AÖF Akademik Yetersizlik Uyarısı Nedir ?

AÖF Akademik Yetersizlik Uyarısı Nedir ?

Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin yıllık sistemde öğretim yapılan bölüm ve programların tamamı 2012-2013 öğretim yılında dönemlik-kredili sisteme geçirilmiştir.

2012-2013 öğretim yılında dönemlik-kredili sisteme geçen bölüm ve programların dersleri yeniden belirlenerek bölümdeki öğrencilere ders intibakları yapılmıştır.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 11/1.maddesinde “Her dönem sonunda öğrencilerin başarı durumu, Dönem Not Ortalaması ve Genel Not Ortalaması ile belirlenir. Bu amaçla, kayıt olunan ve not ortalamalarına katılan her dersin kredisiyle o dersten bağıl değerlendirme sonucunda belirlenen harf notunun katsayısı çarpılarak bulunan değerlerin toplamının, bu derslerin kredilerinin toplamına bölünmesi ile bir not ortalaması bulunur. Bu işlem bir dönem içinde alınan dersler için yapılırsa Dönem Not Ortalaması, o zamana kadar alınmış bütün dersler için yapılırsa Genel Not Ortalaması elde edilir. Genel Not Ortalaması hesaplanırken, tekrar edilen ders bulunması halinde bu dersten alınan en son not dikkate alınır. Not ortalamaları virgülden sonra iki basamaklı olarak gösterilir.” 11/2.maddesinde “Güz dönemi veya akademik yılsonunda 2,00 Genel Not Ortalamasını sağlayamayan öğrenciye akademik yetersizlik uyarısı yapılır. Akademik yetersizlik uyarısı alan öğrencinin, bir sonraki dönemin sonundaki Genel Not Ortalamasının en az 2,00 olması gerekir. Bu koşulu yerine getiremeyen öğrenci, kayıt yenilediği takip eden ilk dönem, son iki dönemde CC’nin altında not aldığı dersleri tekrar etmek suretiyle Genel Not Ortalamasını en az 2,00’ye yükseltmek zorundadır.” 11/3.maddesinde “Ders tekrarına kalan bir öğrencinin, tekrar ettiği dönem sonunda 2,00 Genel Not Ortalamasını sağlaması halinde ders tekrarı sona ermiş olur. Ancak zorunlu bir dersten FF, DZ ve YZ notu alan bir öğrenci bu dersi, dersin ilk verildiği dönemde tekrar almak zorundadır.” denilmektedir.

Akademik yetersizlik uyarısı alan öğrenciler, bir sonraki dönemin Genel Not Ortalamasının 2,00 ve üzeri olması durumunda FF notu dışındaki derslerden tekrara kalmazlar; ancak, akademik yetersizlik uyarısı aldıktan sonra bir sonraki dönemin Genel Not Ortalamasının 2,00’ın altında kalması halinde FF notlu derslerin yanı sıra son iki dönemin CD, DC, DD notlu derslerinden de tekrara kalırlar.

Yapılan ders intibakları ile ilgili ayrıntılı bilgi Anadolu Üniversitesi adresi “Açıköğretim” linki “Kılavuzlar” bölümünde yayınlanan “Ders İntibak Listesi” nde; dönemlik-kredili sistem hakkında ayrıntılı bilgi Anadolu Üniversitesi adresi “Açıköğretim” linki “Kılavuzlar” bölümünde yayınlanan “Dönemlik-Kredili Sistem Ölçme ve Değerlendirme Kılavuzu”nda bulunmaktadır.

Adı geçen kılavuzları ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri Öğretim ve Sınav Yönetmeliğini birlikte inceleyerek sistem hakkında daha sağlıklı bilgi edinebilirsiniz.

 

Adaletciler.Net

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ayşe diyor ki:

    Ygs4 puanım 157.49806 bu puanla hangi üniversitelere girerim

BİR YORUM YAZ