AÖF Sistemi, Yenilikleri ve Çan Eğrisi, Sınavlara Nasıl Kolay Hazırlanılır.

AÖF Sistemi, Yenilikleri ve Çan Eğrisi, Sınavlara Nasıl Kolay Hazırlanılır.

Açık öğretim fakültesi 2011 yılında kredi sisteme geçti, kredili sistem denildiğinde anlamamız gereken üniversitenin örgün üniversiteler gibi güz ve bahar dönemlerinden oluşması her yıl alabileceğimiz derslerin kredi sınırı olması ve bu sınır içerisinde hangi dersleri önce vermek istediğimizi seçebiliyor olmamız akla gelebilir. DGS ya da direk kayıt olsanız bile ilk yılınızda ders seçemezsiniz. Dört yıllık bir eğitim programını seçip kayıt yaptırdığınızda dört bahar dört güz dönemi olarak toplamda sekiz dönem görürsünüz. İki yıllık bir programda ise iki bahar iki güz dönemi olarak dört dönem görürsünüz, her bir dönem içinde vize olarak bildiğimiz ara sınav ve final olarak bildiğimiz dönem sonu sınavları yapılır. Ara sınavların ortalamaya katkısı yüzde otuz iken dönem sonu sınavlarının ortalamaya katkısı yüzde yetmiştir. Yani ara sınavın yüzde otuzu dönem sonu sınavının yüzde yetmişi alınarak ortalama hesaplanır ve o dersten aldığınız puan oluşturulur ve karşılık olarak harf notu verilir. AA, AB, BA, BB, BC, CB ve CC notları başarılı sayılır. CD, DC, DD şartlı geçiştir (Ortalama 2,0’ın üzeriyse geçer not), FF ise o dersten kaldığınız anlamına gelir.

Açık öğretim sisteminde Öğrenciler için en faydalı nokta ise Çan eğrisi yapılmasıdır. Çan eğrisini kısaca anlatacak olursak: kendi aldığınız dersi alanlar arasında en yüksek notun tavan puan olarak belirlenmesidir, Yani sınav yüz puan üzerinden değil de alınan en yüksek puan üzerinden değerlendiriliyor gibi düşünebilirsiniz. Örneğin bir dersten alınan en yüksek not elli diyelim, elli puan AA harf notu olarak belirlenir ve elli puan alan için en yüksek kredi alınmış olur.

Açık öğretime kayıtlısınız fakat zaman sıkıntısı yaşıyorsanız, üniversite sizin için e-ders kapsamında çevrimiçi olarak sınavlara hazırlanmanızı sağlıyor. Açık öğretim e-Öğrenme Portalı sayesinde kendi bilgilerinizle giriş yaparak aldığınız dersleri görebilir, bilgisayar ya da telefonda okuyabilmek için e-kitap sürümlerini indirebilirsiniz, en güzel yenilik ise öğretim üyeleri tarafından derslerin kameralı ve ders tahtalı biçimde ünite ünite işlenmesi ve bilgisayar başından derslere katılabilmenizdir. Yine canlı derslere vaktine katılamasanız bile dersler öğretim üyesinin görüntüleri, ders tahtası hatta öğrencilerin hoca ile konuşmaları kayıt edilerek daha sonra izleme imkânı sunulmaktadır, üstelik bu sisteme ekstra bir kayıt yaptırmak gerekmiyor. Kullanmak içinse bilgisayarınıza adobe flash player hariç ekstra bir programda gerekmiyor, Bu programda yeni model tarayıcıların kendi bünyesinde zaten barınmaktadır.

 

AofHaber.Net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ