AÖF Sınavsız Dikey Geçiş Kaldırıldı

0 33

Açıköğretim Fakültesi’nden dört yıllık bir bölüme dikey geçiş yapmak isteyen öğrenciler dikey geçiş sınavına girmek zorundalar.

Bundan önce bilindiği üzere açık öğretim fakültesi 2 yıllık önlisans eğitimini tamamlayan öğrencilerin 4 yıllık bir bölüme sınavsız olarak geçiş yapmasına olanak sağlıyordu. Fakat bu yıl bu uygulamayı sonlandırdı.

2016 dikey geçiş kılavuzunda da görüldüğü üzere Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin bölümleri tercih edilecek bölümler arasında yer almaktadır Burada dikkat çekmek istediğimiz bir husus da sınavsız dikey geçişle 4 yıllık bir bölüme geçen öğrenciler için herhangi bir kontenjan sınırlaması yoktu. Fakat 2016 dikey geçiş kılavuzunda Açıköğretim bölümlerine de kontenjan verildiği görüldü bundan sonra 2 yıllık önlisans eğitimini tamamlayan öğrenciler hem dikey geçiş sınavına girecek hemde belli bir net yapmak zorunda kalacaklar.

Ödeyecekleri DGS sınav ücretini’de unutmamak gerekir. 2015 yılında 70 tl olan DGS sınav ücreti 2016 yılında 80 tl olarak belirlenmiş. Sanırım en doğru enflasyon oranını ÖSYM uyguluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim