son yapılan İcra Katipliği Sınavında daha önceden yapılan sınavlara göre klavye sınavında değişikliğe gidilmiştir.

Daha önceden ;

*Kpss sınavından 70 ve üzeri alan Ortaöğretim, Önlisans Lisans mezunları bu sınava sayı koşulu olmadan girebiliyordu.

*Klavye sınavının şekli, imlalı imlasız komisyonlarca belirleniyordu. Bir komisyon imlalı sınava tabi tutarken diğer bir komisyon imlasız sınav yapabiliyordu.

Son yapılan İcra Katipliği Sınavında genel bir uygulama yapıldı. Yıllardır kullanılan metinler değiştirildi. Değiştirilmeside doğru bir karardı. Eski metinleri artık bu sınava giren bir çok kişi ezberlemişti. Sınava başvuran adaylar arasından Kpss puan sıralamasına göre istihdam edilecek kadronun 20 katı kadar kişi uygulama sınavına çağrıldı. Daha önceki yıllara göre biraz daha adil bir sınav oldu diyebiliriz. Fakat Kpss puan sıralaması olayında Ortaöğretim, Önlisans, Lisans ayrımı yapılmaması tamamen yanlıştı.

 

Dgs ile Hukuk Fakültesine Geçiş Yapabilirmiyim ?

Evet Aöf Adalet mezunları Dgs ile Hukuk Fakültelerine geçiş yapabilmektedir. Geçmiş yıllara göre Dgs ile Hukuka rağbet çok fazladır. Puanlar her yıl yükselmektedir. Ösym den Hukuk Fakültesine geçiş Dgs ye göre nispeten daha zor olduğu için son 1-2 yıldır Hukuk okumak isteyen öğrenciler Ösym sınavını değilde Adalet okuyup Dgs sınavı ile Hukuka geçmeyi tercih ediyor. Buda doğal olarak çıtayı yükseltiyor.

Adalet bölümünü tercih edecekler arkadaşlar için genel durum budur. Daha sonra Aöf Adalet dersleri hakkında detaylı bir makale yazılacaktır.

Bu yazının tüm hakları Adaletciler.Net’e aittir. “www.adaletciler.net” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Ayseberrak diyor ki:

  Acikogretim adalet bölümüne kayitlar sadrce eylul ayindami yoksa ara donemde de kayit aliyor mu??

  1. admin diyor ki:

   Yeni kayıt sadece Eylül ayında

 2. bir diyor ki:

  bolum ile ilgili kapsamli bilgi almak istiyorum ulasabilecegim bi mail veya adres birakabilir misiniz

  1. admin diyor ki:

   Anadolu Üniversitesi mail yoluyla bilgi vermez. Kendi sitesinde bölümle alakalı standart bilgiler mevcut. Sizin ayrıca öğrenmek istediğiniz şeyler varsa buradan sorabilirsiniz

 3. Ahmet talha diyor ki:

  Merhaba arkadaslar
  Adalet mezunu biri dgs puaniyla aciktan iibf fakultesi okuyabilir mi onu tercih etme hakki var mi yoksa sadece hukuk mu yazmak zorunda..

 4. Esra çengel diyor ki:

  Merhabalar
  Dgs sınavından başarılı olunca hukuk da örgün eğitimde 3. Sınıftan başlanıyor diye biliyorum..
  Peki aynı işlemi dgs ile değilde öss girip herhangi bir hukuğu seçip yine 3.sınıftan başlıyabilir miyiz ?

  1. admin diyor ki:

   Hayır öyle bir durum yok dgs de belki bazı derslerden muaf olabilirsiniz. Fakat 3. Sınıftan başlatan okul yok

 5. Sevgi diyor ki:

  Hukuka geçiş kalktı deniyor doğru mu

  1. admin diyor ki:

   Hayır doğru değil. Kim diyor ?

 6. hülya diyor ki:

  Aöf adalet mezunları yatay geçiş yapabiliyor mu ? Yapabiliyor ise hangi bölümlere geçiş yapabiliyor?

  1. admin diyor ki:

   Dikey geçiş yapabilirsiniz. Aşağıdaki linkten Hukuk dışında hangi bölümlere geçiş yapabileceğinize bakabilirsiniz.
   http://www.adaletciler.net/2016-2017-aof-dikey-gecis-dgs-bolumleri.html

BİR YORUM YAZ
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim