AÖF Lisans Tamamlamayı Kaldırdı!

AÖF Lisans Tamamlamayı Kaldırdı!

Açıköğretim Fakültesi lisans tamamlama programı ile ilgili olarak kaldırıldığına yönelik duyurular yapılıyor. Ancak resmi bir geçerliliği var mı, lisans tamamlama programından yararlanacak olan öğrencilerin böyle bir durum karşısında ne yapacakları ve yaşayacakları mağduriyetlerle ilgili olarak sorulan soruların ardı arkası kesilmiyor.

Açıköğretim Fakültesi Lisans Tamamlama Programı Nedir?

Lisans tamamlama programı dikey geçiş programında olduğu gibi iki yıllık bir bölümü dört yıllık lisans programı ile tamamlamak anlamına gelmemektedir. Lisans tamamlama programı herhangi bir üniversitenin  4 yıllık bölümlerinden sadece önlisans diploması alarak mezun olan öğrenciler için uygulanmaktadır. Önlisans eğitimi alan öğrencilerin bölümleri fark etmeksizin açıköğretim lisans programlarından birini seçerek 4 yıllık diploma sahibi olmaları anlamına gelen programa lisans tamamlama denilmektedir. Lisans tamamlama programı ile 2 yıllık önlisans bitiren adayların sınavsız bir şekilde açık öğretim fakültesine yapacakları başvurular ile 4 yıllık bölümlere geçişi açıköğretim fakültesi tarafından yapılıyordu.

Lisans tamamlama programına dâhil olmak için önlisans diploması alınan bölümden 4 yarıyıl boyunca başarısız bir dersin bulunmaması gerekiyordu. Üniversite eğitimlerini 2 yıl boyunca tamamladıktan sonra kaydını sildiren öğrencilerin kayıtlarını sildirerek eğitimlerine bir süre ara vermelerinden sonra bu uygulamaya başvurulabiliyordu. Başvuru yapan 2 yıllık önlisans diplomasına sahibi öğrenciler Açıköğretim Fakültesi tarafından İktisat ve İşletme Fakültelerine yerleştiriliyordu. Buradan mezun olan öğrenciler 4 yıllık diploma ile mezun olma fırsatını yakalıyordu. 3. sınıftan başlayarak eğitimlerine devam edecek olan öğrenciler için 2015-2016 eğitim döneminde büyük bir karar alındı.

Lisans Tamamlama Akademik Takvimde Yer Almıyor!

Açıköğretim Fakültesi tarafından herhangi bir duyuru yapılmasa da Açıköğretim Fakültesi akademik takviminde yer alan ayrıntıya göre lisans tamamlama kaldırıldı. Kayıt tarihleri arasında yer almayan lisans tamamlama uygulaması pek çok öğrencinin de mağdur olmasına neden oldu. Henüz bir açıklama yapılmasa da lisans tamamlamanın akademik takvime alınmaması öğrencileri hayal kırıklığına uğrattı. Lisans tamamlama uygulamasının kalkmasına yönelik olarak yapılan açıklamaların başında ise İİBF mezunlarının sayısının giderek artmasından dolayı yaşanan işsizlik olarak gösteriliyor. İİBF mezunlarının önünü almak ve mezun sayısına bir dur demek için açık öğretim fakültesinden gelecek mezuniyetlerin önü kapatılmaya çalışılıyor.

Öğrenciler Mağdur!

Lisans tamamlama nedeniyle 4 yıllık bölümlerden mezun olma hayali kuran öğrencilerde yaşanan hayal kırıklıkları artık kendini mesajlarda belli ediyor. Cumhurbaşkanlığına atılan mesajlarda öğrenciler eğitimlerine ara vermek istediklerinde kayıtlarını sildirmek yerine dondurma hakkını kullanarak mağduriyet yaşamadan eğitimlerini sürdürebileceklerine dair söylemlerde bulunuyorlar. Önlisans mezunlarının lisans programlarından mezun olan öğrencilerle aynı kefeye koyulmaması ve eğitime ara vermiş olan öğrenciler için lisans tamamlama programının bir ayrıcalık olması ise mağduriyet konularından biri oldu. Daha önce açıklama yapılmadığından da yakınan öğrenciler böyle bir durumun bir önceki seneden haber verilmesi gerektiğini söylediler. Tüm bu açıklamalara rağmen resmi bir açıklama gelmiş değil. Lisans tamamlama ile ilgili olarak yeni bir düzenlemenin de yapılması da beklenenler arasında.

 

Anadolu Üniversitesi; Lisans Tamamlama ve Dİkey Geçiş Kayıtları Devam Ediyor

AÖF’den Lisans Tamamlama Duyurusu

 

 

Bu yazının tüm hakları Adaletciler.Net’e aittir. “www.adaletciler.net” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

Adaletciler.Net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim