Aöf Adalet DGS’deki 900 koduna durdurma kararı

Aöf Adalet DGS’deki 900 koduna durdurma kararı

Böylelikle 2014-2015 DGS sınavına giren Aöf Adalet öğrencileri YÖK’ün, ÖSYM’nin ve Üniversitelerin keyfi uygulamaları yüzünden mağdur oldu. Telafisi mümkün müdür ? Türkiye’de çok zor. Zaten KPSS atamalarında yeteri kadar mağdur olan Aöf Adalet mezunları adeta şamar oğlanına dönmüştür.

Anadolu Üniversitesi bu kadar Adalet kontenjanı açmamalıydı. Eğer açtı ise mezun verdiği öğrencilerine destek olması gerekiyor. Gerçi sonradan kontenjan getirdi ama iş işten geçti. 100 bine yakın Adalet mezunu her şekilde mağdur durumdadır.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) kılavuzundaki, açıköğretim adalet ön lisans mezunlarının, hukuk fakültelerine dikey geçiş sırasında tercih edebilecekleri kontenjan sayısına kısıtlama getiren düzenlemelerin yürütmesini durdurdu.

2014 yılı Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzu’ndaki “Bk. 900” kod nolu koşulda yer alan düzenlemelerin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açılmıştı.

Danıştay 8. Dairesi, yürütmenin durdurulması istemini reddetti. Davacıların karara itiraz etmesi üzerine dosya, Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna geldi.

Kurul, davacının itirazını kabul ederek, Danıştay 8. Dairesinin kararını kaldırdı ve düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

Adaletciler.Net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ