AVUKAT ENFLASYONU VE AVUKATLIKTA DÜŞEN KALİTE

AVUKAT  ENFLASYONU VE AVUKATLIKTA DÜŞEN KALİTE

Modern devlet ve kamu yönetimi yapısı olan ülkelerde, devletin 3 temel unsuru vardır. Bunlar; Yasama, Yürütme ve Yargı. Yasama ve yürütme, belli ölçülerde ilişkileri ve hiyerarşik bir düzenlemesi olsa da, Yargı erki tamamen bağımsız bir erktir.

Modern devletlerin oluşmasıyla, modern hukuk sistemleri ortaya çıkmış, yargılayan kadar da yargılanana da haklar getirilmiştir. Dolayısıyla, işin yargılaması, iddia makamı, karar makamı ne kadar önemli ise savunma makamı da o denli önemli olmuştur.

Savunma durumu, hukuk sisteminde ta Antik çağlardan beri varken, modern anlamda Avukatlık mesleğinin Avrupa’da 800 yıllık bir geçmişi vardır. Doğu kültürüne biraz geçte entegre olsa da 200-300 yıldır var olan bir kurumdur.

Ülkemizde Avukatlık mesleği, Hukuk fakültelerinin okunmasıyla olabilmektedir. 4 yıllık bir eğitimi vardır ve 2 yıllık bir staj ve yeni getirilen bir yönetmelikle de staj bitimi sonrası, yapılan bir sınavla Avukat olunabilmektedir. Türkiye’de ilk hukuk fakülteleri İstanbul Üniversitesi, Konya Hukuk mektebi (bu iki fakülte Osmanlı Döneminden kalma), Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesidir.

Son yıllarda ülkemizde birçok alanda olduğu gibi yüksek öğrenim düzeyinde de reformlar yapıldı. 70-80 civarında olan üniversite sayısı bugün 180 civarına vardı. Bu arada da Hukuk Fakültelerinde ki sayı ise 30-35’lerden 75’lere çıktı. 75 fakültenin 44’ü vakıf üniversitelerinde. Herkes bilmektedir ki bir çok vakıf üniversitesinin, kar amacı ile oluşmuş, çoğu da tabela üniversitesi olduğundan dolayı, parayla, zorlanmadan , pekte fazla bir şey öğrenmeden, ögrenciler mezun olmakta.

Ülkemizde ki Vakıf Üniversitelerinin dışında da öğrenciler artık yurt dışı üniversitelere gitmeye başladı. Özellikle Kıbrıs mezunu Avukat, çokça fazladır. Bunun dışında Doğu Avrupa, Türki Cumhuriyetlerde ucuz ve kolay bir şekilde üniversite okuma durumu da seçenekler arasında. Ama yurt dışı eğitim sonrası, Türkiye’de o diplomanın geçerli olabilmesi için, bir yeterlilik sınavı yapılmakta.

Bugün Türkiye’de hukuk fakültelerinde 40.000 civarı halihazırda öğrenci bulunmaktadır. Çok ciddi bir rakam olup, bu 40.000 kişinin eğitimi için yeterli düzeyde yetişmiş, kapasiteli akademik görevli bulunmamakta, bulunsa bile onlar ise Ankara, İstanbul ve kaliteli birkaç vakıf üniversitesinde toplanmıştır.

Hukuk mezunları, kaymakam, devlet avukatlığı, hakim, savcı  gibi aslında üst düzey devlet görevlerinde bulunabilirler. Tabi çok sayıda hukuk mezununun olmaya başlamasıyla ve hakim, savcı, kaymakam gibi gözde mesleklerde de devlet ihtiyacının belirli ve az miktarda olması nedeniyle, Hukuk mezunları, hemen Avukatlığa yönelmekte. Durumu iyi olanlar yada 4-5 arkadaş bir araya gelip bir hukuk bürosu açıyorlar. Açamayanlar ise, başka bir Avukatın yanında, ilk başlarda çok düşük ücretlerle , bir nevi işçi ücretiyle çalışmaya başlıyorlar.

Bizim toplumumuzda Avukatlığa yönelişin belkide pek çok açıklamasını getirebiliriz. Amerikan filmlerini, bir süper kahraman gibi masumları savunma istediği gibi pek çok uçuk kaçık açıklama yapabiliriz. Ama daha reelist bir açıklama yapmaya çalışırsak, bu kadar Avukat enflasyonu yok iken, gerçekten iyi para kazanan, toplumda saygı gören, eğitimli, kültürlü insanlar olarak bilinirdi. Tabi en önemli kazanılan paraydı. Dolayısıyla her öğrenci yada ebeveyn çocuğunu Hukuk okuması için yönlendirmeye başladı. Ama ihtiyaç ve arz dengesi çoktan bozuldu ve kalitede düşmeye başladı.

Pek çok genç Avukat bir dava dilekçesi yazmaktan bile aciz. Kanun ve içtihat bilgisi, muhakeme gücü zayıf. Bu da kalitenin düşmesine ve insanların, zaman zaman avukatlara boşa para harcamasına neden oluyor.

Hukuk sisteminin ülkemizde uzun yıllardan beri ağır- aksak ilerlediği aşikar. Bu durumun yine pekçok nedenini sayabiliriz. Personel azlığından tutunda, bürokratik işlemlerin etkisine kadar pek çok unsur etkili olmuştur. Ama hukuk sistemimizin bu durumda olmasınında bir nedeni hukuk’u uygulayanların yeterlilik düzeyinin tam olmamasından dolayıdır. Hakim-Savcı işini iyi yapamıyor, Avukatta zaten sistemin bir parçası, dolayısıyla yavaşlayan bir hukuk sistemi karşımıza çıkıyor.

 

Bu yazının tüm hakları Adaletciler.Net’e aittir. “www.adaletciler.net” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

Adaletciler.Net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim