Ceza ve Tevkifevleri’nden ‘Onur Önal’ açıklaması

Ceza ve Tevkifevleri’nden ‘Onur Önal’ açıklaması
BASIN AÇIKLAMASI
Son günlerde bazı yazılı ve görsel basın organlarında Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda vefat eden Onur ÖNAL’ı ceza ve infaz koruma memurlarının da dövdüğü şeklinde haberler yer almaktadır. Kamuoyunu doğru bilgilendirmek için bu açıklamaya gerek görülmüştür.

Onur ÖNAL, Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu olarak bulunuyorken, 31/08/2014 tarihinde kendisinin mescitte bayıldığı bilgisi kurum görevlilerine gelmiştir. Tutuklu Önal, önce Maltepe Ceza İnfaz Kurumu Devlet Hastanesine daha sonra da Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilmiş ve hastaneye yatışı sağlanmıştır. Bütün bu çabalara rağmen, Onur ÖNAL 27/09/2014 tarihinde tedavi gördüğü hastanede vefat etmiştir.

Bazı yazılı ve görsel basın organlarında yer alan Onur ÖNAL’ın infaz koruma memurları tarafından da dövüldüğü iddiası, onlarca tanık ve sanıktan sadece birinin mahkemedeki beyanına dayanmaktadır. ÖNAL’ın ölümü ile ilgili olarak Anadolu Çocuk Ağır Ceza Mahkemesine dava açılmış ve dava halen devam etmektedir. Bununla ilgili bütün bilgi, belge ve deliller Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu tarafından mahkemesine sunulmuştur. Onur ÖNAL’ın ölümü ile ilgili maddi gerçek mahkemesindeki yargılama sonucunda ortaya çıkacaktır. Kurum hakkında haksız ve itham edici şekilde haber yapılması karşısında bir kez daha basın etik kurallarını hatırlatma ihtiyacı duyuyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ