Azeri öğrenciler Anadolu Üniversitesi’nden şikayetçi

Azeri öğrenciler Anadolu Üniversitesi’nden şikayetçi

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni – Bakü

‘’ Anadolu Üniversitesi’nin Bakü İnovasyon Merkezi’nde eğitim gören gençlerden bir kısmı üniversite hakkında ağır suçlamalarda bulundu. Öğrencilere göre üniversite eğitimi yeterli düzeyde olmamasının yanı sıra ücretlere her yıl zam yapılıyor ve yeni sistemler uygulanıyor. Öğrenciler değişen sistemle daha fazla ödeme yapmak zorunda kaldıklarını savunuyor.

Üniversitenin diplomasının Azerbaycan Eğitim Bakanlığı tarafından da kabul edilmediği iddia ediliyor. Türkiye’de Anadolu Üniversitesi’nin harçlarının 400 TL olmasına rağmen Azerbaycan’da bu rakamın 1200 euro olduğunun altı çizildi. Anadolu Üniversitesi’nin Makedonya ve Bulgaristan’da da şubelerinin bulunduğu, orada da harçların 180 euro olduğu belirtildi.

Azerbaycan yönetimi ve Anadolu üniversitesi ise henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.’’

                  ———————————————————–

    2015 yılına geldik , Üniversite’nin Azerbaycan’daki  Taraf  Kurumu  güya değişip, İnnovasyon Enstitüsü’nün yerini   Azerbaycan Türkiye İşadamları Birliyi     ( ATİB ) alsa da, aslında değişen bir şey yok!

        Bu sene Taraf Kurum olan ATİB ile öğrenciler  arasında resmi hiçbir  ‘’ Hizmet Mukavelesi ‘’ yapılmamıştır.

        Azerbaycan Programlarında eğitim ücretleri eskiden olduğu gibi, Üniversite’nin diğer ülkelerdeki programlarından 5-6 defa fazla alınmıştır.

        Öğrencilerden alınan paranın yalnız ¼ kısmı Üniversite’nin bütçesine , geri kalanı ise ATİB Başkanı Cemal Yanğın’a bağlı olan “Anadolu Vizyonu Kurs Destek ve Turizm Sanayi Ticaret Anonim Şirketi” nin Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşadaki Ziraat Bankası hesabına yatırılmıştır.

        Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı, Azerbaycan Programlarından mezun olanların diplomalarına denklik vermemektedir.

Peki, Azerbaycan Programlarında değişen ne?

Bir deyim var: eski hamam, eski tas…

 

NOT:Anadolu Üniversitesi Azerbaycan Programlarının hem İnnovasyon Enstitüsü , hem de ATİB dönemlerinde  yasal olmayan faaliyeti ve orada eğitim gören öğrencilerin sorunları son iki senede defalarca sosyal medyada gündeme getirilmiştir. Azerbaycan’ın ve Türkiye’nin ilgili devlet kurumlarına gereken şikayet mektupları gerek e-posta , gerekse de yazılı şekilde iletilmiştir.Azerbaycan Programlarında yaşanan olumsuzlukları aşağıdaki sosyal medya linklerinden takip edebilirsiniz:

gunay memmedli

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. ANADOLU ÖĞRENCİ diyor ki:

  ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AZERBAYCAN PROGRAMLARI GERCEKLERİNİ VE YAŞANAN HAKSIZLIKLARI ŞU LİNKTEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ:
  http://anadolu-education.com/

 2. FERİDUN diyor ki:

  Anadolu Üniversitesi Azerbaycan Programlarında yolsuzluk Azerbaycan’ın en popüler iktidar yönlü “ SES “ enformasyon portalı ve gazetesinde!
  http://sia.az/ru/news/social/524553-sirket-vergi-mesuliyyetine-celb-olundu

  Üniversitenin Azerbaycan’daki Tarf Kurumu olan Azerbaycan Türkiye İş Adamları Birliyi’nin Başkanı Cemal Yanğın’a bağlı ” Anadolu Vizyonu Kurs Destek ve Turizm Sanayi Ticaret Anonim” Şirketinde vergi kaçakçılığından dolayı Azerbaycan Vergiler Bakanlığı’nca soruşturma başlatıldı. Yapılan soruşturma sonucu “Anadolu Vizyonu Kurs Destek ve Turizm Sanayi Ticaret Anonim” Şirketinin vergiden yayınması ve vergi mevzuatının ihlali olguları yüze çıkarılmış ve Şirket mesuliyete celb olunmuştur.
  Yıllardır ( 2009-2016 ) öğrencilerden eğitim ücreti adıyla alşnan milyon euroların şahıslara bağlı şirketlerin yurt dışındaki “offshore” hesapların aktarılmasına Üniversite yönetimi, maalesef, sessiz kalmayı yeltenmiş ve yapılan yolsuzluklara dolayı yolla ortak olmuşlardı.

  1. ahmet diyor ki:

   Feridun kardes seninle nas;l irtibata gecebilirimmm

 3. TOFİK TAHİRZADE diyor ki:

  Anadolu Üniversitesi yönetiminin ve Azerbaycan’dakı Taraf Kurum yetkililerinin Azerbaycan Programlarında yaşanan sorunları çözme hususunda yetersiz kalması üzerine Bakü İnzibati ( İdari ) İktisat Mahkemesi’ne şikayet dilekçesiyle başvurulmuştur. Şikayet dilekçesi mahkemece incelenmiş ve 29 Eylül 2015 taihli alınmış karara göre:
  “…..Anadolu Vizyonu Kurs Destek ve Turizm Sanayi Ticaret Anonim Şirketi”nin Azerbaycan Temsilciliği’nin Anadolu Üniversitesi adından 2015-2016 eğitim yılı için 04/10/2015 tarihinde Bakü’de gerçekleçtirmeye çalıştığı giriş sınavı organizasyonu iptal edilmeli; bu yıl için belirlenen öğretim ücretlerinin alınma işlemleri kesinlikle durdurulmalı; Taraf Kurum tarafından öğrencilere yönelik teknik ve diğer hizmetler yapılması yasaklanmalı.’’
  Fakat Taraf Kurum yetkilileri mahkemenin kararını hiçe sayarak, 04/10/2015 tarihinde Bakü’de Üniversite adından giriş sınavını yapmış bulunmaktalar. Bu durumun suç işleme kapsamına girmiş olduğundan gereken yasal yaptırımlar yapılacaktır.
  Not: Mahkemenin kararı ile ilgili haber linkleri:
  http://sia.az/ru/news/social/503279-anadolu-universitetinin-azerbaycandaki-fealiyyeti-qadaan-edildi
  https://www.bizimyol.info/news/62659.html

 4. TOFİK TAHİRZADE diyor ki:

  Anadolu Üniversitesi Azerbaycan Programlarının yasal olmayan faaliyeti ve orada eğitim gören öğrencilerimizin yaşamış olduğu sorunlar son iki senede defalarca sosyal basında gündeme getirilmiş, Azerbaycan Programlarında mevcut olumsuzluklar, yapılan usülsüzlüklerle ilgili gerek Azerbaycan, gerekse Türkiye resmi dairelerine şikayet mektubları ünvanlanmıştır. Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı’nca verilen resmi yanıtlardan da anlaşılıyor ki, Anadolu Üniversitesi Azerbaycan Programlarının faaliyetine Bakanlıkça özel lisans verilmemiştir. Ayrıca, Anadolu Üniversitesi Azerbaycan Programlarından mezun olanların diplomalarına denklik verilmeyecektir. Ayrıca, Azerbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasından ( Cumhurbaşkanı İdaresi ) şikayetlerin ciddi bir şekilde incelemeye tabi tutulması hususunda Azerbaycan Başsavcılığına yazı gönderilmiştir.
  Azerbaycan Programlarında yaşanan olumsuzluklar mahkemeye kadar intikal etmiştir. Azerbaycan Cumhuriyeti Bakü şehri Binegedi Rayon ( ilçe ) Mahkemesi’nin 21/ 09 / 2015 tarihli kararıyla Anadolu Üniversitesi’nin Azerbaycan’dakı Taraf Kurumu olan ATİB ( Azerbaycan Türkiye İşadamları Birliği ) Başkanı Cemal Yanğın’a bağlı olan “ Anadolu Vizyonu Kurs Destek ve Turizm Sanayi Ticaret Anonim “ Şirketinin Azerbaycan Cumhuriyeti’ndeki Nümayendeliyi’nin Anadolu Üniversitesi adından faaliyeti yasal bulunmamış, 2015-2016 eğitim yılı giriş sınavı için yapılan tüm tanıtım , reklam ve bu gibi organizasyonların yapılması, giriş sınavının geçirilmesi yasaklanmıştır !
  Yıllardır 2500’den fazla öğrencinin kandırılmasında, mağdur duruma düşürülmesinde hiç kuşkusuz en büyük sorumluluğu Anadolu Üniversitesi eski ve yeni yönetimi , Azerbaycan’daki Taraf Kurum yetkilileri taşımaktadır! Bunca yıl öğrencilerin paralarını “ eğitim sunuyoruz” diye hortumlayanlar , buyursunlar adaletin önünde cevap versinler!

  Mahkemenin kararının duyurulduğu gazete linkleri:
  http://sia.az/ru/news/education/496373-anadolu-universitetinin-azerbaycanda-fealiyyeti-dayandirildi

  http://tezxeber.az/news.php?id=8404

  http://hafta.az/index2.php?m=yazi&id=161753

  http://veteninfo.az/az/diplom-davasi-mehkemeye-cixarildi-qalmaqal/#.VdzdZ_ntmko

 5. Mehemmed Celil oğlu diyor ki:

  Belki hatırlarsanız, Anadolu Üniversitesi eski rektörü Sayın Davut Aydın, devir teslim töreninde önemli açıklamalarda bulunmuştur. Üniversiteyi bir otomobile benzetip, rektörün de şöför olduğunu vurgulamıştır.Yeni rektör Sayın Naci Gündoğan’ı ” arkasını sağlama alma ” hususunda uyarmaya çalışan Davut Hoca’ya göre:

  ”-Araba önden çekişli…
  Bunun için bu iki tekerleğin sağlam olması gerekiyor…
  Sağ arka tekerlek idari özerklidir, bu tekerleğe kendi elemanını al… Arka sol tekerlekte ise kendi stratejik planını yap…
  “Direksiyona otur, gaza ve frene aynı anda basılırsa, arabanın balataları yanar. Şu anda üniversiteler balata yakıyor…”

  ( bkz. http://www.eskisehirinsesi.net/bas-gaza-naci-hoca.html )

  Sayın Davut Aydın’ın sağ kolu olan, seçimlerde ise en önemli rakibi olarak karşısına çıkan Naci Hoca bunu çoktan sezmiş olacak ki , arkasını sağlama aldığını düşünerek arabasıyla tam gaz Arabistan sahralarından Okyanus ötesine Amerikalara kadar hızla ilerlemektedir.Hocamızı kutluyor bol şans diliyoruz. Ama Naci Hocamızın unutmaması gereken çok önemli bir husus var: idare ettiği arabanın her şeyi sağlam gözükse de , yakıtsız bir adım bile ilerleyemez. Peki, yakıtı nereden sağlayacak? Tabii ki Azerbaycan Programları Pompacısı Bay Azer Hetemov bu işte tam uzman. O kadar profesyonel ki ” sudan benzin çıkaran cinsten” yani.
  O yüzden “bas gaza Naci Hoca, bas gaza!..” diyoruz, ama bir ayağınız da frenin üstünde olsun. Yoksa pompaçının oyununa gelirsiniz. Bizden söylemesi.

 6. Vüsal SÜLEYMANLI diyor ki:

  http://www.anadoludirenish.tr.gg / T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AZERBAYCAN PROGRAMLARI ” ÖĞRENCİ DAYANIŞMASI`NIN VE DİRENİŞİ`NİN ” YAYIN ORGANI – ANADOLU DİRENİŞ

 7. kemale iskenderova diyor ki:

  http://www.gazetevatan.com/anadolu-universitesi-nde–buyuk-yolsuzluk-iddiasi–543114-gundem/

  Yolsuzluğun bir ayağı da Azerbaycan Programlarına kadar uzamaktadır. Yıllardır öğrencilerden eğitim ücreti adıyla alınan milyon EURO’ları benimseyenler ve onlara bu imkanı sağlayanlar ergeç yasalar önünde cevap vermeli olacaklar!

 8. Mehemmed Celil oğlu diyor ki:

  Bütün bu yazılanlara katılmakla beraber, bir hususu daha arz etmek isterdim. Anadolu Üniversitesi Azerbaycan Programları koordinatörü bulunan Azer Hetemov, eskiden Üniversite’nin Taraf Kurumu olan İnnovasyon Enstitüsü Yönetim Kurulu’nda başkan yardımcısıydı. Bildiğimiz kadarıyla, Enstitü Başkanı Ferhat Mehtiyev’in güveninden fazlasıyla yararlanarak, mühim bir miktarda para benimsemiştir. İnnovasyon Enstitüsü’nden kovulan Azer Hetemov, bir yolunu bulup işgüzarlığı sayesinde şu anda, Üniversite’nin yeni Taraf Kurumu olan Azerbaycan – Türkiye İş Adamlarş Birliyi’nin Başkanı Camal Yanğın ‘ın desteyi ile koordinatörlük görevini sürdürmekdedir. Hetemov’un sayesinde Üniversite’nin Azerbaycan Programları’nın imajı her geçen gün aşağı düşmektedir.Zaten, Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı, Anadolu Üniversitesi’nin Azerbaycan’daki faaliyetini yasal bulmamakta ve mezunlarşn diplomalarını tanımamaktadır. Bu hususta, öğrenci ve velilerinden gelen şikayetler ve hoşnutsuzluklar karşısında telaşa düşen Hetemov, öğrencileri tek-tek veya gruplar halinde toplayarak tüm sorumluluğu eskiden çalıştığı kurumun başkanının üzerine atmaktadır. Ferhat Mehtiyev’i dolandırıcılıkta, sahtekarlıkta suçlayan Hetemov, eski amirinin Azerbaycan Programlarını kapattırmak istediğini öğrencilere açık bir şekilde beyan etmekdedir. Buradan Azer Hetemov’a sormak gerekiyor:
  – Dolandırıcılıkta ve sahtekarlıkta itham etttiğin şahsa niçin bunca yıl ‘’ sadakatle’’ yardımcılık yapıp, her düşüncesine ‘’ olur’’ dediniz? Niçin yalnışlıklara karşı o zaman sesinizi yükseltmediniz? Eski amiriniz size yüksek maaş verdiğinde , ev ve araba hediye ettiğinde, oğlunuza, yeğeninize , diğer tanıdıklarınıza hep torpil geçip yardım ettiğinde de o zaman yüzüne söyleseydiniz bunları?! Ayrıca, Ferhat Mehtiyev, bu ülkenin ne bakanı, ne de bir üst yetkilisi değil ki, koskoca bir Üniversitenin Azerbaycan’daki yerleşkesini kapatsın.Eğer Azerbaycan Programları yasalara uyğun faaliyet gösterseydi, bütün bu söylentiler de ortaya çıkmazdı. Ortada bir gercek var: Anadolu Üniversitesi Azerbaycan Programlarının faaliyeti ve buradan mezun olanların diplomaları Milli Eğitim Bakanlığımca tanınmamaktadır! 2500’ü aşkın talebenin istikbaliyle oynayanlar ergeç kanun karşısında cevap vermeli olacaklar! Vesselam…

 9. arzu abdullayev diyor ki:

  Azerbaycan Programlarında eğitim ücretlerinin fazla olması ve diplomalarımıza Eğitim Bakanlığımız tarafından denklik verilmemesi hususunda yaşadığımız sıkıntıları, Üniversite yetkilileri Azerbaycan hükümetiyle olan anlaşmazlıklar ve Azerbaycan’da günlük yaşam dahil herşeyin pahalı olmasıyla alakalandırmışlardı. Konumuzla ilgili bazı düşüncelermizi paylaşmak istiyoruz:
  Azerbaycan’da günlük yaşam buradaki vatandaşın almış olduğu maaşa göre pahalı , ama Açıköğretim ücretlerinin 400 lira civarında olduğu Türkiye’de de geçim ucuz sayılmaz. Azerbaycan’da orta aylık gelir 2015 yılının ilk altı aylık verilerine göre, 449 manat ( yaklaşık 427 dolar ) .Türkiye’de aylık brüt askari ücret bildiğimiz kadarıyla şu anda 1274 TL ( yaklaşık 476 dolar ) . Yani anlayacağınız Türkiye’deki askari ücret bile bizdeki orta maaştan daha fazla. Ayrıca Batı Avrupa’da hayat daha pahalı,yaşam düzeyi de çok yüksek. Ama orada eğitim ücreti 600 EURO civarında. Eğitim ücretinin 180 EURO olduğu Kosova, Makedonya, Bulgaristan’da vatandaşın orta aylık gelirine göre fiyatlar makul tutulmuştur. Peki, Azerbaycan Programlarında ücretler niye diğerlerine göre 5-6 defa bahalı. Kanaatimizce esas sebep şu olmalı: diğer ülkelerdeki programlar direk Anadolu Üniversitesi’ne bağlı bürolar aracılığıyla yürütüldüğü için ve Anadolu Üniversitesi bir devlet kurumu olduğu için kimse öğrencilerden alınan paraları şahsi cebine indirme fırsatını bulamıyor da ondan. Azerbaycan’da ise öğrencilerden alınan paralar önce şahıslara ait şirketlerin yurdışı hesaplarına aktarırılıyor. Daha sonra bu paranın ¼ kısmı Üniversite’nin bütcesine yatırılıyor. Azerbaycan’da yapılan harcamalar hep şişirtilerek gösterilmektedir. Anadolu Üniversitesi Türkiye’nin en önde giden , Atatürkçü Milliyetçi Demokrasi kimliğiyle bilinen, öğrenci dayanıklı bir Üniversite. Bu Üniversite’nin markasını kullanarak Azerbaycan’da bazı işgüzarlar ,bu projeyi niye para kazanmak aracı olarak görmeli?
  Anadolu Üniversitesi eski ve yeni yönetimi, bu işgüzarlara ait şirketlerin Üniversite adından Azerbaycan’da faaliyetinin yasal olmadığını bildiği halde , niçin yıllardır sessiz kalmış, hala da bizlerin kandırılmasına göz yummaktadır?
  Ayrıca Azerbaycan Hükumetiyle diploma denkliği husunda çok ciddi sorunların yaşandığı bir gerçek. Peki, niye Anadolu Üniversitesi eski ve yeni yönetimi, burada Taraf Kurum diye nitelendirdikleri İnnovasyon Enstitüsü ve Azerbaycan Türkiye İşadamları Birliyi yöneticieri yıllardır bizleri bu hususta oyalayıp duruyorlardı? İlgililere sorulması gerek: Şayet bu meseleyi çözemiyorsanız, niye her sene Azerbaycan’da giriş sınavı organizasyonu yapıp, öğrenci kabul ediyorsunuz? Şu anda Azerbaycan Programlarına aktif ve pasif olarak 2600’ü aşkın öğrenci kayıtlı bulunmakta. Bu sene yaklaşık 1500 kişi kayıdını yenilemiş. Anlaşıldığı gibi 1000’den fazlası pasif durumda. Eğitim ücretlerinin pahalılığı , özellikle ise diplomaların Azerbaycan’da tanınması yüzünden bu sayı her sene artmak üzre. Bu durum ise kamuoyunda hiçte hoş karşılanmıyor. Anadolu Üniversitesi yönetiminin ne edip acil çözüm üretmesi gerekiyor.

 10. murat verdiyev diyor ki:

  BU YAZILANLARIN HEPSİ HAKİKATTIR. HATTA BİZ ŞİKAYETÇİ ÖĞRENCİLERİ KORKUTARAK SİNDİRMEK İÇİN KENDİSİNİ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HOCASI GİBİ TANITAN LEVENT ÇİÇEK İSMİNDE BİRİSİ BANA ŞU E-MAİLİ ATMIŞ BULUNMAKTADIR:

  ‘’Merhaba Murat,
  Öncelikle onu söylemeliyim ki, herkes lüzum görüp de okumuyor böyle mektupları, sana ait olan e-postadan gelen o mektubu ben okudum. Kısaca onu da belirteyim ki, bu mektupları kimin yazdığı Türkiye`de, özellikle Eskişehir`de herkesce belli. Sadece senin e-postandan gönderiyorlar. Zaten mektubun metnini gözden geçirince de onun Ferhat Mehtiyev tarafından gönderildiği belli oluyor. Çünki biz, Ferhat Mehtiyev`in bozguncu olduğunu 2013 yılı eylül ayında Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü`ndeyken gördük ve bugün de o görüntüler güvenlik kameralarının kayıtlarından izlenmektedir. 2012 yılı Temmuz ayında el yazısı ve 2014 yılı kasım ayında ise e-posta ile Ferhat Mehtiyev`in ATİB başkanına göndererek af dilediği mektuplardan da bilgimiz var. Senin de bu işlere bulaşmanı doğru bulmuyorum. Çünki bu işlerin sonu hiç de Ferhat Mehtiyev`in zannettiği gibi kendi lehine sonuçlanmayacak. Üniversitemiz ve ilgili makamlar tarafından gereken işlemler yapılmaktadır ve yapılacaktır da. Ferhat Mehtiyev`in dolandırıcı, sahtekar olduğu artık ispatlanmıştır. Yakın zamanda onun hangi cezayı alacağının şahidi olacaksınız. Bunu eminlikle söyleyebiliyorum, çünki onun bu işlerini kanıtlayan evraklar, çok sayıda video görüntüler var. O ceza aldığında maalesef sana (sizlere) da soruşturma açılacak, sen (sizler) de ceza alacaksın.
  Eski kurumda çalışıp bugün de Ferhat Mehtiyev`in yanında bulunan adamlar, İnnovasyon`la olan anlaşma sürdüğü dönemdeki faaliyetlerinden dolayı suçlu sayılmazlardı. Fakat ATİB`le anlaşma yapıldıktan sonra eylül 2014 tarihi itibariyle Ferhat Mehtiyev`in kurduğu örgütteki yanlış faaliyetlerine göre Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti yasaları gereğince hesap vermek zorunda kalacaklar. Zaten Ferhat Mehtiyev, ne kadar çabalarsa çabalasın, tüm yaptıkları kendini batırmaktan başka bir işe yaramıyor. Ferhat Mehtiyev`in ATİB başkanı, Azerbaycan koordinatörümüz hakkındaki iftiralarına da kimse inanmaz. Herkesin aklı var, gözü, kulağı var ve en önemlisi de ortada inkar edilemez kanıtlar var. Ben sizlere yazmayın demiyorum, sadece bu işe karışıp hasar görmenizi istemiyorum. Bunları, içinde Azerbaycan sevgisi olan bir hoca olarak söylüyorum. Yazmakta israrcıysa eğer kendi adından yazsın, sizleri kirli işlerine alet etmesin. Seni ve eski kurumda çalışmış 2-3 kişiyi kullanıp saygıdeğer insanlara iftira atmakla onların saygınlığına gölge düşüreceğini sandığı planları en kısa zamanda suya düşecek, göreceksin. Ve sonuç olarak Ferhat Mehtiyev yurtdışına kaçmak isteyecek ve sizi zor durumda bırakacak. Çok açıklama yapmak istemiyorum, ama özet geçtiğim konuların zamanla gerçekleştiğini gördükçe haklı olduğumu anlayacaksın. Bir ara fırsatını bulursam, 2012 yılı kasım ayında o zamanki rektör Davut Aydın`ın makam odasında beyin kanaması geçirdiği anlardan önce yalanlar söyleyip ne yeminler ettiğini yansıtan videoyu gönderirim sana. Belki de ben göndermeden önce birilerinin paylaşımı sonucunda sosyal medya sitelerinden de görebilirsin. Siz ve bütün öğrenciler de bu kanıtların bir çoğunu göreceksiniz. Bana inanmayabilirsin, ama çok kısa süre sonra yazdıklarımın hepsinin şahidi olacaksın.

  İyi çalışmalar.
  Saygılarımla, Levent Çiçek ‘’

  İlk önce, Anadolu Üniversitesi’ne ait web sitesinde ne yönetim kurulu, ne de öğretim üyeleri arasında Levent Çiçek isminde birisine rastlamadığımızı belirtmek isteriz. Belki gözümüzden kaçırmış olabiliriz? Ama Üniversite akademisyen ve idari personelinin …..anadolu.edu.tr uzantılı e-mail adresini kullandığını da biliyoruz. Levent Çiçek’in kullandığı ……mail.ru uzantılı e-mail doğrusu biraz tuhafımıza gitmiştir. Belki de Levent Çiçek ismi altında saklanan başka birisidir ? Bu meseleyi Üniversite yetkililerinin takdirine bırakıyoruz.

  Biz öğrenciler , buradan açık bir şekilde beyan ediyoruz:

  – Eğer iddia edildiği gibi işlenmiş herhangi bir suç varsa, suçlular kimliğinden asılı olmaksızın mutlaka cezalanmalı! 2500’ü aşkın talebenin hakkını benimseyenler adalet karşısında cevap vermeli!

  – ATİB Başkanı ve İnnovasyon Enstitüsü yönetimi arasındaki çekişme, çıkar kavgası biz öğrencileri, kesinlikle alakadar etmez.

  -Azerbaycan Programlarında yıllardır hiçte hoş olmayan oyunların döndüğünün farkındayız. Ama biz, bilinçli , kendi hukukunu , hakkını savunmasını bilen kişileriz. Kimsenin oyununa alet olmayız. İnşallah, zamanla diğer öğrenci arkadaşlarımız da içindeki korkuyu, çekingenliyi yenip bizi açık bir şekilde destekleyecektir. Çünkü biz, tüm öğrencileri ilgilendirecek, kaygılarına sebep olan sorunları dile getirmekteyiz.

 11. arzu vahabova diyor ki:

  Malumunuz olsun ki , Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurulu’nun 25.03.2009 tarihli kararıyla Anadolu Üniversitesi Azerbaycan Programları faaliyete başlamıştır. Şu anda Azerbaycan –Türkiye İşadamları Birliği (kısaca ATİB ) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Cemal Yangın , Fatsa’da yayınlanan ‘’ Güneş ‘’ gazetesinde Azerbaycan Programları projesini kendisinin başlattığını ve bu hususta YÖK eski başkanı Sn. Yusuf Ziya Özcan’ın, diğer devlet resmilerinin de desteğini aldığını açık bir şekilde beyan etimiştir.
  (Cemal Bey’le yapılan reportajın tamamı için bkz.

  http://www.gunesgazetesi.net/haberler/2256/9303/atib–baskani-cemal-yangin–her-isin-basinda-egitim-yatiyor.html )

  Eğer gazetede yazılanlar doğruysa,bu 6 senede Azerbaycan Programlarının yürütülmesinde ortaya çıkan sorunlarda, binlerce öğrencinin mağdur duruma düşürülmesinde ve bu projenin kısır döngüye girmesinde en büyük sorumluluğu bu işe imzasını koyanlar taşımaktadır.
  Bilginiz olsun ki, 2010-2012 öğretim yıllarında öğrencilerden alınan eğitim ücretleri ‘’ Modern Anadolu Eğitim ve Turizm Hizmetleri Sanayi Ticaret Limited‘’ Şirketinin yurtdışındaki banka hesabına aktarılımıştır. ‘’ Modern Anadolu Eğitim ve Turizm Hizmetleri Sanayi Ticaret Limited‘’ Şirketinin Azerbaycan Cumhuriyeti’ndeki Temsilcilciliğinin müdürlüğü görevinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ömer Dönmez bulunmaktaydı. Şimdilerde Azerbaycan Programları koordinatörü görevinde bulunan Azer Hetemov ise onun yardımcılığını yapmaktaydı. Ömer Dönmez aynı zamanda ATİB Başkanı Cemal Yangın’a bağlı inşaat sektörüyle uğraşan “İstanbul Çarşı İmport & Export Ltd” şirketinde mühasebe müdürü görevinde bulunmaktadır .
  ( bkz. http://www.istanbulcarsi.com/ustyonetim.html )

  ‘’ Modern Anadolu Eğitim ve Turizm Hizmetleri Sanayi Ticaret Limited‘’ Şirketi Temsilciliğinin faaliyeti Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı’nca yasal bulunmamış ve kapatılması hususunda karar verilmiştir.
  2012-2014 yıllarında öğrencilerden alınan paralar ‘’ American-Turkish Education’’ şirketinin yurt dışındaki hesabına aktarılmıştır. Bu konuda diğer detaylı bigileri ve karanlık meseleleri o dönemde en yetkili şahıs olan Azer Hetemov’dan öğrenebilirsiniz. Çünkü Azer Hetemov, 2010-2014 yıllarında eski taraf kurum olan Avrasiya İnnovasyon Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı birinci yardımcılığı görevinde bulunmuştur.
  2014-2015 eğitim yılında ise öğrencilerden alınan paralar ‘’Anadolu Vizyonu Kurs Destek ve Turizm Sanayi Ticaret Anonim ‘’ Şirketinin Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’daki Ziraat Bankası’nın hesabına aktarılmıştır. ‘’Anadolu Vizyonu Kurs Destek ve Turizm Sanayi Ticaret Anonim ‘’ şirketinin Azerbaycan’daki resmi temsilcisi olarak ne tuhaf, yine de Ömer Dönmez gözükmektedir. Dolayı yolla ATİB Başkanı Cemal Yangın’a bağlı bulunan bu şirketin de akıbetinin ‘’ Modern Anadolu Eğitim ve Turizm Hizmetleri Sanayi Ticaret Limited‘’ Şirketi gibi olmayacağına kim garanti verebilir ki? Çünkü Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı’nca verilen resmi yanıtlardan da anlaşılıyor ki, Anadolu Üniversitesi Azerbaycan Programlarının faaliyetine Bakanlıkça özel lisans verilmemiştir. Yani ‘’Anadolu Vizyonu Kurs Destek ve Turizm Sanayi Ticaret Anonim ‘’ Şirketi Termsilciliğinin Anadolu Üniversitesi adından Azerbaycan’da faaliyeti yasal değil. Ayrıca, Anadolu Üniversitesi Azerbaycan Programlarından mezun olanların diplomalarına denklik verilmeyecektir.

  Peki, nerede adalet ? 2500’den fazla öğrencinin hakkını kim savunacak?

 12. elmin bedelov diyor ki:

  Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan edindiğimiz bilgiye göre, şu ana kadar Anadolu Üniversitesi’nin Azerbaycan’da yasal faaliyeti için ilgililerce resmi hiçbir başvuruda bulunulmamıştır. Yani “Anadolu Vizyonu Kurs Destek ve Turizm Sanayi Ticaret Anonim Şirketi” nin Azerbaycan Cumhuriyeti’ndeki Temsilciliğinin Anadolu Üniversitesi adına faaliyeti yasal değil. Ayrıca ilgili yönetim mekanizması olmadığından, uzaktan eğitim mezunlarının yüksek öğrenim belgesine ( diploma ) Eğitim Bakanlığımızca denkliğin verilmesi mümkün olmamaktadır. Yani Anadolu Univesitesi Azerbaycan Programlarından mezun olanların diplomaları Azerbaycan’da tanınmayacaktır! Tüm bu sorunları Üniversite’nin eski ve yeni yönetimi çok iyi bilmekte, fakat şu ana kadar bir türlü çözüm üretememekte, biz öğrencileri oyalamaktadırlar. Şöyle ki, eski rektör Sayın Davut Aydın defalarca Bakü’ye geldiğinde öğrencilerle görüşünde diploma denkliği konusunda ciddi bir şekilde çalıştıklarını , ufak pürüzlerin kısa bir zamanda çözüleceği konusunda vaatlerde bulunmuştu. Hatta Sayın Rektörün bu hususta http://www.etatist.com haber portalında reportajı bile yayınlamıştır.

  ( bkz. http://etatist.com/xeber/6187-anadolu-universitetinin-diplomu-tannrm-msahib.html )

  Aynı vaatleri yeni rektör Sayın Naci Gündoğan’ın ağzından da duymuştuk. Ancak beklentilerimiz nafile. Üniversite yönetimi ve Azerbaycan Programları koordinatörü görevinde bulunan Azer Hetemov , öğrencileri oyalamaktalar.2014 yılının Ekim ayında Azerbaycan Programlarında yaşanan sorunlarla ilgili Sayın Rektöre ünvanladığımız resmi mektuba ise maalesef, hiçbir yanıt alınamamıştır. Şu ana kadar 2500’ü aşkın öğrencinin istikbali maalesef kocaman bir SORU altındadır? Diplomalara denkliğin veriilmemesi yüzünden mezun olacaklar Azerbaycan’da mastera-doktora programlarına başvuru yapamayakları gibi, kamu görevlerinde de devlet memuru gibi çalışamayacaklar! Ayrıca bay mezunlar diğer yüksek öğretim görmüşler gibi askerliğini 1 sene değil , 1,5 sene yapacaklar. Peki, nerede adalet ? 2500’den fazla öğrencinin hakkını kim savunacak?

 13. elvin allahverdi diyor ki:

  Azer Hatemov ATIB baskani Cemal Yangin ve Anadolu Universitesi rektorunun ogrencilere karsi ortaya attiklari bir uckagitci.Azerbaycanda calistigi devlet memurlugundan kovulmus bu karanlik sahis,haklarini talep etmek isteyen ogrencileri polisteki yakinlari araciligi ile sindirmeye calismaktadir.ogrencilerin evlerine ,universiteden kovulacaklari ile ilgili tehdit telefonlari eden azer hatemov,teessuf ki,anadolu universitetinden bazi hocalari da onlara hediyeler vermekle,kendi santaj emellerine ortak edir.biz ogrencilerin 2 sorusuna neden dogru durust cevap verilemiyor,bilmiyoruz.ilk sorumuz,azerbaycanda da,kosova,makedonya,bulgaristanla ayni hizmet verildigi halde,neden onlardan yillik 180 euro,bizden 1000-1200 euro aliyorsunuz?ikinci sorumuz,neye gore,acmis oldugunuz azerbaycan programlarindan mezun olan ogrencilerin diplomalarini azerbaycan egitim bakanligi,yasal olmayan yollarla faaliyet gosterdigi sebebinden,tanimamaktadir.isin icinde baska seyler yoksa,zormu,rektor hocamizin bu sorulara cevap vermeleri?hic bir yatirim olmadigi halde, 2-3 odali bir ofise gore neye gore biz 5-6 kat fazla para odemeliyik?

 14. akif amirov diyor ki:

  Anadolu Üniversitesi Azerbaycan Programlarında mali konularla ilgili ve öğrencilerden gelen paraların nasıl savrulduğu hususunda diğer detayları şu anda Azerbaycan Programları koordinatoru geçinen Azer Hetemov’dan öğrenebilirsiniz. Çünkü Hetemov 2010-2014 senelerinde İnnovasyon Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı 1.yardımcısı görevinde bulunmaktaydı.
  Azerbaycan Programlarında bunca yıldır yaşanan ve halen yaşanmakta olan olumsuzluklarda hiç kuşkusuz en büyük sorumluluğu Anadolu Üniversitesi eski ve yeni yönetimi taşımaktadır. Anadolu Üniversitesi yönetimin ta uzaklara Amerikalara , Arabistan’a açılmayı hedef edinmişken kulağının dibinde bulunan dost ve kardeş ülke Azerbaycan’daki olumsuzlukları görmemezlikten gelmesi çok üzücü durum açıkcası?

BİR YORUM YAZ