Aöf Bütünleme Sınavları ve Öğretim Gideri

Aöf Bütünleme Sınavları ve Öğretim Gideri

Hali hazırda üniversitelerimiz içerisinde 3 tane açıköğretim fakültesi bulunup, bunlardan Erzurum Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesine bağlı olan açıköğretim fakülteleri öğrecilerin başarısız olduğu derslerden bütünleme sınavı yapmaktadır.

Bu öğrenciler örgün öğretimdeki arkadaşları gibi bütünleme sınavlarında başarılı olunca o dersi vermiş oluyor. Diploma alacak durumda olanlar mezun oluyorlar. Doğrusuda budur.

Sadece Anadolu Üniversitesi Aöf de öğrenim gören öğrencilerin bütünleme sınavı hakları (daha önceden olmasına rağmen) üniversite yönetimi tarafından iptal edilmiştir. Bu durum öğrenciler açısından çeşitli mağduriyetlere sebep olmaktadır. Eşitlik ilkesinede aykırıdır.

Üniversite yönetimi kendisi açısından bazı gerekçeler ileri sürebilir. Ama bahse konu edilen gerekçelerin hiçbiri aşılamayacak hususlar değildir. Evet Anadolu Üniversitesinin Açıköğretim öğrenci sayısı 1,5 milyona yaklaşmış olup gerçekten sevk ve idaresinde güçlükler olabilir. Ancak; hem yılların kendilerine verdiği deneyim, hemde öğrencilerin verdiği öğretim ücreti ile ihtiyaç duyulan her türlü maddi giderlerin karşılanması ve gerekli organizasyonların yapılması mümkündür. Bütün üniversitelerin rektörlükleri öğrencilerin (kanunlar çerçevesinde) isteklerini , mutluluklarını ve başarılı olabilmelerini dikkate almak durumundadırlar. Zaten toplumsal hayattada hizmet verenler hizmet alanların memnuniyetine dayalı hareket ederler ve etmelidirler.

Bu; kamu kurumlarının vatandaşı, esnafında müşteriyi memnun etme anlayışı gibidir. Nitekim müşteri velinimetimiz diye çok güzel bir deyimimiz vardır.

İşte müşteri nasıl esnafın velinimeti ise, öğrencilerde okullarımızın velinimetidir. Öğrenci olmazsa Aöf diye birşey olurmu ?

Bu sebeple Anadolu Üniversitesi AÖF yönetimi konuyu öğrencilerin lehine değerlendirerek bütünleme sınavlarını yeniden uygulamaya koymalıdır ve diğer iki AÖF öğrencilerinin kullandığı bu hakkı kendi öğrencilerinden esirgememelidir.

Diğer bir hususta; AÖF öğrencilerinden başarısız oldukları dersler için öğretim ücreti ödemeleridir. Malum bu öğrenciler normal öğretim yılı için öngörülen öğretim ücretlerini ödeyerek ders kitaplarını almakta mevzuata göre öğrenimine devam ederek sınavlarına girmekte ve başarılı olunca bir üst sınıfa devam etmektedirler. Son sınıfta başarısız olan öğrenciler haliyle sınıfta kalınca yeniden ders kitabı almamakta kaldıkları derslerin kitapları ile çalışarak ve sonraki yıl tekrar sınava girmektedirler. Sınavlarda ayrı bir organizasyon gerektirmeden hem sınıfta kalanlar hemde normal yılın öğrencileri aynı sınıflarda sınava girmekte ve ek bir masrafa gerek olmadan işlem tamamlanmaktadır.

Bu durumda AÖF öğrencilerinin (yaşlısının-gencinin,çalışanın-işsizinin) genelde maddi durumlarının zayıf olduğununda dikkate alınarak sınıfta kalan öğrencilerden normal öğretim ücreti olarak  1 ders için alınan 185 tl yerine sadece kırtasiye ve haberleşme v.s karşılığı olarak (mesela 20-30 tl gibi) düşük  bir masraf bedelinin alınması daha uygun olabilir.

Öğrenciler adına bu tespit ve dileklere yetkililerin kulak vermesini ilgi göstermesini bekliyoruz. Yeni Yılın insanlığa, yurdumuza ve milletimize hayırlar getirmesi dileğiyle

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ