Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

AÖF Adalet Okumak İsteyen Öğrencilerin Dikkatine

0 349

AÖF Adalet Okumak İsteyen Öğrencilerin Dikkatine

AÖF Adalet bölümü son beş 6 yıl içerisinde çok fazla mezun verdi. Bu bölümden mezun olan öğrencilerin bir kısmı zabıt katibi,icra memuru, İcra Müdürü  olmak için çaba sarf ettiler. Ne yazık ki Adalet Bakanlığı sınavlarında İcra Müdürlüğü hariç diğer sınavlarda yani zabıt katipliği icra memurluğu mübaşirlik infaz koruma memurluğu gibi adalet bölümü mezunlarına hiçbir öncelik tanımamıştır. Kendi sınav yönetmeliğinde adalet bölümü öğrencilerine öncelik tanınması gerektiği yazsa da Adalet Bakanlığı sadece göstermelik birkaç Adalet mezununu ön sıraya koymaktadır

Sonuç itibarıyla Adalet Bölümü okumanın Adalet Bakanlığı sınavında hiçbir avantajı ve önceliği yoktur.

2018 Yılında İcra Müdürlüğü Sınavı Yapılacak Mı?

Peki İcra Müdürlüğünde durum nasıldır? İcra Müdürlüğü daha farklı bir muallak içindedir. Adalet Bakanlığı son dönemde icra müdür ve müdür yardımcılarını kendi iç personelinden almayı düşünmektedir dışarıdan alımları kapatmış olmasa bile veya bu yönde bir açıklaması olmasa bile neredeyse 2 yıldır icra müdür ve müdür yardımcılığı sınavı yapmamaktadır

2018 yılı içinde icra müdür ve müdür yardımcılığı sınavı yapacağı da pek tahmin edilmiyor Nisan ayının başı itibariyle bu yönde resmi bir açıklama bulunmamaktadır.

DGS Hukuk Puanları Yüksek mi ?

AÖF adalet okuyanların diğer bir hedefi ise dikey geçiş sınavı ile hukuk okumaktır. 2017 DGS istatistiklerine bakıldığında Özel ve Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi olarak toplam 939 kişi yerleşmiştir. Devlet üniversitelerinin  puanları neredeyse tamamı 300’ün üstündedir.

Özel ve Vakıf üniversiteleri puanları ise 270 ve 300 arası değişmektedir fakat bunda da şöyle bir husus vardır özel üniversitelerin burslu kontenjanları onlar da neredeyse 300 puan ve üzerindedir.

DGS hukuk puanlarına baktığımızda kazanmanın çok kolay olmadığı görülmektedir. Zaten DGS Hukuk kontenjanları da görüldüğü üzere çok fazla değildir.

Son bir kaç yıldır Hukuk okumak isteyen öğretmen, astsubay, subay özellikle matematik öğretmenleri bu yarışa 1-0 önde başlayarak DGS’den Hukuk Fakültesine geçmiştir. Bunu genelde bir ünvan kariyer veya yeni bir meslek olarak görmektedirler.

Asıl amacı Hukuk okumak avukatlık yapmak hakim ve savcılık sınavına girip hakim ve savcı olmak olan AÖF adalet öğrencileri ise DGS deki matematik çıkmazı yüzünden bu sınavı kazanamamıştır. En azından bir çoğu kazanamamıştır.

Bunun için DGS hukuk bir an önce eşit ağırlıktan çıkarılmalıdır ve Sözel bölüm olarak değerlendirilmelidir

AÖF adalet bölümünde ki bu kadar yığılmayı  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi önlemek için Adalet bölümüne kontenjan sınırlaması getirmiştir. Ama maalesef iş işten çoktan geçmiştir. On binlerce öğrenciye umut ekip eline sadece bir diploma vererek ortada bırakmıştır.

Sonra da Adalet bölümünü kısıtlayarak buna kendince bir çözüm bulmuştur.

Adalet okuyacak öğrencilerin bu hususları dikkate alarak bu bölümü tercih etmeleri kendileri açısından daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyoruz.

 

Content Protection by DMCA.com
Kaynak Adaletciler.net

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com