Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

ATA AÖF Kayıt Rehberi 2018

Ata Aöf Kayıt Rehberi 2018, Ata Aöf Nasıl Öğrenci Olabilirim? Ata Aöf Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Kayıt, Ata Aöf İkinci Üniversite Yolu ile Sınavsız Kayıt, Ata Aöf Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Kayıt, Ata Aöf Yatay Geçiş ile Kayıt

0 95

KAYIT BİLGİ REHBERİ

 

Çeşitli nedenlerle herhangi bir yükseköğretim programında eğitim-öğretim imkânı bulamayan veya açıktan aynı anda ikinci bir üniversite okumak isteyen öğrenci adayları kendileri için uygun olan kayıt türlerinden biri ile Fakültemiz programlarına kayıt yaptırıp Üniversitemizin yarım asrı aşan bilgi ve birikiminden yararlanarak uluslararası standartlarda eğitim ve öğretim alabilirler.

 

Kayıt Türleri

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

> İkinci Üniversite (Sınavsız ve belge göndermeksizin)*

> Dikey Geçiş Sınavı (DGS)

> Yatay Geçiş

> Lisans Tamamlama**

> Yabancı Uyruklu Statüsünde

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Kayıt

 

Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavı sonuçları ile Fakültemizi tercih ederek programlarımıza kayıt yaptırabilirler.

Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) girerek Temel Yeterlilik Testinden (TYT) 150 ve üzeri puan alan adaylar ön lisans programlarımızı, TYT den 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar ise lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

Not: Fakültemiz programlarını tercih etmek isteyen öğrenci adayları 2018 Haziran ayının son haftası içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr/ internet adresinden “2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”na ulaşabilirler.

Şema ile anlatım için tıklayınız.

 

İkinci Üniversite Yolu ile Sınavsız Kayıt

 

Yükseköğretim kurumlarının herhangi bir lisans veya ön lisans programına yeni kayıt yaptıran, okuyan veya mezun olan öğrenciler herhangi bir belge göndermeden Fakültemiz öğrencisi olarak ikinci üniversite fırsatından YKS’ye girmeksizin yararlanabilirler.

Herhangi bir ön lisans programında (üniversitelerin iki yıllık programları) okuyan/mezun olan öğrenciler Fakültemiz ön lisans programlarını, lisans programında (üniversitelerin dört yıllık programları) okuyan/mezun olan öğrenciler ise Fakültemiz ön lisans veya lisans (Sosyal Hizmet Lisans Programı hariç) programlarını tercih edebilirler.

İkinci Üniversite kapsamında Fakültemize kayıt yaptıracak öğrenci adayları web sitemizde bulunan İkinci Üniversite Kayıt Sayfasından kayıt yaparak Fakültemiz öğrencisi olabilirler.

İkinci üniversite ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Not: Herhangi bir yükseköğretim kurumunda pasif öğrenci (kayıtlı ancak ders kaydı yaptırmamış) olanlar da ikinci üniversite fırsatından yararlanabilir.

 

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Kayıt

 

Yükseköğretim kurumlarının ön lisans programlarından mezun olmuş veya mezuniyet aşamasında olanlar ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı sonucu ile DGS tercih kılavuzunda yer alan Fakültemiz lisans programlarını tercih edebilirler.

Fakültemize DGS ile yerleştirilen öğrenci adayları kayıt işlemlerini web sitemizde bulunan “Online Kayıt Sistemi (OKS)” veya “Fakültemize Doğrudan Başvuru” yollarından birini kullanarak yapabilirler.

DGS sonucu ile Fakültemize yerleştirilen öğrenci adayları kayıt tarihlerini ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr/ internet adresinden öğrenebilirler.

 

Yatay Geçiş ile Kayıt

 

Herhangi bir Yükseköğretim kurumunda öğrenci iken (ikinci üniversite öğrencileri hariç) Fakültemize Kurum içi ve Kurumlar arası yatay geçiş yöntemi ile geçiş yapmak isteyen öğrenciler Merkezi Puanla veya Ağırlıklı Genel Not Ortalaması (AGNO) ile yatay geçiş başvurusunda bulunabilirler.

Merkezi puan ile başvuru: Öğrencinin Fakülte veya yüksekokula kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği programın girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda yapılan başvurudur.

Ağırlıklı Genel Not Ortalaması (AGNO): Öğrencilerin AGNO’larına göre yapılan yatay geçiş başvurusudur.

 

Kurumlar Arası Yatay Geçiş

Yükseköğretim Kurumlarının aynı düzeydeki eş değer diploma programları arasında ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayımlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır.

Kurum İçi Yatay Geçiş

Bir üniversitenin kendi bünyesindeki fakülte, yüksekokul, konservatuar veya meslek yüksekokulunun eşdeğer düzeyde diploma programlarına ilgili yönetim kurulu tarafından belirlenen kontenjan çerçevesinde yapılır.

Öğrenciler, Fakültemiz web sitesinde yayımlanan başvuru tarihleri arasında Üniversitemiz Yatay Geçiş Bilgi Rehberinde belirtilen koşullara göre yatay geçiş başvurusunda bulunabilirler.

 

Lisans Tamamlama ile Kayıt

 

Sağlık alanında ön lisans programlarından mezun olan öğrenciler Yükseköğretim Kurulunun belirlediği başvuru koşulları çerçevesinde Fakültemiz Sağlık Alanında lisans tamamlama programlarına başvurabilirler.

Fakültemize kayıt yaptırmak isteyen öğrenci adayları Yükseköğretim Kurulunun belirlediği tarihler arasında e-devlet üzerinden başvuru ve tercih işlemlerini yapabilirler. Başvuru sonucuna göre Fakültemize yerleştirilen öğrenciler YÖK tarafından ilan edilen tarihlerde kayıt işlemlerini web sitemizde bulunan Online Kayıt Sistemi (OKS) üzerinden yapabilirler.

 

Yabancı Uyruklu Öğrenci Statüsünde Kayıt

 

Uyruğundan biri T.C. olan ya da yabancı uyruklu öğrenciler Fakültemiz programlarına Atatürk Üniversitesi Yurtdışından ya da Yabancı Uyruklu Öğrenci Seçme Sınavı (ATA-YÖS) ve ikinci üniversite yolu ile kayıt yaptırabilirler.

 

ATA-YÖS ile Kayıt

Yabancı uyruklu ya da uyruğundan biri T.C. olan öğrenci adayları Fakültemiz programlarına Atatürk Üniversitesi “Yurtdışından ya da Yabancı Uyruklu Öğrenci Seçme Sınavı (ATA-YÖS)” ve ekli listede bulunan YÖS sınavları ile ya da ikinci üniversite yolu ile kayıt yaptırabilirler.

Ayrıca, yurtdışı lise ve dengi okullardan mezun olarak Milli Eğitim Müdürlüklerinden veya Konsolosluklardan denklik belgesi alan öğrenciler Fakültemiz lisans ya da ön lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

Yurt dışı yükseköğretim kurumlarından birini bitirerek YÖK denklik belgesi alan (denkliği sonradan iptal edilenler hariç) ve uyruğundan biri T.C. olan öğrenciler Fakültemiz programlarına İkinci Üniversite kapsamında da kayıt yaptırabilirler. Lisans öğrencileri ya da mezunları ön lisans veya lisans programlarına, ön lisans öğrencileri ya da mezunları ise yalnızca ön lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

Not: Azerbaycan’da yaşayan ve Fakültemize kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler Azerbaycan ATA-AÖF Temsilcisi ile iletişime geçerek kayıt işlemlerini tamamlayabilirler.

Yabancı uyruklu statüsünde kayıt ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

 

YÖKSİS’te mezuniyet bilgisi bulunmayan adaylar ile kayıt sırasında özel rapor vs. istenen bölümlere başvuran adaylar için kayıt işlemleri, ilgili belgeleri ulaştırdıkları takdirde Fakültemiz tarafından yapılacaktır.

** Acil Yardım ve Afet Yönetimi Lisans Tamamlama ile Sağlık Yönetimi Lisans Tamamlama Programları için öğrenci alınmakta olup Çocuk Gelişimi Lisans Tamamlama ve İş Sağlığı ve Güvenliği Lisans Tamamlama Programları için cevap beklenmektedir.

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com