AÖF Muafiyet Sonuçları ve Bir Sonraki Muafiyet Başvuruları Hakkında Duyuru | Adaletciler.Net
DGS PUANLARI

AÖF Muafiyet Sonuçları ve Bir Sonraki Muafiyet Başvuruları Hakkında Duyuru

AÖF Muafiyet Sonuçları ve Bir Sonraki Muafiyet Başvuruları Hakkında Duyuru

2015-2016 ÖĞRETİM YILINDA KAYIT YAPTIRAN VE MUAFİYET BAŞVURUSUNDA BULUNAN ÖĞRENCİLERİN MUAFİYET SONUÇLARI

2015-2016 öğretim yılında kayıt yaptıran ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I – II, Türk Dili I – II, Yabancı Dil I – II ve Temel Bilgi Teknolojileri I – II dersleri için ders transferi ve muafiyet başvurusunda bulunan öğrencilerin muafiyet sonuçları,Öğrenci Sayfasında Durum Menüsünde “Akademik Durum” bağlantısında 17 Kasım 2015 tarihi itibariyle açıklanmıştır.

DİKKAT: Muafiyet başvurusunda bulunan öğrencilerin bu tarih itibariyle açıklanan muafiyet sonuçlarını mutlaka kontrol etmesi gerekmektedir. Açıklanan sonuçlara itirazı bulunan öğrencilerin 23 – 27 Kasım 2015 tarihleri arasında AÖF Bürolarına başvurması ve aşağıdaki açıklamaları dikkatli bir şekilde okuması gerekmektedir.

2015-2016 öğretim yılında kayıt yaptıran öğrenciler, muafiyet sonuçlarını öğrenmek için;

 •  http://www.anadolu.edu.tr/acikogretim adresine girmeli,
 • “Giriş Yapmak İçin Tıklayınız” bağlantısından (Öğrenci Girişi) T.C. Kimlik Numarası ve şifresi ile giriş yapmalı,
 • Durum Menüsünde “Akademik Durum” bağlantısını açmalıdır.

Muafiyet işlemi yapılan dersler, “Ders Notları ve Akademik Durum” sayfasında “MU” notuyla gösterilmektedir.

“Akademik Durum” bağlantısındaki bilgiler, bilgilendirme amaçlı olup öğrenciler onaylı Not Durum Belgesinin(Transkript) son haline AÖF Bürolarından ulaşabilmektedir.

Muafiyet işlemleri,  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Ders Transferi ve Muafiyet Esaslarına göre yapılmaktadır.

Buna göre;

 • Yukarıda adı geçen derslerin dışında muafiyet talep eden öğrencilerin diğer dersler için muafiyet talepleri,
 • Onaysız belgeler,
 • Yabancı dildeki belgeler vb.

muafiyet başvurularında kabul edilmemiştir.

Muafiyet işlemlerinin nasıl yapıldığı Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Ders Transferi ve Muafiyet Esasları açıklanmaktadır.

Yukarıda adı geçen veya bunlara eşdeğer dersleri Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerindebaşarmış ve daha önceki kaydında T.C. kimlik numarası bulunan öğrencilerin kayıt yaptırdığı programdaki muafiyet işlemleri doğrudan yapılmıştır. Öğrenci Sayfasına giriş yaparak muafiyet talebinde bulunan bu durumdaki öğrencilerin muafiyet işlemleri ise son başvurusuna göre yapılmıştır.

AÇIKLANAN MUAFİYET SONUÇLARINA İTİRAZDA BULUNMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLER İÇİN ÖNEMLİ UYARILAR:

 • Muafiyet sonuçları açıklandıktan sonra, sonuçlara itiraz süresi 5 işgünüdür. Açıklanan sonuçlara itirazı bulunan öğrencilerin 23 – 27 Kasım 2015 tarihleri arasında AÖF Bürolarına başvurması gerekmektedir. Açıklanan muafiyet sonuçları için 23 – 27 Kasım 2015tarihleri arasında itirazda bulunmayan öğrenciler için sorumluluk öğrenciye aittir.
 • İtirazda bulunmak isteyen öğrencilerin Anadolu Üniversitesi AÖF Bürolarından verilen “İtiraz Formu”nu doldurması ve AÖF Bürosuna teslim etmesi gerekmektedir.
 • İtirazda bulunacak öğrencilerin, “İtiraz Formu”nun ekine koyacağı belgelerin mutlaka onaylı ve Türkçe olması gerekmektedir.
 • İtiraz Formunu dolduracak öğrenciler formda mutlaka telefon bilgilerini yazmalıdır. İtirazda bulunacak öğrencilerden transkript, üniversite yönetmeliği, resmi yazı vb. belge talep edilebilir. Bu nedenle formun eksiksiz doldurulması, istenilmesi halinde gerekli belgelerin, form ile birlikte AÖF bürosuna verilmesi gerekmektedir.
 • İtiraz Formu gönderen öğrencilerin, gerekli belgeleri itiraz süresi içinde teslim etmemesi halinde itirazları kabul edilmeyecektir.
 • Yukarıda adı geçen veya bunlara eşdeğer dersleri Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerindebaşarmış öğrencilerin doğrudan yapılan muafiyetlerine itirazları için; 23– 27 Kasım 2015 tarihleri arasında AÖF Bürolarına başvurması ve muaf olmak istemedikleri dersleri, İtiraz Formunda belirtmeleri gerekmektedir.
 • İtirazda bulunan öğrencilere ayrıca yazılı bir cevap verilmeyecektir. Öğrenciler, itiraz sonuçlarını Öğrenci Sayfasında Akademik Durum linkinden takip edebilir. İtiraz süresinden sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
 • İtiraz edilen derslere muafiyet yapılması halinde, bu dersler MU notuyla gösterilecektir.
 • 27 Kasım 2015 tarihi mesai bitiminden sonra yapılan itirazlar ve posta, kargo, faks, e-posta vb. aracılığıyla yapılan itirazlar kabul edilmeyecektir.

KAYITLI ÖĞRENCİLER İÇİN SON KEZ YAPILACAK MUAFİYET BAŞVURULARI

DİKKAT: Kayıtlı öğrenciler için son kez muafiyet başvuruları alınacaktır!

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde kayıtlı öğrenciler, 21-30 Aralık 2015 tarihleri arasında son kez muafiyet başvurusunda bulunabilecektir.

 • Muafiyet başvurusunda bulunacak öğrencilerin, 21-30 Aralık 2015 tarihleri arasında Öğrenci Sayfasındaki muafiyet ile ilgili adımları takip etmesi, başvurusunu sayfasındaki açıklamalara göre eksiksiz yerine getirmesi gerekmektedir.
 • 2015-2016 öğretim yılından önce kayıt yaptıran ve 2015-2016 öğretim yılında kayıt yaptırıp muafiyet başvurularını kaçıran öğrenciler de bu tarihler arasında muafiyet başvurusunda bulunabilir.
 • Muafiyet başvurusunda bulunacak öğrenciler, yukarıda adı geçen ve Öğrenci Sayfasında listelenen derslerden muafiyet talep edebilecektir. (Öğrenciler, daha önceki muafiyet başvurularında olduğu gibi hem Güz hem Bahar Dönemi dersleri için muafiyet başvurusunda bulunabilecektir.)
 • Daha önce muafiyet işlemi gerçekleştirilen ve Akademik Durum bağlantısında muaf olduğu dersler “MU” notuyla gösterilen öğrencilerin ayrıca başvuruda bulunmasına gerek yoktur.
 • Geçmiş dönemlerde yapılan muafiyet işlemleri için iptal talebinde bulunan (muafiyet istemeyen) öğrencilerin, muafiyet talepleri kabul edilmeyecektir.
 • 21-30 Aralık 2015 tarihleri arasında muafiyet iptal talebinde bulunan (muafiyet istemeyen) öğrencilerin sonraki dönemlerde muafiyet talepleri kabul edilmeyecektir.
 • Öğrenciler; Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde 2015-2016 öğretim yılında Ara ve Dönem Sonu Sınavlarına gireceği derslerden muafiyet talep edebilir. Dönem Sonu sınavları sonucunda bu derslerin notunun CC’nin üzerinde olması halinde ise muafiyet işlemi yapılmaz; CC’nin altında bir not ise bu dersin muafiyet talebi değerlendirilir.

2016-2017 öğretim yılından itibaren sadece yeni kayıt yaptıracak öğrenciler, ilgili fakülte yönetim kurulu tarafından belirlenen tarihler arasında (kayıt döneminde) muafiyet başvurusunda bulunabilecektir.

21-30 Aralık 2015 tarihleri arasında kayıtlı öğrenciler için son kez yapılacak muafiyet başvuruları ile ilgili detaylı duyuru daha sonra bu sayfada yayınlanacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim DMCA.com Protection Status